Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, medyanın ve gazeteciliğin toplum için ne denli öneli olduğunu vurguladı. Milletvekili Çakır, ”Bu güzel gecede aramızda olamayan hayatını kaybetmiş bütün Gazetecileri rahmetle anarken, bu programda bir araya geldiğimiz bütün gazeteci arkadaşlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutluyorum. Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nin merhum Haydar Karaduman’ın adına bu güzel geceyi düzenlemesi bizleri sevindirdi. Bizler şehrimizin güzelleşmesi, şehrimize yatırımın daha çok gelmesi, daha çok tanınması, şehrimizin kültürel ve sosyal anlamda gelişebilmesi, medeniyet seviyesinin yükselmesi için çalışıyoruz. Basın toplumun her alanını etkileyen ve gencinden yaşlısına her kesimine dokunan bir yapıdır. Bizlerin bu çalışmalarını vatandaşa bir köprü görevi görerek ulaştıran bir değerdir.” dedi. 
Medyanın yaşanan olumsuzluklardan ders çıkardığını ve toplumsal hassasiyetleri dikkate alarak, karanlık odakların amaçlarına ulaşmasına engel olacak yayınlar yapacağına inandıklarını vurgulayan Milletvekili Çakır, ”Çok sesli, etkin, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Ülkemiz, demokrasimizin kesintiye uğradığı ve gelişme yolunda önüne engeller çıkarılan dönemlerden geçmiştir. Basınımızın ve tüm toplumumuzun, bu sürecin olumsuz etkilerinden kurtulması uzun zaman almıştır. Medyamızın, yaşanan olumsuzluklardan çıkardıkları dersler ışığında, toplumsal hassasiyetleri dikkate alarak, karanlık odakların amaçlarına ulaşmasına engel olacaklarına, millet iradesini hiçe sayan vesayetçi anlayışlara artık itibar etmeyeceklerine ve halkımızı doğru ve tarafsız bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum.
Her mesleğin ilkeleri ve kuralları vardır. Onu iyi yapan da kötü yapan da vardır. Bunu siyasette de görürsünüz, kurumlarda da görürsünüz. Dolayısı ile her zaman iyi insanlar gitseler de insanların gönlünde kalıcıdır. Bizler basın ile iç içe çalıştık. Görevlerimizin zor olduğunu biliyoruz. Basınımızın zaman zaman gerçekten yapısal olarak birçok mevzuat olarak sorunlarının odluğunu biliyoruz. Bu mesleği icra etmek emek istiyor, zahmet istiyor, gayret istiyor. Bu görevi hakkıyla yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.