Seçimler zamanında dahi olsa artık sandığın seçmenin önüne gelmesine en fazla 1 yıl kaldı. Seçimler yaklaştıkça Malatya’da yerel siyasette ısınıyor. Kasım ayında erken seçim beklediğimi ifade etmiştim ancak Cumhur ittifakı tüm bileşenleri ile seçimlerin Haziran 2023 tarihinde yapılacağını ifade ediyor velev ki öyle bile olsa artık sandığın ucu görünmeye başladı. Bu nedenle gelecek dönem milletvekili olma hayali kuran, milletvekili olup da statüsünü devam ettirmek isteyen kişiler seçim çalışmalarına başlamış durumdalar.

Parti içlerinde yapılan kulis çalışmaları, siyasi partilerin ilk genel seçimle alması beklenilen oy oranları ve buna bağlı çıkaracakları milletvekili sayıları iyiden iyide dillendirilmeye başlandı. Türkiye’de her seçim kritik olmuştur bu nedenle bu cümleyi kurmak istemiyorum ama önemli bir seçimin daha arifesinde olduğumuz ortada. Bu tablo da siyasi hesapların yüksek sesle konuşulmaya başlanması normal. Malatya’da son seçimlerde Ak Parti 4, MHP ve CHP 1’er milletvekili çıkarmışlardı. İlk genel seçimlerde cevabı en çok merak edilen husus şüphesiz AK Parti’nin Malatya’da ne yapacağı. Burada milletvekili adaylarının da çok önemli olduğu ortada. Mevcut 4 isim yine ilk 4 içerisinde aday olursa Ak Parti’nin en az 1 sandalyeyi daha kaybetmesi içten bile değil. Bu sandalyenin de İyi Parti’ye kayabileceğini tahmin ediliyor.

Ancak burada Ak Parti listelerinin ve elbette muhalefet partilerinin aday göstereceği isimlerin önemli büyük. Şu saatten sonra sokakta, çarşıda, pazarda, siyasi partilerde, bütün toplantılarda ana gündem seçim olacak. Bizlerde bunca yılın tecrübesi ile bu süreci sizlere en şeff af şekliyle anlatmaya gayret göstereceğiz. Ülkemiz için kritik bir sürecin başındayız hep birlikte yakından izleyeceğiz.