Türkiye'deki tüm Organize Sanayi Bölgeleri'nde uygulanacak 3 günlük elektrik kesintisi başladı. OSB'lerde üretim durdu.

İran’ın doğalgazı kesmesi nedeniyle ülkede elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Bu anlamda alınan kararla birlikte Organize sanayi bölgelerinde 3 gün elektrik kesintisi uygulamasına gidiliyor.

Kesinti öncesinde

Oto Yedek Parça Kaçakçılarına Darbe Oto Yedek Parça Kaçakçılarına Darbe

Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) elektrik kısıntısı uygulamasıyla ilgili bilgilendirmede bulunmuş, OSB’lere gerekli bilgilendirmeleri yapmıştı.

 Yapılan bilgilendirmede; “Ülkemizde elektrik enerjisi ihtiyacının büyük kısmı doğal gaz elektrik santralleri tarafından sağlanmaktadır. Kısıtlı üretim yapan santrallerde elektrik arz-talep dengesini sağlayabilmek için, TEİAŞ- Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından internet sitesinde yayınlanan bildirime göre ülke genelinde sanayi tesislerinde elektrik kısıtlamasına gidileceği bildirilmiştir. Doğalgaz Kombine çevrim santrallerinde gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla; 24 Ocak 2022 Pazartesi günü gece saat 00:01 ile 23:59 saatleri arasında toplamda 24 saat bölgemizin tamamında elektrik kısıntısı, Ayrıca 27 Ocak 2022 Perşembe günü 00:01 ile 28 Ocak 2022 Cuma günü saat 23:59 saatleri arasında toplamda 48 saat bölgemizin tamamında elektrik kısıntısı yapılacaktır.” İfadelerine yer verilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Enerji istişare toplantısına katılan Malatya ticaret ve sanayi odası başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; “Toplantıda sanayi tesislerimiz için getirilen enerji kısıtlamalarının yaratacağı olumsuzluklar gündeme geldi. Üretimin kesintiye uğradığı bu dönemde, sanayimizin önemli bir hasar alacağı bir gerçek. Başta Bakanlarımız olmak üzere çatı kuruluşumuz TOBB ve Oda başkanları olarak bizler bu süreci doğru bir şekilde yönetmek, hasarı minimuma indirmek için gayret gösteriyoruz. Sanayi kuruluşlarımızın kapasite ve üretim ivmelerini yavaşlatacak bu kısıtlama, ihracatımızı da olumsuz etkileyecektir. Bu sebeplerle arz kanallarından kaynaklanan bu sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturularak, üreticilerimizin endişelerinin giderilmesini umut ediyoruz” ifadelerine yer verirken, sanayinin enerji kesintisi ile ilgili ekonomiye yansıması ilerleyen süreçte belli olacak.