Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkanve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını yeni mutasyonlar etkisini devam ettirirken, çok hızlı bulaşan omicron varyantına karşın uyarılar devam ediyor.

Omicron’u hafife almayın. Uzmanlar çok hızlı bulaşan omicron varyantına karşı maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla birlikte tamamlayıcı doz aşılanmanın da önemine dikkat çekiyor.

Bu anlamda Malatya İl sağlık müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, varyanta karşı en etkili silahın aşı olduğuna dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda; “Daha hafif hafif değildir. Omicron varyantı delta varyantı kadar şiddetli hasatlık yapmadığı söylemi bizi yanıltmasın. Hastalığa yatkın kişilerde hala ağır tablolar görülmektedir. Omicron varyantı, delta varyantından daha fazla bulaşma özelliğine sahiptir. Omicron varyantına yakalanan kişi sayısı arttığı için hastane ve yoğun bakımlara yatışlar ve maalesef vefat sayıları artmaktadır. Omicron varyantında sevdiklerimizi korumanın tek yolu tamamlayıcı doz aşılarımız yaptırmak, maske, mesafe ve hijyen kurallarını ihmal etmemektir.”  İfadelerine yer verildi. 

MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert: Kayanın İçinde Boru Geçiriyoruz MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert: Kayanın İçinde Boru Geçiriyoruz

Haber: Elif Tilbaç