Uzman Psikolog Merve Uçkaç, fazla şeker kullanımının ruh sağlığını etkilediğine dikkat çekerek vatandaşlarda yer alan, 'Şeker Psikolojisi' hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Birçok insanın karşı  karşıya kaldığı şeker hastalığı nedeniyle, insanlarda psikolojik sıkıntılar yaşandığının altını çizen  Uzman Psikolog Merve Uçkaç, bu sıkıntılar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve şekerin zararlarından bahsetti.

Uçkaç açıklamasında şunları söyledi;  "Hemen hemen herkes çok fazla şeker ve şekerli gıdalar tüketmenin fiziksel sağlığı etkilediğini bilir. Şekerin obeziteye ve tip 2 diyabete yol açtığını daha önce pek çok defa duymuşsunuzdur. Peki fiziksel sağlığı etkileyen şeker, ruh sağlığını hiç etkilemiyor mu? 

Şeker tüketiminin maalesef pek çok zararı bulunuyor. Maalesef ruh sağlığını da ciddi oranda etkiliyor. Bu defa şekerden ruh sağlığımız nasıl etkileniyor, ona bakalım. Yüksek miktarda şeker tüketimi duygu durumunu, öğrenme sürecini ve yaşam kalitesini etkiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya’yı Örnek Gösterdi Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya’yı Örnek Gösterdi

Depresyon, Yüksek miktarda şeker tüketmek duygu durum bozukluğuna sebebiyet verebilir. Araştırmalar gösteriyor ki şeker tüketiminin fazlalığı depresyon ve şizofreni riskini artırmaktadır. Şeker tüketimi fazla olan ülkelere baktığımızda, depresyon oranında fazla olduğunu görüyoruz.

Bağımlılık; Şeker, bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Bağımlılık yapıcı madde kullanınca ve şeker tüketince beynin aynı ‘iyi htiren’ bölgesi uyarılıyor. Yale Üniversitesinde yapılan bir araştırma, milkshake ile kokain’in beyinde aynı ödül mekanizmasını aktifleştirdiği görülmüştür. Şeker bağımlılık yapıcı bir maddedir ve tüketilirken çok dikkat edilmesi gerekir.

Kaygı Bozukluğu; Araştırmalara göre, şeker kullanımının fazlalığı kaygı düzeyini artırmakta, vücudun stresle baş etme seviyesini azaltmaktadır. Şeker kullanımı panik atak belirtilerinin görülmesine neden olabilir.

Öğrenme Süreci; Şekerin bilişsel beceriler üzerinde de olumsuz etkisi bulunuyor. Şeker tüketmek öğrenme ve hatırlama sürecini etkiler. Kaliforniya Üniversitesinin fareler üzerinde yaptığı bir araştırmada, 6 hafta kola benzeri yüksek miktarda şeker tüketen farelerin, labirent yolunu bulmakta zorlandığı görülmüştür. Özellikle öğrencilerin, ders çalıştıkları dönemde şeker kullanımını sınırlandırmaları, azami ölçüde kullanmaları zihinsel yorgunluğa karşı faydası olacaktır.

Şekerin etki alanlarından biri de hiperaktivitedir. Yüksek miktar şeker, hiperaktiviteyi artırır. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite tedavisi alan çocukların tüketmesi gereken şeker miktarı aile ve diyetisyen işbirliğiyle mutlaka kontrol edilmelidir.

Çocukları seven bir toplumuz. Kimi zaman, bir çocuğa sevgimizi, ilgimizi belli etmek için şeker veriyoruz. Şekerin zehirden farksız olduğunu bilmeden. Artık farkındayız ki çocuklara şeker veya çikolata benzeri yüksek miktar, şeker içerikli ürünler ikram etmek onların yararına olmuyor, aksine şeker bağımlılığının temelini oluşturuyor. Onun yerine göz teması kurup kısa süreli oyun oynamanız, çocuk için daha tatlı olabilir.

Görüldüğü gibi şeker sağlık üzerinde toksik etki bırakıyor. Bilimsel çalışmalarda bu görüşü destekliyor ve şekerin sağlık üzerindeki etkileri açıkça görülüyor. Şeker sadece beden sağlığını değil aynı zamanda ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor. Şüphesiz ruh ve beden sağlığı karşılıklı olarak birbirini etkiliyor, etkileniyor"