Hafta sonunda Pütürge ilçesinde toplu açılış töreni düzenlendi. AK Parti MKYK Üyesi Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık, Milletvekili Ahmet Çakır, Milletvekili Hakan Kahtalı, Pütürge Belediye başkanı Mikail Sülük, AK Parti il başkanı İhsan Koca, İl Başkan Yardımcıları Mahmut Üner Özer, İbrahim Karaman, Rıdvan Budak, Meclis Üyesi Hasan Karakaş, Nedim Çeker, AK Parti Pütürge ilçe başkanı Bülent Karayılan, MHP ilçe başkanı Mustafa Aluç, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner  ve Malatya Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ve kalabalık bir topluluk katıldı.

SÜLÜK: HAYALİMİZ OLAN PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Pütürge Toplu Açılış ve temel atma töreninde konuşan Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük “İlçemize kazandırmış olduğumuz 1 Megawattlık Güneş Enerji santralinin açılışını yaptık.  Hemen akabinde Öğretmen Evi ve Halk eğitim Merkezi’mizin temel atma törenini gerçekleştirdik. Ve yine Pütürge Belediyesi’ne 35 bin nüfusa kadar hizmet verebilecek yeni hizmet binasının temelini atıyoruz. Biz bu yola çıkarken hep şunu söyledik. Gençlerimiz doyduğu yerde doyacak dedik. Bunun için de gece gündüz demeden çalışıyoruz. Buna göre de projeler üretiyoruz. Bizler büyük bir deprem yaşadık. Allah bir daha afetler yaşatmasın. Pütürge’mizi yeniden 21’inci yüzyılın Pütürge’sini yeniden inşa ediyoruz. Bu inşayı yaparken özellikle başta sayın Cumhurbaşkanımıza liderimize, bize yol gösteren feyz aldığımız Cumhurbaşkanımıza tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.  İçişleri Bakanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza teşekkür ediyorum. Yine abamız dediğimiz Pütürgeli olan her başımıza ağrıdığında koştuğumuz Sayın Öznur Çalık hanımefendiye ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bizler Pütürge’de ne yaptık diye baktığımızda bir Kilit Parke Taşı Fabrikası kurduk ve bu yıl 12’inci ay itibariyle 120 bin metrekare kilit taşını mahallelerimize döşemesini bitirdik. Aynı zamanda 45 bin metrekarelik kısım da devam ediyor. Bizler bu fabrikamızda Pütürgeli gençlerimizi istihdam ediyoruz. Kum ve Mucur Ocağını Pütürge’de faaliyete geçirdik. Aynı zamanda Tekstil Kent Projesinin temel atma törenini de hava şartlarının iyi olması durumunda bir hafta sonra sayın Vekillerimiz ile beraber yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Başkan Sülük ayrıca “İlçe merkezimizde 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonun temel çalışmaları başladı devam ediyor. Pütürge İlçemizde deprem konutları tesilim edilmeye devam ediyor. Sosyal konut olarak önümüzdeki haftalarda faaliyete geçecek. 85 Konut Pazarcık, 15 konut Balpınarı ve kırsal mahallelerimizde bireysel olarak yeni bir şehir ve yeni mahalleler kuruyoruz. Aynı zamanda da Pütürge Merkezinde büyük bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bunları yapıyoruz. Pütürge İlçemizde Tarım ve Hizmetler Müdürlüğü’müzü kurduk. Burada 8 makine, 2 traktör ile İlçemize destek oluyoruz. Aynı zamanda Pütürge’nin yanı sıra Doğanyol’daki çiftçimiz de talep ettiğinde destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 183 çiftçimize 12 ton ücretsiz nohut tohumu dağıttık. Bu yıl da iklime göre bunun için bir adım atacağız. Biz Pütürge’de göç olmasın istiyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu yönde yatırımları var.  Olmaya da devam edecek. Tepehan’da 12 derslikli bir okul, İlçe Merkezimizde son sistemlerle yapılan bir İmam Hatip Lisesi planlamaya alındı. Aynı zamanda bir iş adamımız da buraya bir Fen Lisesi yapacak. Bunun projesini de beraber çalışıyoruz. Eğitim için de inşallah göç vermeyeceğiz. Yeni kurulacak Tekstil kente iş adamlarımızın büyük talebi var. İnşallah bütün dünyaya ihracat yapar duruma geleceğiz. O firmalarımız ile beraber. Bu saydığımız yatırımların kat be kat fazlasını da İlçemize kazandıracağız” diye konuştu.  

Koca: Pütürge Yeniden Doğuyor

 AK Parti İl Başkanı İhsan Koca “Pütürge’miz yeniden doğuyor desek yeridir. Yeni bir Pütürge inşa ediliyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve Milletvekillerimizin desteği var ama Mikail Sülük Başkanımızın da bunları yakından takip etmesine çok şahit oldum.  Bu gayretle bu destekle inşallah Pütürge’miz hak ettiği yerlere geliyor. Yeniden inşa edilen, yeni ve güzel Pütürge’ye yakışan bir Belediye Binası lazımdı. İşte bugün onun da temeli atılıyor. Kısa süre içerisinde tamamlanacak. İnşallah hem Belediyemiz çalışanlarına, hem Pütürgeli hemşerilerimize layık bir binaya kavuşmuş olacağız. Ben bu yatırımların ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye belirtti. .

Kahtalı: Pütürge de 2 bin Konut yapıldı

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Pütürge de güzel yatırımları açmak ve temel atma törenlerini gerçekleştirmek için bir arada olduklarını belirterek “ Pütürge 24 Ocak depreminden sonra sıkıntılı bir döneme girdi. Buradaki konutlarımız ağır hasarlı, orta hasarlı olarak belirlenme süreci ve bunun takibi noktasında gerçekten büyük emek sarf edildi. Depremden hemen bir gün sonrasında sayın cumhurbaşkanımız buradaydı. Depremin olduğu gece  3 Bakanımız, sayın İçişleri Bakanımız, Çevre Şehircilik Bakanımız ve Sağlık Bakanımız direkt buraya geldiler. Pütürge’mize 2 bine yakın konut yapıyoruz. Gerçekten ilçemizi yeniden inşa ediyoruz. Pütürge bunların hepsinden daha iyisine layık. Pütürge bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın arkasında sapa sağlam durmuş bir ilçemizdir. Her seçimde yüzde 90’a yakın oy vermiş bir ilçemiz. Belediye Binamız depremde hasar görmüştü. Mikail Başkanımız da gerçekten öz veri çalıştı. 2 yıldır o depremden bugüne hiç durmadan gecesini gündüzüne kattı ve Pütürge’sine hizmet etmek için gayret etti. Her daim Bakanlıklarda gerekli çalışmaları yapılmasını için takiplerini yaptı. Pütürge için yapılması gereken ne varsa bunların gerçekleştirilmesi için gayret gösterdi” ifadelerini kullandı.

Çakır: Pütürge’nin değişim ve dönüşümünü birlikte izliyoruz

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Pütürge’ninn değişimini, dönüşümünü birlikte izlediklerini, ifade ederek “Kırsalda, mahallelerimizde ve İlçemizde çok büyük bir çalışma var. Bu neyi gösteriyor, hükümetimizin gücünü gösteriyor.. Bu çalışmalar bittiğinde ilçemizin ve Malatya’mızın daha iyi noktalara geleceğini bugün rahatlıkla söyleyebiliriz. Kazasız belasız temelini attığımız Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi ile Belediye Hizmet Binasının açılışını yapmak nasip olsun” diye tamamladı. .

Çalık: Pütürge’yi Yeniden İnşa Ediyoruz

Pütürge ilçesinde yoğun ilgi ile karşılaşan AK Parti MKYK Üyesi  ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık “Bugün günün adı Pütürge. Bugün suyu sert yüreği mert, kimsenin hakkını yemeyen ama kendi hakkını da yedirmeyen yiğitlerin memleketi Pütürge’deyiz. Pütürge’yi yeniden inşa ediyoruz. Karış karış, her adımını yolunu, ulaşımını, eğitimini, sağlığını, barınmasını yeniden inşa ediyoruz. Bugün en önemli temel atma törenlerinden bir tanesindeyiz. Pütürge Belediye binası çok yetersizdi. Kıymetli Belediye Başkanım Mikail Sülük beyefendiye emekleri için çok teşekkür ediyorum. 2020 Ocak ayında yaşadığımız deprem normalde 20 önceki Türkiye olsaydı çok ciddi bir kriz haline gelirdi. Ama yaşadığımız depremde gelen yatırımlar ile Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Pütürge’yi yeniden Pütürge yapıyoruz. İstanbul’dan Pütürge’ye gelen hemşerilerim evleri gördüğünde, Pazarcık’tan gelirken gördüğünüz Villaları gördüğü andan itibaren İlçemizin fiziksel yapısının değiştiğini görüyor. O ağaçları ve ormanlarıyla, suyuyla, dağıyla, ovasıyla artık yapılar yeniden inşa ediliyor” dedi.

“2020 Yılında yaşanılan depremden sonra 4 saat içerisinde Sağlık Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Çevre Şehircilik Bakanımız 24 saat içerisinde Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız ve bütün Bakanlarımız buradaydı” diyen Çalık şöyle devam etti:

“Anında yaraları sarmak üzere talimatları verdi. Şuanda Pütürge’mize 2 bine yakın hem Merkez, hem toplu konut, hem de köy evi ahırlar inşa ediyoruz. Pütürge’de yapmış olduğumuz deprem sonrası yatırımların, evlerin ve konutların toplam maliyeti 500 Milyon TL. İlçemize yapılan 2 bin konut ile AFAD aracılığı ile Çevre ve Şehircilik aracılığı ile yapmış olduğu yatırımların miktarı 500 milyon TL’dir. Pütürge’yi yeniden inşa ediyoruz dememizin sebebi budur. Pütürge tarihinde görebilecek en büyük desteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğine gördü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olmaktan, Pütürgeli olmaktan gurur duyuyorum. Pütürge’mize yapmış olduğumuz yatırımlar bunlarla bitmiyor. Bu 500 milyonluk yatırımın içerisinde yapacağımız belediye binası yok. Belediye Başkanımız Pütürge İlçesine olan özel ilgilerinden dolayı, buraya yeni bir Belediye Binası kazandıralım dedi. Başkanım Ankara’ya geldi. Birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gittik ve hizmet binamız için talepte bulunduk. Murat Kurum Bakanımız hizmet binasının yarısının Bakanlıkları tarafından karşılanacağını söyledi.  İçişleri Bakanımızın yanına gittik ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu, geriye kalan kısmının karşılanacağı sözünü verdi. Şuanda Belediye Hizmet Binamızın toplam maliyeti 8 Milyonu geçiyor. Bu yatırımın hizmetin sadece tek bir amacı var. Pütürgeli hemşerilerimize yeni bir Kaymakamlık Binası kazandırdık ve bence Pütürge’ye çok yakıştı. Emniyet Müdürlüğü Binası, Jandarma Binası, Gençlerimiz için Spor Salonları, Çocuklarımız için Okullar, eğitimdi.  Bugün İlçemizde kalacak Öğretmenlerimizin yerleri yoktu. Onlar için Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi Binasının temelini attık. Bunlar da İlçemize çok yakışacak. Açılışını gerçekleştirdiğimiz GES projesi ile Temelini attığımız Belediye Hizmet Binası Projesi ve Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi Projesi ile birlikte İlçemize 40 Milyon TL’lik bir yatırım daha kazandırmış olacağız.”

Tüfenkci:  Pütürge de Gurur verici bir tablo var

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Pütürge’de zorlu bir süreci geride bıraktıklarını belirterek “24 Ocak depreminin ilk dakikalarından itibaren Devletimizin şevkat eli Pütürge'mizin üzerinde oldu. Bugün gelinen nokta itibariyle gurur verici bir tablo var ortada. Deprem konutlarımız tamamlandı, hemşehrilerimiz yavaş yavaş sıcak yuvalarında oturmaya başladı. Bunun yanında halkımızın hizmetine sunmak için kamu binaları ve sosyal alanları da hizmete almaya başladık. Burada bunun en güzel örneği bugün temelini attığımız yeni Belediye Hizmet Binası ile Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezi. İnşallah buralar da hızlı bir şekilde tamamlanıp Pütürge'mizin yeni yüzüne farklı bir güzellik katacak” diye tamamladı.

Konuşmaların ardından Belediye Binası temeli törenle atıldı.

Haber:Tahir Özçelik