Malatya:
Sultansuyu'na internetli sulama


GÜLER HAZAR

Sultansuyu Tarım İşletmesi’ndeki değişim rüzgârlarının pratiğini yerinde görmek üzere ilk olarak Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Murat Durmaz ile birlikte Süt Sığırcılığı Bölümü’nü geziyoruz.

Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin devasa arazisi içinde Yeniköy olarak adlandırılan mevkide yerleşen Süt Sığırcılığı Bölümü’nde şu anda 250 baş esmer ırkı 50 baş da Limuzin ( Limousin) ırkı olmak üzere toplam 300 baş sığır bulunuyor.

Sultansuyu Harası Müdürü Murat Durmaz işletmenin sığır varlığını anlatırken teknik deyimle ‘300 baş ana kadro sığırımız var’ diyor. Esmer cinsi sığırlar süt sığırcılığının, Limuzin sığırlar ise et sığırcılığının kadrolarını oluşturuyor. Murat Durmaz ‘  Esmer ırkı kombine bir ırk. Yani hem süt ve hem et bakımından verimli bir ırk. Limuzin cinsi ise süt verimi olmayan bir ırk ve sadece et için üretiyoruz’ bilgisini veriyor. İşletmedeki toplam sığır varlığı ise buzağı ve düvelerle birlikte 500’ü aşmış durumda.

İşletme Müdürü Murat Durmaz, Sultansuyu’nun sığır varlığı konusunda bilgi verirken, belki de Sultansuyu’nun geleceğini kurtaracak kadar önemli bir bilgi veriyor. Daha 3 yıl öncesine kadar Sultansuyu Harası’ndaki tüm sığır varlığının Eskişehir Anadolu Tarım İşletmesi’ne gönderilmesine karar verilmiş, hatta sığırlar Eskişehir’e gönderilmek üzere bir gece yarısı kamyonlara yüklenmişti bile. İşte tam da sığırların yüklendiği o kamyonların hareket edeceği sırada, Malatya medyası olaydan haberdar olmuş, medya da AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ü bilgilendirmiş, Milletvekili Öz TİGEM nezdinde gece yarısı yaptığı görüşmeler neticesinde bir bakıma Sultansuyu Harası’nın kapatılmasına yol açacak gelişmeleri engellemişti.

İşte yakın tarihte böyle bir tehlike yaşayan Sultansuyu Harası’nda, şimdi 300 olan toplam sığır sayısının, işletmenin daha etkin ve verimli çalışması ve hayvansal üretimin arttırılması için 1000’e çıkarılacağını öğreniyoruz İşletme Müdürü Murat Durmaz’dan.

Bu bilgi aslında Malatya için bir müjde niteliğinde. Tüm olumsuzluklara karşın Malatya’da çok az sayıda da olsa güzel işlerin olduğunu göstermesi bakımından umut verici bir haber.

Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Murat Durmaz, işletmedeki sığır sayısının 300’den 1000’e çıkarılmasına yönelik proje konusunda şu bilgileri veriyor: “Süt sığırcılığının geliştirilmesi için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) çok önemli bir projesi var.  Hatırlayacaksınız, süt sığırlarının taşınması ile ilgili bir proje gündeme gelmişti birkaç yıl önce. Şimdi artık öyle bir şey yok. Bir dönem gündeme geldi ama şu anda gündemde öyle bir durum yok. Tam tersine 300 baş sığır, sığırcılık faaliyeti için rantabl değil. Bunun 1000 başa yükseltilmesi gerekiyor. Genel Müdürlüğümüz tarafından bu yönde bir çalışma var. Geliştirilen bir takım projeler var.

‘Tarımsal arazinin sulanması için 8 milyon TL’lik yatırım yapılıyor’

Sultansuyu Tarım İşletmeleri Müdürü Murat Durmaz ile işletmedeki gezimizin ikinci durağı, işletmenin devasa tarım arazisini modern yöntemlerle sulayacak olan yeni kurulan Center Pivot Sulama Sistemi’nin kurulduğu mekân oldu.

Center Pivot Sulama Sistemi Türkiye’de iki tarım işletmesinde kurulmuş. Bu işletmelerden biri Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi diğeri ise Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi…

Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde yeni dönemin en büyük hedefleri arasında, işletmenin sınırları içindeki yaklaşık 25 bin dekar tarım arazisinin tümüyle tarımsal faaliyetler için kullanılması. Uzun yıllar yabani hayvanların barınağı haline geldiği için işletme çalışanlarının bile girmeye korktuğu binlerce dekar arazi şimdi yeniden elden geçiriliyor, temizleniyor, düzenleniyor ve arazinin altyapısı tarımsal faaliyete hazır hale getiriliyor.

