Battalgazi Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı gerçekleştirilen genel kurula Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, Malatya esnaf Sanatkarlar odası başkanı Şevket Keskin, oda başkanları ile üyeler katılım sağladı.  

Tek liste halinde gidilen seçimde mevcut başkan Şevket Keskin, yeniden MESOB Başkanlığına seçilerek, güven tazeleyen Keskin selamlama konuşmasında şunları söyledi; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir dosya sunarak, kentin siyasi durumunu, esnaf ve sanatkârın sıkıntısını anlattık.Şunu söyledim, eğer yakıt ve doğalgaz bu fiyatta olursa, elektrik bu fiyatta olup kirayı geçerse salatalık ve domatesi Antalya’da bedava verseniz bile insanlar 6-7 TL’den aşağıya yiyemez. Mutlaka akaryakıtta devlet girdilerinde bir indirim yapılması gerekiyor. Akaryakıttan KDV, onun üstünde de ÖTV alınıyor. ÖTV’si ile KDV’si birbirine yüklendiği zaman arada 3-4 TL fark ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza “ÖTV ya da KDV’yi almayın” dedim. Cumhurbaşkanımıza bir dosya verdim, eğer bunu açıklarsam bazılarının çok zoruna gider”

 “BÜYÜK MÜCADELE VERDİK”

Malatya’da Sümerbank, Tekel ve Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için çok büyük mücadele verdiklerini anlatan Keskin;  “Sümerbank alanının satılmaması için çok büyük bir mücadele verdik ama başarılı olamadık. O gün, “Gelin burayı satmayın devletin 10 trilyona ihtiyacı yok” dedim. Kendilerinin ağzıyla söylüyorum, 15 trilyona içerisindeki malzemeler satıldı. 149 dönüm alan satıldı. O gün milletvekilleri, vali, belediye başkanları, ordu komutanı ses çıkartmasa da Rabbim hesabını soracaktır. Arkasından Tekel Sigara Fabrikası’nın satılmasına karşı çıktık. Daha sonra Malatya Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için rahmetli Bayram Polatbaş ile birlikte mücadele ettik. Sümerbank alanının ‘Cumhuriyet Müzesi’ olmasını istedik. Yeni nesillere ‘Cumhuriyet böyle kuruldu’ demek için müze istedik. Biz, Sümerbank’tan alınan elbiselerle büyüdük. Bugün Sümerbank’ın yerinde binalar yükseliyor. Sultansuyu Tarım İşletmesi her şeyin üretildiği devasa bir yer. Bugün tarım yapsalar Malatya’yı besleyecek bir alana sahip. Bir baktık talana gidiyor, karşı çıktık. Bakana, bakan yardımcısına gittik, Malatya’da sesimizi çıkarttık en azından bir parçasını kurtardık. Bizim arkadaşlarımızdan istediğimiz Malatya’nın cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak. Pahalılık var, esnaf sıkıntıda ama cumhuriyet değerlerine de sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 “MENFAATİNİZE KULLANMAYIN”

“Kamu araçlarını kendi menfaatinize kullanmayın” ifadelerine yer veren Keskin; “Bu milletin malıdır. Kendi yapacağımız tesislerde kamu araçlarını kullanmayın. Yazıktır, günahtır. “Müslümanım” diyorsunuz ama yapmadığınız işte kalmıyor. Ben Malatya’da, esnafımızın vereceği destekle sonuna kadar mücadele edeceğim. Devlete karşı gelenlere karşı esnaf dimdik durmuştur. 15 Temmuz’da bismillah diyerek dükkânını açan esnaf, ülke ekonomisine katkıda bulundu” dedi.

“İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTEYEN ZAVALLILAR VAR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan  ise, 38 odanın 238 delegeyle Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’in karşısında aday olmamasının demokrasinin en üst seviyesinin temayüzü olduğunu dile getirerek, “Şevket Başkanımız gayet güzel çalışıyor. Ne zaman esnafımızın bir sıkıntısı olmuşsa, biz hep onların yanında olduk. Malatya tarihi değişim ve dönüşüm içerisinde ve Malatya tarihinin en büyük hizmetleriyle hemhal oluyor. Yani Malatya sadece Türkiye’de değil dünyada yıldızı parlayan bir il olmak durumundadır. Bugün Malatya’mızda Yeni Şire Pazarı’mız yapılıyor. Ama bazen bu toplumda hizmetleri itibarsızlaştırmak isteyen zavallılar var. İtibarsız hale getirilmek istendiği zaman, kişilerin kendi itibarlarının yok olacağının altını çizmek istiyorum. Diğer taraftan küçük ve orta ölçekli sanayicilerimiz için 3 bin dönüm yer ihtas ettik. Oraya askeri kışlalar, yatakhaneler ve misafirhaneler yaptık. İnşallah bütün odalarımızın gidip kendi sektörüyle alakalı yapacakları yerler yapıyoruz. 40-50 yıllık sorunlar çözüme kavuşturuluyor. Bu da birlik ve beraberliğin en güzel temayüzü olarak karşımıza çıkıyor. Pandemi sürecinde esnafımız çok sıkıntılı günler geçirdiğini anlatan Gürkan, pandemi sürecinde de esnafın yanında olduklarını savundu.

Şevket Keskin bakanlığındaki Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Yönetim Kuruluna

Orhan Özbek, Hacı Karanfil, Kaya Günay, Ali Özgül, İlker Özan ve Bülent Karakoç seçilirken, Yönetim kurulu Yedek Üyeliğine Rıfat Topal, Ümit Emre, Salih Soylu, Murat Dilek, Ramazan Toptaş, İbrahim Kılıç ve Hüseyin Onur getirildi.

MESOB Denetim Kuruluna  İsrafil Karahan, Taner Kılınç ve İsmet Keklik seçilirken, Denetim Kurulu Yedek Üyeliklere Fatih Şahin, Bülent Artun ve Nejdet Özyalın seçildi.

MESOB Disiplin Kurulu İzzet Demirci, İbrahim Halil içen, Sedat Taşdemir getirilirken, Disiplin Kurulu Yedek Üyeliklere  Mesut ince, Yasin yıldız, Kahraman Çıkla seçildiler.