Malatya:
'Taşınma işlemi sorun oluşturmayacak”

 

YENİ MALATYA- Kayısı Araştırma İstasyonu’nun Malatya Belediyesi’ne devredilmesi ile ilgili olarak konuyu TBMM gündemine getiren  Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yanıt gönderildi. Bakanlığın yanıtında  taşınma işleminin gen kaynakları konusunda sorun oluşturmayacağı belirtildi.

Ağbaba Önerge Vermişti

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kayısı Araştırma İstasyonu’nun Malatya Belediyesine devredilmesi İstasyonun ise başka alana taşınacak olması konusunu TBMM ‘de gündeme getirerek  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına 3 ayrı soru yöneltmişti.

Ağbaba, yazılı soru önergesinde, “1937 yılında Türk-Alman işbirliğiyle Kayısı İstasyonu adıyla olarak kurulan, Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün kapatılması sıklıkla gündeme gelmektedir. Malatya Belediyesi tarafından Horata Vadisi projesi kapsamında alınmak istenen istasyonun merkez kampus alanında 37 dekar alanda fidan üretilmekte, 130 dekarında ise meyve araştırmaları yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün Malatya Belediyesine devrinin meyve gen kaynaklarının yok olmasına sebep olacağı belirtilmektedir.

Bu çerçeveden hareketle;

SORU 1) Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu’nun Malatya Belediyesine devredilmesiyle ilgili çalışmalar hangi aşamadadır? Devir işlemiyle ilgili Bakanlığınızın görüşleri nedir?

SORU 2) 288 kayısı çeşidinin gen merkezi olan, Kızılcık meyvesinin dünyada iki gen merkezinden biri olan Malatya Meyvecilik Araştırma Müdürlüğü’nün Malatya Belediyesi’ne devrinin gen kaynaklarının yok olmasına sebep olacağı düşünülmekte midir?

SORU 3) Toprak yapısı, hava akımı gibi önemli kriterler dikkate alınarak ve çeşitli araştırmalar yapıldıktan sonra istasyon yerinin belirlendiği dikkate alınırsa, taşınma işleminin yaratacağı geri dönüşü olmayan zararların nasıl karşılanması düşünülmektedir?” dedi.

Bakanlıktan Yanıt Geldi

Ağbaba’nın yazılı soru önergesine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yanıt verildi.  Yanıtta şu ifadeler dile getirildi:

Bakanlığımız ile Malatya Belediye Başkanlığı arasında 30.03.2005 tarihinde yapılan protokol gereği; Akçadağ Öğretmen Okulu arazisinin bulunduğu, Akçadağ Karapınar Köyü içerisinde yer alan Kayısı Araştırma İstasyonunun belirleyeceği parsellere; Malatya Belediyesi tarafından idari ve sosyal tesis binaları yapıldıktan sonra, Araştırma İstasyonu Müdürlüğümüzün halen faaliyet gösterdiği Tecde mevkiindeki mevcut arazisinde bulunan genetik kaynakların ( Kayısı, Dut, Kızılcık ve Alıç) aktarılma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak ve makul bir süre içerisinde taşınma işlemleri tamamlanacaktır.

Mevcut genetik kaynaklar içerisinde yer alan tüm meyve türlerinden aşı kalemleri alınacak, bunlardan yeni fidanlar elde edilerek Akçadağ Bölgesine nakledileceklerdir. Daha sonra bu fidanlarla karşılaştırmalar yapılarak kesin emin olduktan sonra taşınma işlemi gerçekleştirilecektir.

Akçadağ yöresinde yapılan araştırmalarda yörenin meyvecilik açısından uygun olduğu tespit edilmiş olup, bu konuda taşınma işleminin sorun oluşturması söz konusu değildir.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku