Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin de ortakları arasında yer aldığı Avrupa Birliği Herkes İçin Spor Eğitimi Projesi kapsamında üniversitede gerçekleştirilen toplantı ve projeyle ilgili Proje koordinatörü Petya Georgive Grudeva bilgiler verdi.

Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin de ortakları arasında yer aldığı Avrupa Birliği Herkes İçin Spor Eğitimi Projesi kapsamında üniversitede gerçekleştirilen toplantı ve projeyle ilgili Proje koordinatörü Petya Georgive Grudeva bilgiler verdi.

Avrupa Birliği Erasmus Plus Programı Stratejik Ortaklıklar kapsamında desteklenen Avrupa Birliği Herkes İçin Spor Eğitimi Projesi’nin (AB Sports Training For All Project) ikinci toplantısı Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Adisyon Tuzağına 7 Tutuklama Adisyon Tuzağına 7 Tutuklama

Avrupa Birliği Herkes İçin Spor Eğitimi Projesi’nin koordinatörü Petya Georgive Grudeva, hem proje hem de İnönü Üniversitesi'nde gerçekleştirilen toplantıyı değerlendirdi.

Proje koordinatörü Petya Georgive Grudeva, projenin Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini ifade ederek, "Proje Ocak ayında başladı. Bu projenin temel amacı; tüm okullarda en iyi uygulamalarla hem engelli hem de engelli olmayan öğrencilere fiziksel aktiviteler yaptırmak. Bu proje kapsamında hem eğitmenlere hem de engelli ve engelli olmayan öğrencilere uygulamalar yapılarak, fiziksel aktivitelere katılımlarını, sosyalleşmelerini sağlamak" dedi.

Grudeva, görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli öğrencilerin projede yer aldıklarını kaydederek, şunları söyledi: "Okullarda yer alan futbol, voleybol, tenis, masa tenisi, basketbol, dans gibi birçok spor aktiviteleri bu uygulamalar içerisinde yer alıyor. Bu uygulama içerisinde yer alan fiziksel aktiviteler eğitmenler için; engelli öğrencilerin sınıftaki diğer öğrencilerle adaptasyonu ve katılımını sağlamak için yapılıyor. Proje sonrasında sene sonunda bir veri tabanı oluşturulacak. Elde edilecek veriler sonrasında engelli öğrencilerin bu uygulamalarla, diğer öğrencilerle birlikte nasıl spor yapabilecekleri tartışılacak ve ortaya bir öneri konulacak. Yani burada engelli bireylerin diğer bireylerle birlikte futbol, basketbol oynayabilmesi adına bazı uygulamalar yapılıyor ve sene sonunda da bir çalışma sonucu ortaya konulacak."

Petya Georgive Grudeva, projenin 5 ortakla yürütüldüğüne dikkat çekerek, "Proje kapsamında koordinatör ülke Bulgaristan Plovdiv Üniversitesi. Aynı zamanda Bulgaristan'dan 3 üye bulunuyor. Hırvatistan, Avusturya, Belçika ve Türkiye'den ortaklar var. İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi de ortaklar arasında yer alıyor. Avusturya'dan bir denek projede yer alıyor. Hırvatistan ve Bulgaristan'dan da bu amaç doğrultusunda aktiviteler gerçekleştiren ortaklar bulunuyor" diye konuştu.

Proje kapsamında hem online hem de mobil veri tabanı oluşturulduğuna dikkat çeken Grudeva, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes bu veri tabanlarından engelli öğrencilerin nasıl daha iyi bir şekilde fiziksel aktivite sağlayacağıyla alakalı bilgi edinebilecek. Bu veri tabanları hem mobil hem de online olarak herkesin erişebileceği şekilde hazırlandı. Projede ayrıca engelli bireylerin nasıl daha iyi bir şekilde eğitilmesi mümkün kılınabilir üzerine gidiliyor. Eğitmenler açısından da hangi engelli gurubuna hangi çalışmalar daha uygun şekilde uygulanabilir bunlar üzerine çalışılıyor. Bu uygulamalar gerçek anlamda eğitmenler tarafından uygulanabilecek çalışmalardan seçiliyor. Tüm okullarda öğretmenler tarafından şart ve imkan olarak uygulanabilecek faaliyetlerden oluşuyor."

Bulgaristan Plovdiv Üniversitesinden koordinatör Svetlana Sariyska ise projenin koordinatör ve ortaklarından olduklarını ifade ederek, ortaya çıkacak sonuç kapsamında beden eğitim öğretmenleri ve engelli bireylerin birlikte daha uygun ortam ve şartlarda beden eğitimi yapmalarının sağlanacağını belirtti. 

Sariyska, proje kapsamında iyi sonuçlar alacaklarını ümit ettiklerini kaydederek, "Üniversite olarak bir katılımcının olması bizim açımızdan çok önemliydi. Bu anlamda İnönü Üniversitesi'nin katılımcı olmasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi./FERDİ DURDU