18 Mayıs 2018’de kurulan ve Eylül 2018’de eğitim ve akademik faaliyetlerine başlayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi, kısa sürede önemli bir mesafe kat etti. Kuruluşunda aktif olarak ziraat fakültesi ve 8 meslek yüksekokuluna sahip olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi, 3. yılında 6 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul, lisansüstü enstitüsü ve 11 uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Malatya Turgut Özal Üniversitesi, 3 yıllık süreçte akademik kadro noktasında gücüne güç katarken gerçekleştirilen çalışmalar, bilimsel projeler ve topluma katkı faaliyetlerinde “Model Alan Değil, Model Olan Üniversite” anlayışıyla hareket ediliyor.

EĞİTİME HIZ KESMEDEN DEVAM EDİLDİ

* Pandemi sürecinde birçok kurum sorular ve sorunlar içinde savaşırken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, eğitim öğretim faaliyetlerine hız kesmeden devam etti. Gerçekleştirdikleri online programlarla Türkiye’de örnek alınan kurumlar arasına giren MTÜ, aynı zamanda bölgede ilk güvenli kampüs belgesini de aldı. Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ildeki kamu kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışmalar yürüten MTÜ, iç ve dış paydaşların sağlığını güvence altına almak amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzman ekiplerince gerçekleştirilen tetkikler sonucu YÖK ve TSE arasında imzalanan iş birliği protokolü ile hazırlanan “Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi”ni bölgede ilk alan üniversite oldu.

EN İYİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

Bir gençlik federasyonunun düzenlediği ankette 2020 yılının en iyi üniversitesi olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi seçilirken topluma katkı konusunda da öncü bir üniversite duruşu sergileniyor. Bu bağlamda MTÜ yaşlıları da düşünerek hayata geçirdiği Yaşlı Yaşam Merkezi projesi ile yaşlıların topluma kazandırılması adına onlara üniversitenin uygulama oteli olan Kale Göl Otel’de eğitimler verecek. Öte yandan MTÜ, yapmış olduğu çalıştaylar, konferanslar, söyleşiler ile bölgedeki birçok kurumu da bir araya getiriyor.

Haber: Milli Gazete