Ülke olarak mali alanda zor günlerden geçtiğimiz şu dönemde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı kaynak yetersizliğinden oturup şikayet etmek yerine hizmetlerine ve projelerine ara vermeden devam ederek adeta şapkadan tavşan çıkartıyor. Başarılı bir idarecinin olmazsa olmaz vasıfl arından birisi de kaynak üretebilmek ve/veya var olan kaynakları verimli kullanabilmek. Selahattin Başkan, milyonlarca lira borçla belediyeyi devraldığını açıkladığında onu tanımayanlar ,” Bakın, belediye borçlu diyerek seçimden önce ilan ettiği yapması imkansız projelerine kılıf ayarlıyor” diyorlardı; oysa 15 yıl Battalgazi İlçe Belediye Başkanlığı yapan Selahattin Gürkan, o dönem belediyeyi devraldığında bırakın borcu binanın suyu bile akmıyordu; Battalgazi’yi tarihine yakışır bir ilçeye adım adım nasıl dönüştürdüğü ortada. Selahattin Başkan, milyonlarca lira borcu olan bir belediyeyi devraldığı gibi üzerine bir 24 Şubat Elazığ Depremini ve 2 yıldır etkisi devam eden pandemi sürecini yaşadı yetmedi ülke 20 yıllık AK Parti iktidarının mali açıdan en sıkıntılı günlerini yaşıyor.

Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi arı gibi durdurak bilmeden çalışıyor. Yeni yollar, güney çevre yolu, alt yapı çalışmaları, gençlik merkezleri, şire pazarı, kent tören alanı, kütüphane, otoparklar ve daha ilk etapta aklıma gelmeyen onlarca projede çalışmalar devam ediyor. Bu tabloya bakınca Selahattin Başkan’a hakkını vermemek büyük vefasızlık olur. Kaldırım söküp takmak, temizlik arabasıyla poz vermek yerine Malatya’nın değerine değer katacak, vizyonuna katkı sağlayacak, çehresini değiştirecek, yaşayan insanların hayatını kolaylaştıracak, yıllarca şehrimize hizmet edecek, varlıklarıyla önemli boşlukları dolduracak projelerin tüm olumsuzluklara rağmen planlandığı gibi ilerlemesi Selahattin Başkan’ın kaynak bulma ve bulunan kaynakları verimli kullanma konusunda ki başarısını gösteriyor. Bakıyorsunuz bazı belediyeler kaynakları o kadar gereksiz yere harcıyorlar ki veya yüksek maliyet çıkartıyorlar ki asıl yapılması gereken alanlara kaynak kalmıyor. Bugün, Selahattin Başkan’ın dönemine dönüp baktığımızda ne gerek vardı veya bu kadar paraya değer mi diyebileceğimiz tek bir proje dahi yok.

Kısıtlı kaynaklar, doğru yerlere ve en uygun fiyatlarla yaptırılıyor hal böyle olunca da başarı kendisinden geliyor. İşin bir diğer tarafı elbette planlı olmak. Selahattin Başkan, 2019 yerel seçimlerinde göreve geldiğinde 5 yıllık çalışma planı vardı, nereye ne yapılması gerektiği belliydi. Belediyenin tahminlerin ötesindeki borç yükü ile deprem ve pandemi afetleri planda bir takım değişikliklere neden olsa da ana çerçeve de çalışmalar yürüyor . Sabah kalkıp rüyamda şunu gördüm bunu yapalım deyip arkası gelmeyen, sürdürülebilir olmayan hayallere Gürkan döneminde yer yok. Planlı ve programlı olmak şüphesiz gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemeye benziyor.

Gerisi elbette başarıyla sonuçlanıyor. Selahattin Başkan, seçimlere kadar kalan süreçte büyük projeleri elbette nihayete erdirecek ve o zaman büyük tabloya baktığımızda 5 yılda Malatya’nın nereden ve hangi şartlarla alınıp nerelere geldiğini daha net görmüş olacağız.