Birçok sektörde deneyimi olan İbrahim Bulut aradığı huzuru çiğköftede buldu. “İşini severek yapmak gibisi yok” diyen Bulut, tarihimizde önemli yer edinen Kanuni, Battalgazi ve Eyyubi ismini çiğköfteye verdiği yeni tatlarla yaşatmayı planlıyor.

Ankara'dan İstanbul istikametine araçların geçişine izin verilmiyor Ankara'dan İstanbul istikametine araçların geçişine izin verilmiyor

Malatyalıların da yoğun ilgi gösterdiği yeni tatlara patent alan Bulut, Türk mutfağına farklı lezzetler katmaya devam edeceğini söyledi. Battalgazi İlçesi Saray Mahallesinde bulunan Adıyamanlıgil Çiğköfte işletme sahibi İbrahim Bulut, çiğköfte serüvenini anlatıp patentini aldığı yemeklerden şu şekilde söz etti, “Malatyalıların damak zevki genelde bulgur ve et üzerine hitap etmektedir. Bunu da şuna bağlıyorum, farklı yemek ve sunumların bulunmaması. Şuana kadar gelen müşterilerim beğenerek ve takdir ederek ayrılıyor. Bunu ileri zamanlarda tanınmasıyla daha çok sevileceğine ve tercih edileceğine inanıyorum” sözleriyle ifade den Bulut, Malatyalıların beğenisine sunulan yemekler hakkında şöyle devam etti, “Yaptığım bu sunumlar ve lezzetler, gerek isimleri, görselliği ve ilk olmasından dolayı koruma altına alınıp tescilli Türk mutfağının yemekleri sayılması aynı zamanda ülkemizin yemekleri kültürünün zengin olmasının, para kazanmaktan ziyade bu vatan için faydalı olmak istememdir. Ve bu güzel sunumların devamı gelecektir. Görselliğin yanında yeni, hiç olmayan lezzetler çıkarmaya devam edeceğim Allah’ın izniyle. Bu yeniliklerde koruma altına alıp patentlenecek ve müşterilerime sunulacaktır.”

Son olarak patentini aldığı tatların isim hikâyelerinden de söz eden Bulut şunları aktardı, “ Kanuni’de Kanuni Sultan Süleyman ‘ın 1526 yılında Macarlara karşı yaptığı kuşatmada Macaristan ve Avrupa’nın bazı ülkelerin desteklediği Macar ordusunu yenip zaferle sonuçlanması ve savaşın 2 saat sürüp Osmanlının en kısa sürede alması Osmanlının büyüklüğü ve gücünün kanıtıdır. Zafer sonunda Kanuni Sultan Süleyman ve askerlerin arasında geçen ilginç diyalog beni ağlattı. Din mezar kazdırır ve bu mezarda uyuyup sabahlamak ister. Paşam böyle bir eyleme neden gerek duydunuz sorusuna şöyle cevap verir; içimde kibrin oluşmasını önleme amaçlı, olur ya Rabbimin zorun gidebilir. Bu zafer şanlı Osmanlı ordusu, yüreği imam dolu Osmanlı halkınındır. Bu hareketiyle kibrin kötülüğünü ve Allah’ı unutmaması ders vericidir. Zigetvar zaferini görmeden 72 yaşında vefatı, iç organlarının Zigetvar’ da defnedilmesi ve Macarların mezarının üstüne Katolik kilisesi inşa etmeleri ayrı bir üzüntü verdiği için Kanuni ismini patentini aldığım yemeğin ismine verdim. Eyyubi adını Selahattin Eyyubi’den almaktadır. Kudüs’ü Haçlılardan temizleyip İslam dünyasının kalbini fethedene kadar yüzünün hiç gülmemesi ile azizliğini pekiştirmiştir. Battalgazi ise, Battalgazi ile ilgili herhangi bir araştırmam olmadı. Ancak bütün atalarımız ve padişahlarımızın imanlı olup bu vatan için canını feda edecek kadar cesur ve yürekli oldukları şüphesiz ve kesindir. Adıyamanlıgil’in kuruluşunun Malatya olması ve bu kentin vatansever insanların da atalarıyla gurur duyup Malatyalı Battalgazi’nin isminin yaşaması için bu kente hediyem olsun istedim ve bu tada bu ismi verdim.”