‘İki yılda bir üründen, bir yılda iki ürüne geçiş yapacağız’

Sultansuyu Harası’nda halen sulanabilir tarım arazisi yaklaşık 9 bin dekar. Yeni kurulan Center Pivot Sulama Sistemi ile sulanabilir tarım arazi oranının % 80’lere çıkarılması hedefleniyor.

Sultansuyu Harası Müdürü Murat Durmaz, tarım arazilerinin Center Pivot Sistemi sayesinde artık toprağın nadasa bırakılması uygulamasının da terk edileceğini belirterek yeni sulama sisteminin işletme arazisine ve Malatya ekonomisine kazandıracaklarını şu şekilde ifade ediyor: “ Center Pivot Sulama Sistemi konusunda çok önemli yatırımlarımız oldu. Bu yatırım işletmemizdeki tarımsal faaliyet alanımızı bir hayli büyütecek. Adeta Sultansuyu’na yeniden hayat verecek. Verimliliği çok yükseltecek. Bundan hem işletme, hem Malatya hem de Türkiye ekonomisi önemli kazanımlar elde edecek. Center Pivot Sulama Sistemi ile ayrıca Malatya çiftçisine örnek olacağız. Sulama yatırımlarından sonra nadas sistemini tamamen terk edeceğiz, iki senede bir üründen ziyade, senede iki ürüne geçme çalışmalarımız var.  Center Pivot Sulama Sistemi tamamlandığında, toplamda 8 milyon TL’lik bir yatırım yapmış olacağız. Bu yatırım miktarının 5 milyonluk kısmı gerçekleşmiş durumda”.

‘İnternetten kumanda ile sulama yapılacak’

İşletme Müdürü Murat Durmaz, Sultansuyu’nda sulanabilir tarım arazisini iki kattan daha fazla bir orana ulaştıracak olan ve internet üzerinden uzaktan erişim yolu ile de yönetilebilen Center Pivot Sulama Sistemi’nin çalışma yöntemini ise şöyle anlatıyor: “Center Pivot, betonarme bir platformun üzerinden dairesel dönüşler yaparak hareket eden ve sulamayı el değmeden yapabilen, 135 metreden 1100 metreye ulaşabilen bir sistem.  Uzaktan erişim sistemi ile (otomasyon) internet üzerinden de kumanda edilebiliyor. Bu sistem ile yağmurlama ve yüzey sulama yapabileceğiz. Sistem dış etkenlere karşı galvanizle kaplı çelik borulardan suyun temas ettiği yüzeylerde polietilen kaplama ve çelik konstrüksiyondan oluşan betonarme platform üzerine dairesel hareket eden, otomatik olarak çalışan bir sistemdir”.

Center Pivot Sistemi’nin en önemli özelliklerini, arazi yapısı nedeniyle ulaşılamayan noktalara kadar sulama yapabilmesi, suyu arazi yüzeyine homojen biçimde dağıtabilmesi, üründe verim artışı sağlaması, buharlaşma nedeniyle doğan su kaybının minimum düzeye düşürülmesi ve toprakta tuz birikmesini önlemesi olarak açıklayan Murat Durmaz, Sulatnsuyu’na kurulan sistemin spesifik özellikleri hakkında da şunları söyledi: “Sultansuyu Yeniköy mevkiinde şu an itibariyle 5 spanlı, her biri 256 dekar sulama kapasitesi olan 15 adet Center Pivot kuruldu. Şu ana kadar kurulan sistem ile 3852 dekar arazi sulanmaya başlandı. Ayrıca 8 adet Center Pivot Sistemi’nin de kurulması çalışması devam ediyor. Toplamda kurulacak Center Pivot Sistemi’nin sayısı ise 23 olacak ve 6344 dekar tarımsal arazi son derece modern yöntemlerle sulanacak”

‘Center Pivot’un ulaşamadığı yerlerde yağmurlama sistemi kuruluyor’

Center Pivot sulama sisteminin ulaşamadığı arazi için bu yıl 3 Milyon TL’lik yağmurlama sulama yatırımı olacağını belirten Murat Durmaz, sulama sistemlerinin bitiminden sonraki gelişmelerin ise  şöyle öngörüyor: “Böylece işletmemizin arazilerinin yüzde 80’i sulanabilir hale gelecek. Sulanabilir arazi miktarımız arttıkça bizim 1000 baş sığırı rahatlıkla besleyebilecek yem bitkisi üretimi ve silajlık mısır üretimimiz olacak. Bu gerçekleştikten sonra da 1000 baş sığırın olması kaçınılmaz bir durum olacak.  Bütün bu alt yapı çalışmalar olursa sanırım önümüzdeki yıldan itibaren sığır kapasitesinin 1000 başa çıkartılmasına yönelik projeler geliştirilip hayata geçirilecek.  Esmer sığırlarımızın kalitesi çok iyi. Günlük yaklaşık 20 litre süt verimleri var”. 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku