POLİTİKA:
'Çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz”

 

GÜLER HAZAR

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, çiftçilere mazotu 1.5 liradan vereceklerini söyleyerek “Biz çiftçimize, köylümüze mazotu 1.5 liradan vereceğiz dedik. ‘CHP veremez, sizi kandırıyor’ dedi, Recep Tayyip Erdoğan. Hepimiz biliyoruz ki; bu memlekette gemi sahiplerine mazot 1.5 liradan veriliyor ama çiftçiye 5 liradan veriliyor. Neden? Çünkü gemiciler yandaş, çiftçi vatandaş” dedi.  

Konuşmasında hükümeti eleştiren Günaydın, Türkiye’de çiftçinin desteklenmesi durumunda tarımsal üretimde dışa bağımlılığın ortadan kalkacağını kaydederek “Biz bunu yaparsak Türkiye kendisi üretecek. Buğday için Ukrayna’ya, pamuk için Yunanistan’a, saman için Gürcistan’a el açmayacak.  Hayvanını Şili’den, kurbanlığını Bulgaristan’dan ithal etmeyecek.  Başbakan ‘parayı nerden bulacaksınız?’ diye soruyordu. Şimdi söylüyoruz:  Çaldığın, çırptığın, evine doldurduğun paralara el koyup vatandaşa dağıtacağız” diye konuştu.

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, yerel seçim çalışmalarına katılmak üzere Malatya’ya geldi. Beraberinde CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar, CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan İnci, CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Kurtar Kaya ile birlikte Battalgazi’ye geçen Gökhan Günaydın, burada halka hitap etti.

Çanakkale şehitlerini andı

Konuşmasına başlamadan önce Çanakkale şehitlerini anan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Şimdi biz bu meydanda rahat,  özgür bir memlekette,  cumhuriyetin çocukları olarak toplanabilmişsek bunu bir ölçüde Çanakkale Şehitlerimize borçluyuz.  ‘Çanakkale Geçilmez’ destanını tüm dünyaya yazdıran, Türkiye’de bir bağımsızlık destanının yazılmasına öncülük eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Çanakkale kahramanlarını rahmetle anıyorum” dedi.

“Büyükşehir Malatya’ya  anasının ak sütü gibi helaldir”

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin Türkiye açısından büyük önem taşıdığını, bu seçimlerde sadece belediye meclis üyeleri ve belediye başkanlarının seçilmeyeceğini kaydeden Günaydın,  bu seçimlerin kentlerin geleceğini belirleyeceğini ifade etti. AK Pati’nin ‘CHP büyükşehire karşı çıkıyor’ şeklinde propaganda yürüttüğünü belirten Günaydın, eleştiriler şu yanıtı verdi:

“Beldeler vatandaşa sorulmadan kapatıldı”

Biz aydın namusu içerisinde bütün eleştirileri saygıyla dinleriz ama cevabını da açık ve net olarak veririz. Büyükşehirle birlikte Malatya'da 39 belde belediye başkanlığı o belde de oturan vatandaşlarımıza sorulmadan kapatıldı. Biz belde belediyelerinin referandum yapılmadan, vatandaşa sorulmadan, Ankara'dan dayatmayla kapatılmasına karşı çıktık. 30 Mart günü Malatya'da bir tane köy kalmayacak. Köyler, mahalle olacakmış. 495 köy kapatılacak ve adı mahalle olacak. "Ha köy muhtarlığı ha mahalle muhtarlığı" diyebilirsiniz. Ama kazın ayağı öyle değil. Köy muhtarlığının tüzel kişiliği var. Köy mallarını koruyup, temsil edebiliyor. Ancak mahalle muhtarlığının tüzel kişiliği yok. Dolayısıyla köyün orta malı, en yakın belediyeye bağlanıyor. O zaman Türkiye'deki milyonlarca köylü kardeşim soruyor, ‘Benim malımı, bana sormadan, benim elimden alıp nasıl belediyeye verirsin?’ CHP, köylerin kapatılmasına ve köylerin mal varlıklarının belediyeye devredilmesine karşı çıkıyor. :üyükşehir statüsüne geçtiğiniz zaman emlak vergileri yüzde yüz artıyor. Bu hem bina hem de arsa vergileri için söz konusu. Basit usulde vergilendirilen esnaf, artık 3 ayda bir beyanname vermek zorunda kalacak. Ve vergi düzeyi artacak. Biz, zaten vatandaşın üzerinde büyük bir vergi yükü var, ilave vergi yükü yüklemeyelim diyerek, bununda uygun olmadığını söyledik. Ancak Türkiye'de nüfusu 750 bini geçen 30 il büyükşehir oldu. Nüfusu 760 bin olan Malatya'da büyükşehir oldu. Anasının ak sütü gibi helal olsun. Malatya büyükşehir olmayı tarihiyle, kültürüyle, birikimiyle zaten çoktan hak etmiş olan bir ilimizdi. Büyükşehir olmasını da bu anlamda destekledik.”

“Oy verirseniz Şeker Fabrikası da kapanacak”

Kentlerin sağa sola peşkeş çekilmemesi için vatandaşları 30 Mart’ta oy kullanırken bir kez daha düşünmeye çağıran Günaydın, Malatya’da kapatılan Sümerbank ve Tekel fabrikalarını hatırlattı. Malatya halkının AK Parti’ye oy vermesi durumunda Şeker Fabrikası’nın da kapanacağına dikkat çeken Günaydın, “Böylece pancarda ektirmeyecekler. O fabrikada çalışan işçilerde işlerini kaybedecek. Oradan yaratılan gelirle, dükkanını döndüren esnafta gelir kaybına uğrayacak. Peki kim kazanacak? O fabrikanın arsası kime peşkeş çekilecekse o kazanacak. Bu anlamda hayatımıza ve geleceğimize ilişkin bir seçim süreciyle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın Ak Parti’ye 5 CHP’ye ise 1 milletvekili verdiğini söyleyen Günaydın, Veli Ağbaba’nın her fırsatta TBMM kürsüsünde kayısının gittikçe düşen fiyatlarını dile getirmesine karşın AK Parti’nin Malatya Milletvekilleri tarafından bunun yalanlandığını aktardı. 

“Gemiciler yandaş, çiftçi vatandaş”

CHP olarak çiftçilere mazotu 1.5 liradan vereceklerini söylediklerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın her defasında ‘Bu parayı nerden bulacaksınız?’ diye sorduğunu hatırlatan Günaydın şöyle konuştu: “Biz çiftçimize, köylümüze mazotu 1.5 liradan vereceğiz dedik. ‘CHP veremez, sizi kandırıyor’ dedi Recep Tayyip Erdoğan. Hepimiz biliyoruz ki bu memlekette gemi sahiplerine mazot 1.5 liradan veriliyor ama çiftçiye 5 liradan veriliyor. Neden? Çünkü gemiciler yandaş, çiftçi vatandaş. CHP yandaş bilmez, CHP 76 milyon yurttaşı ayırt etmeden vatandaş olarak görür. Mazotu mal oluş fiyatından çiftçiye vereceğiz. Biz bunu yaparsak Türkiye kendisi üretecek. Buğday için Ukrayna’ya, pamuk için Yunanistan’a, saman için Gürcistan’a el açmayacak.  Hayvanını Şili’den, kurbanlığını Bulgaristan’dan ithal etmeyecek.  Biz çiftçiye mazotu 1.5 TL’den vereceğimizi söylediğimiz zaman Recep Tayyip Erdoğan bize diyordu ki ‘Ey CEHAPE parayı nerden bulacaksınız?’.Biz şimdi söylüyoruz. Çaldığın, çırptığın, evine doldurduğun paralara el koyup vatandaşa dağıtacağız.”

“Kanal İstanbul projesi ile Malatya’da propaganda yaptı”

Siyasetin, doğru düzgün ve uygulanabilir projelerle vatandaşın derdine çözüm üretmeyi amaçlaması gerektiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın,  AK Parti’nin Battalgazi’nin sulama suyu sorununu çözmesi gerektiği yerde Kanal İstanbul Projesi ile Malatya’da propaganda yapmayı tercih ettiğini savundu.  CHP’nin her yıl 400 bin dönüm alana su götürmeyi amaçlayan projeler ortaya koyduğunu, böylece Türkiye’de 10 yıl içinde memleketin sulanabilir bütün alanlarını suya kavuşturacak çözümler ürettiğinin altını çizen Günaydın, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Biz size sulama kanalı önerdik. Malatya için, Adıyaman için, Elazığ için sulama kanalı önerdik. Onlar ne yaptılar? Utanmadan gelip İstanbul’a yapacakları ikinci kanalın burada propagandasını yaptılar.  Yeni rant alanları açma peşinde değiliz. Biz vatandaşın derdine çözüm üretme peşindeyiz. Türkiye’de 13 milyon emeklimiz var. Bu 13 milyon emekli yurttaşımız aileleriyle birlikte asgari geçim standardının altında yaşıyorlar. 60-70 yaşında,  geçinmek için o yaştan sonra ikinci iş peşinde koşuyorlar. Bunlar onları desteklemek yerine emekli olduktan sonra bakkal dükkanı çalıştırıyorsa ikinci vergiyi alıyor. Biz ne dedik? Dedik ki İntibak Yasasını çıkartıp emeklilerimizin refah düzeyini yükselteceğiz. Onlar ne dedi? ‘EY CEHAPE parayı nerden bulacaksın?’  Ne zaman vatandaşa bir kaynak aktarmaktan bahsetsek onlar ‘ Parayı nerden bulacaksınız?’ diyorlar. Ekonomiden sorumlu bakan 700 bin TL’lik saatle dolaşıyor, rüşvet uçağı ile umreye gidiyor. 52 milyon TL rüşveti eski içişleri bakanı alıyor. Bir insan doğru dürüst kazandığı parayı niye evinde saklıyor? 1 milyar dolar para evde saklanıyorsa bunun alın teri ile kazanılmış bir para olmadığı çok açıktır. O halde bunların hepsinin hesabını zamanı gelince birer birer soracağız. Biz bu memleketi yeniden hep beraber yöneteceğimiz, kardeşçe yaşayacağımız, hakça paylaşacağımız bir ülke haline getireceğiz.”

Ağbaba: Sorunlarınız çözüldüyse oy vermeye devam edin

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, Battalgazi'nin, Malatya'nın en verimli topraklarına sahip ilçesi olduğunu ancak birileri oturduğu yerden zenginleşirken, sürekli üreten Battalgazi çiftçisinin bir türlü zenginleşemediğini söyledi. Ağbaba “Buraya ne eksek o yetişiyor ama maalesef Battalgazililer yetiştirdikleri kadar kendileri zenginleşemiyor” dedi.

Ağbaba, Battalgazi'nin sulama sorununun çözülmediğini kaydederek, "Başbakan, tabloya bakıyor ki Battalgazi'de oy artmış. ‘Hiçbir sorun yok’ diyor. Başbakan bu tabloya bakarak, ‘Sulama sorunu yok’ diyor. Ama sulama sorunu var. Peki, Battalgazililer her seçimde aynı partiye oy veriyor musunuz? Veriyorsunuz. Allah aşkına Battalgazi’de kayısı üreticisinin en temel sorunu su değil mi? Bu sorun çözülmedi. Bundan sonrada çözülmeyecek. Niye çözülmeyecek? Çünkü siz çözülmesini istemiyorsunuz. Çözülmesini isteseniz, her seçimde aynı partiye oy vermezsiniz. Bir seçimde söz verip, yapmayanlara da hesap sorarsınız. Battalgazi'de birçok mahallede kanalizasyon borusu kırılarak, sulama yapıldığını gördüm. Bu sizin değil, daha çok sizi buna mahkum edenlerin suçu. Hala bu devirde 2014 yılında Malatya'nın en verimli bölgesi Battalgazi'de insanlar kayısılarını sulayamıyorsa, o suç biraz sizin ama en çok bu ülkeyi yönetenlerindir” ifadelerini kullandı.

 CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan İnci, büyükşehrin ne olduğu bilinciyle seçim çalışmalarını yürüttüklerini dile getirerek, her noktaya ayrı projeler geliştirdiklerini belirtti.

  İnci, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Çakır'ın projelerine de değinerek, “Hepsi bizim açıkladığımız projelerin, başına farklı kelimeler konmuş, benzer projeler. Ama bir tane farklı proje var. O projede, Şoför Okulu ve Altay Kışlası'nı konut alanına açarak, birilerine verecekler” dedi.

 CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Kurtar Kaya da, Battalgazi'de sosyal belediyeciliği hayata geçireceklerini ifade ederek, Battalgazi'nin yeterli hizmeti alamadığını söyledi.

  Battalgazi'nin sorunlarını çözmeye talip olduklarını dile getiren Kaya, ortak akıl ve istişareyle Battalgazi'yi yöneteceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından CHP heyeti Battalgazi’de esnaf ziyaretinde bulundu ve parklarda oturan vatandaşlarla selamlaştı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Kılıçdaroğlu’ndan Kuvayi Milliyeci olmaz”
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, CHP Genel Başkanı Kemal...

Haberi Oku