POLİTİKA:
MHP, Malatya'nın nabzını tuttu
 

 

 

  BURHAN KARADUMAN /FERDİ DURDU

MHP’nin Malatya Çalışması kapsamında MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, MHP İl Başkanı Arif Yıldız ile MHP’li yöneticiler toplu halde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i, Malatya Ticaret ve sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ettiler. 

 

“30 senede görmediğimi gördüm”

  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan ziyaretlerde yaptığı konuşmasında  ”Esnafın sorunlarını dile getiriyoruz. Sesimizi duyuramadığımızı, basın üzerinde bir ambargo olduğunu anlayabiliyoruz. Siz haklısınız. Bizim bağırdığımızı duymayınca, bizim söylediğimizi duymayınca nereden bileceksiniz. Olan biten bir şey var. Türkiye AK Parti döneminde aldığı ile sattığı arasındaki fark 600 milyar dolar. 600 milyar dolar demek, Türkiye’nin aşağı yukarı bir senede yarattığı katma değer. Türkiye’nin borcu 220 milyar dolardan 526 milyar dolara çıktı. Hükümet ‘IMF’ye 28 milyar doları ödedik’ diyor. Ödediler. 10 milyar doları, 8 milyar doları kendileri aldılar, kendileri kullandılar. 3 senede o IMF programını uyguladılar, gıt demeden. Peki sen orada 8 milyar doları kullanıp, 28 milyar ödediğini söylüyorsun da, Türkiye’nin borcunun 300 milyar dolar arttığını söylemiyorsun. 160, 250 maddelik kanunlar geliyor TBMM’ye. Ben 30 senedir Devlet Planlamada çalışıyorum. 30 senedir Plan Bütçe Komisyonuna gider gelirim, ben 250 maddelik kanun tasarısı görmüyorum. 50’kere İhale Kanunu değişir mi? ” dedi.

 

“Nabız tuttuk”

Ayhan  şunları söyledi; “Elazığ’da “Milli Birlik ve Kardeşlik” mitingi düzenleyeceğiz. Bu miting öncesinde Malatya’yı ziyaret ederek, bölgenin nabzını tuttuk. MHP’nin bugün Malatya’da temsil noktasında, vatandaşın tercihi noktasında bir alanın olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önce gerek yerel idarede ve gerekse de TBMM’de temsilde Malatyalı vatandaşlarımız bizi kendilerini temsil edilmesi noktasında yetkilendirdiler. Zaman zaman siyasette farklılıkların olduğunu ve farklı siyasi partilerin temsil yetkisi aldığını, bununda demokrasinin gereği olduğunu düşünmek lazım.”

 

 

“En büyük sıkıntı marketlerin şubesi”

MHP heyetinin ziyaretinde konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Muhalefetin önemi siyasette çok önemlidir. Muhalefet ciddi olup çalışırsa, hükümet daha iyi çalışır” diyerek şöyle devam etti;   “Esnaf ve sanatkarın en büyük sorunlardan birisi marketler konusudur. Biz artık büyük marketlerden vazgeçtik. Büyük balık, küçük balığı yutar. Hep bu anlayış olmuştur. Ama büyük balık düşünmüyor, eğer küçük balık olmazsa acından öleceğini. Halende farkına varmadılar. İnşallah bundan sonra farkına varılar diye düşünüyoruz. Marketlerin mantar gibi şubeleri çıktı. Ne belediyeler dur diyor, ne de hükümet dur diyor, hiç kimse dur demiyor. Biz hükümetten ve muhalefetten ve siyasetçilerimizden esnaflar için de, marketler içinde bir planlama istedik. Her köşe başına 4 tane bakkalın olduğu yere bir tane market şube açmasın. Bir tane market açılırsa, yanına da belli bir yere şube açsın. Ama 30-40 yere şube açmasın. 4 tane bakkalın, 1 tane kasabın, 1 tane manavın olduğu yerde 4 duvarı yıkıp, taşıyıcı kolonları da yıktıkları var, girişi çıkışı olmayan yerlere marketlere müsaade ediliyor. Esnaf ve sanatkarı sıkıntıya bu durum soktu. İnşallah Malatya’da bir AVM daha açılır da, bir birleri ile rekabet ederler, çünkü sattıkları mal aynı. Çünkü sattıkları ürün aynı. Bugün AVM’ler, bir Akpınar’ın bir Bakırcı Pazarı’nın yerini alamaz, çarşı ve cadde esnafının yerini alamaz.”

 

“Bin Euro sizin olsun, bin Euro’yu bize verin çalışmayalım”

Keskin, esnaf ve sanatkarın da teşviklerden yararlanması gerektiğini ifade ederek, “Organize Sanayi Bölgelerine verilen destekleri esnaf ve sanatkara da verin. Bir işçi çalıştırana da destek verin, haksız rekabeti önleyin. Başka bir şey istemiyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nde bedava yer vereceksin, elektriği yüzde 50 indirimli vereceksin, sigorta primlerini yüzde 50 indirimli vereceksin, asgari ücretin altında da çalıştırdıklarına maaş verecekler, esnafa da diyeceksin ki, ‘birleş, bütünleş, rekabet et’ Ya Allah aşkına esnafın bütün sermayesi 30-40 bin TL nasıl birleşsin, nasıl rekabet etsin?” dedi.

  MESOB Başkanı Keskin de, “Hükümetten ve muhalefet partilerden beklediğimiz, bir kereye mahsus olmak üzere KDV ve ÖTV’siz birer ticari araç verilmesini istiyoruz. Bu bizim doğal hakkımız. Ana sütümüz gibi bizim hakkımız. Bağ-kurlu çalışıp 90 bin TL’ye yakın pirim yatıracak, emekli olduğu zaman 600-700 TL maaş vereceksin. Ama diğer taraftan soysal devletin anlayışı olarak çalışmayan, hiçbir şey yapmayana 700-800- TL maaş vereceksin. Bunlara verin, biz karşı değiliz. Sosyal devletin bir gereğidir. Ancak bizimde hakkımızı verin. Sonra geri dönüp, yüzde 15 sosyal destek primi kesintisi yapacaksın. Niye? ‘Sen çalışıyorsun. Avrupa’da böyle bir şey yok’ diyorlar. Tamam, doğru, biz de biliyoruz. Avrupa’da 2 bin Euro maaş veriyorlar. Bin Euro sizin olsun, bin Euro’yu bize verin çalışmayalım” ifadelerini kaydetti.

 

“6 bin TL’lik otomobilden daha fazla trafik sigortası alınıyor”

 MESOB Başkanı Şevket Keskin,  trafik sigortası poliçesi konusunda haksızlık yapıldığını ve özel sigorta şirketlerinin kestiği poliçe için devletin polisinin gelip araçları durdurup kontrol ettiğini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü, ““Adam 250 bin Euro vermiş bir araba almış, adamın zorunlu trafik sigortasına baktığın zaman 160 TL, 6 bin-7 bin TL’lik ticari arabanın, sosyal devletin yapmadığını yapan, kendi sigorta parasını cebinden veren insandan ‘Sen TL, 900 TL,’ ver. Minibüslerde bin 800 TL. Niye? ‘Kardeşim sen çocuğunun nafakasını kazanıyorsun ya, sen bizden bir şey istemiyorsun ya.’ Bu anlayış, ne adalete sığır, ne Allah’ın kitabına sığar, nede kulun kitabına sığar.”

 

“Bizde cumhuriyet çocuğuyuz”

MHP Heyetinin ziyaretinde konuşan  ESKKK Başkanı Ali Evren ise  esnaf ve sanatkarların işyerini Besmele ile açıp, Besmele ile kapattığını söyleyerek, ülkede birilik ve beraberlik içinde istikrarın sürmesini istediklerini ifade etti. Evren, “Esnafımız kullandığı kredi oranları düşünce ödemeleri kolaylaştı. Bu yıl şuana a kadar 19 milyon TL tutarında kredi verdik ve takip oranımız yüzde 23 civarındadır” şeklinde bilgi verdi.

 Evren, Gezi Parkı olaylarına yönelik eleştiri de yönelterek “Oraya giden bazı parti yöneticileri, ‘Cumhuriyet gençliği’ ifadesini kullandı. Biz de Cumhuriyet çocuğuyuz. Ne yaptılar? 200 tane esnaf ve sanatkarımızın işyeri tahrip edildi, 60 otobüs ve 100’e yakın vatandaşın aracı tahrip edildi. Güzel ifadelerle insanlar sağduyuya çağrılmalı. Birlik ve beraberliğimiz ile istikrarımızı korumalıyız”  dedi.

 MHP Heyetinin ziyaretinde konuşan TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise şunları söyled; “Bir ilin yatırım alabilmesi için o ilde huzurun ve istikrarın olması lazım. Bu noktada ciddi gayretlerimiz oldu. Malatya halkı devletine bağlı, duyarlı. Hakikaten teröre fırsat vermeme noktasında çok fazlasıyla gayret içerisindedir. Bunu yakalayınca da son dönemde de ciddi yatırımlar almaya başladık. Şuanda Malatya’da 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgeleri’nin yanı sıra, Darende ilçemiz de ve Akçadağ ilçemizde Mermer İhtisas Organize Bölgesi ile 3. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili ciddi çalışmalarımız devam ediyor. İlk etap da arsa dağıtımına başlamış olduk. Şuanda 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 300 fabrikamız faal durumda.  Her iki Organize Sanayi Bölgesi’ndeki istihdam sayımız da yaklaşık 18 binlere ulaştı. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamen faaliyet geçmesi ile bu sayı 24 binlere çıkacak. 3. Organize Sanayi Bölgesi ile bu sayı 40 binleri bulacak. Malatya sanayi ile geç tanışmış olmasına rağmen son yıllarda alt yapının oluşturulması ile birlikte il dışından da yatırımcı almaya başladık.”

Ziyaretlerde MHP Heyetine MESOB ve TSO’da kayısı hediye edildi.

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ağbaba: Malatya Afet bölgesi ilan edilmeli
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hekimhan’da tüm meyvelerin yaşanan don...

Haberi Oku