Malatya:
Targel Toplantısı Yapıldı
Malatya’da farklı bölgelerinde görev yapan Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) personellerine intibak eğitimi verilmeye başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Malatya İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Yaşamın Geliştirilmesi için; Tarım Danışmanları aracılığıyla Çiftçilerin tarımsal bilgi ihtiyaçlarının zamanında, yeterli düzeyde ve yerinde karşılanmasını, üreticilere tarımda gelişen teknoloji ve güncel bilgilerin aktarılmasıyla Tarımsal Üretimi, Kaliteyi ve tarımsal çeşitliliği arttırarak çiftçilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi için ülkemiz genelinde 01.01.2007 tarihinde Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesini kısa adı TAR-GEL olan projeyi uygulamaya koymuştur.

Proje Kapsamında, Malatya genelinde 91 Mühendis 50 Veteriner Hekim olmak üzere toplam 141 personelin Malatya Merkez İlçe ve 13 İlçe Müdürlüğüne bağlı köy ve beldelerde görev yaptıkları bildirildi” denildi.

“Köye ve köylüye hizmet köyde olmalıdır” ilkesiyle hareket eden TARGEL personeline “Çalışma Bölgeleri” içerisinde etkinliklerinin arttırılması, tam donanımlı birer yayımcı olabilmeleri amacıyla, 10 gün süreli İntibak eğitimi verilmeye başlandığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Karakavak Hizmet Binası Salonu’nda düzenlenen eğitimin açılışında bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “TARGEL Projesi Bakanlığımızın en önemli projelerinden biridir. Bu proje kapsamında görevlendirilen arkadaşlarımızın bu eğitimlerle öncelikle Devlet Memuru olmanın getirdiği saygınlık ve yükümlülükleri öğrenmeleri gerekiyor. Özellikle Devlet Memurları Kanunu’nu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Kanun bilmemek mazeret değildir.

Değerli arkadaşlarım, sizler Bakanlığımızın köylerdeki temsilcilerisiniz. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz. Görev yerlerinizi izinsiz terk etmeyin. Görev yerlerinizde bürolarınızda oturup, vatandaşın ayağınıza gelmesini beklemeyin, siz onların yanlarına gidin. Onlarla iletişimde fazlaca teknik terim kullanmayıp, anlayabilecekleri dille konuşun. Onları tanıyın, çiftçinizle yakınlık kurun. Her arkadaşım mutlaka çalışma bölgesindeki çiftçilerin envanterini çıkarsın. Ürün desenini ve hayvancılık potansiyelini belirleyin. Bu envanterler sizlerin iş ve proje geliştirme aşamalarınızda sizlere çok faydalı olacaktır.

Göreviniz yalnızca yayım elemanı olmak değildir. Eğitim süresince Şube Müdürlüklerimiz tarafından Bakanlığımızca yürütülen projeler ve İl-İlçe Müdürlüğü uygulama çalışmaları sizlere detaylı olarak anlatılacaktır. Buradan da göreceğiniz gibi Bakanlığımız faaliyet alanına giren farklı kurumlarla da istişare içerisinde çalışmak gerekiyor. Örneğin TARSİM konusunda her arkadaşımın yeterli bilgi edinip konuyu tüm çiftçilere doğru bir şekilde anlatması gerekiyor. Kırsal Kalkınma Kurumunca yapılan proje başvuru çağırılarını da iyi takip edin. Sizleri İyi birer gözlemci-araştırmacı ve proje geliştirici teknik eleman olarak değerlendiriyoruz. Bu çerçevede bölgenizi iyi tanımanız, ihtiyaçları tespit etmeniz ve yeni projeler üretmenizi bekliyoruz. İki hafta sürecek bu eğitimlerin sizler için çok faydalı olacağına inanıyor, hepinize başarılar diliyorum” dedi.

İntibak Eğitiminde şu konuların işlendiği belirtildi:

“Devlet Memurları Kanunu ve sözleşmeli Personel hükümleri hakkında bilgilendirme,

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kuruluş ilkeleri, prensipleri ve teşkilat yapısı hakkında bilgilendirme, Bakanlığımız Genel Müdürlükleri hakkında bilgilendirme, İl ve İlçe Müdürlükleri teşkilat yapısı, çalışma konuları ve projeler hakkında bilgilendirme,

Genel yazışma usul ve esasları, diğer kuruluşlarla olan ilişkiler, yetki ve çalışma kapsamının belirlenmesi hakkında bilgilendirme, İl Müdürlüğü bünyesinde yer alan Şube Müdürlüklerinin tanıtılması ve görev kapsamı ile faaliyetleri hakkında bilgilendirme, Bakanlığımızca uygulanan projeler ve desteklemeler hakkında bilgilendirme, Mesleki anlamda hedef kitle olan çiftçilerle iletişim kurma teknikleri konusunda bilgilendirme.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku