Malatya'da Ekmeğe zam geldi. 2 liradan satılan 200 gr. Ekmek un ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle 2,5 Tl. ye çıktı.

İspendere şifalı içmelerinde izcilik kampı İspendere şifalı içmelerinde izcilik kampı

Geçtiğimiz ay sessiz sedasız simite gelen zamdan sonra bir zam haberi de Pide ekmeğine geldi. Sabah Erken saatlerde kalkan vatandaşlar Kahvaltı için aldıkları Ekmeği 2 lira yerine 2,5 Tl. den almak zorunda kaldılar. Malatya Fırıncılar odasının aldığı kararla 22.11.2021 tarihinden itibaren 200 Gr. Pide ekmeği 2,5 liradan satılmaya başlandı.

Artan aşırı Un fiyatlarına karşı daha fazla dayanamayan fırıncı esnafı az da olsa Zam yaptık, aksi takdirde ekmek çıkaramayacak duruma gelmiştik diye belirtiyorlar.

Francala Somun ekmek ise Bakanlıktan gelecek kararla 2,5 lira olmayı bekliyorlar. Fırıncı esnafları” Her gün olmasa da haftada 1 veya 2 defa un fiyatlarına gelen zamlar artık bizleri de bıktırdı. Yetkililerden Un ve Maya fiyatlarına bir ayar vermelerini istiyoruz. Devamlı zam olur mu? Bir gün önce aldığımız un gelmeden zam geliyor. Bu da mecburen ekmekteki girdi maliyetlerinin artmasına ve zamlanmasına sebep oluyor.

Gıda ve Tarım Bakanlığının bu işe bir an önce el atmaları elzemdir. Her ekmek zammında işlerde düştüğü gibi sanki zammı bizler keyfiyetten yapmış gibi algılanıyor. Bu çok yanlış. Bir torba un 5 ay önce 200 Tl iken şu an 280 -300 Tl arasında bize geliyor. Bu8na Maya, Tuz ve işçi giderleri, Kira, Elektrik, Yakacak vs. eklenince zam kaçınılmaz oluyor.

Alınan zam kararı bile ekmeğin şu anki değeri değil ama vatandaşımızda mağdur olmasın diye bizlerde fedakarlık yapıyoruz. Bugünden itibaren 200 Gr. Ekmek 2,5 Tl. den satışına başlandı” diye belirttiler.

Haber: Kayhan İNCEOĞLU