Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESOB) Başkanlığına büyük bir teveccüh ile yeniden seçilmeyi başaran Şevket Keskin, her türlü övgüyü hak ediyor. Uzun yıllardır görmediğimiz bir profille karşı karşıyayız esasında. Bizim ülkemizde genelde insanlar belirli makamlara sırf şahsi çıkarları uğruna gelmek için mücadele ederler. Her ne kadar seçilinceye kadar biz koltuğa güç vermek için geliyoruz derler ama seçildikten sonra koltuktan aldıkları güçle kişisel menfaat elde etmeye çalışırlar. Sendika başkanı, sivil toplum kuruluşu başkanı veya meslek odası başkanı olarak önce kamuoyunda tanınmaya gayret ederler kamuoyu taktir eder sonra ilk seçimlerde koltuğun gücünden faydalanarak siyasete atılırlar ve bir bakıma milletvekili seçilmek uğruna üyelerine ve kendisine inananlara ihanet ederler. Bunu da meclis çatısı altında sizlerin sorunlarını daha üst perdeden duyurmak için aday oldum diyerek duyurmaya çalışırlar. İşte bu klasik bilindik hikayeyi yerle yeksan eden bir profil var Malatya’da. Şevket Keskin yıllardır MESOB Başkanlığı yapıyor istese idi çoktan Milletvekili olurdu, 2 yıl vekillik yapar sonra da bir ömür emekli maaşı alarak gününü gün edebilirdi veya oda başkanlığı sayesinde işlerini büyütür parasına para katabilirdi. İktidara şirin gözükerek ballı ihaleler alır, kendisinden sonra torunlarına dahi yetecek bir zenginlik bırakabilirdi.

 Ancak Şevket Başkan, daima esnafl arın yanında yer aldı, sorunları eğilip bükülmeden en üst perdeden duyurmaya gayret gösterdi, şirin gözükmek için gözlerini kapamadı, olması gereken yerde olması gereken dozda ve olması gereken açıklamaları yaptı. Sadece esnaf da değil şehrimizin kaderini ilgilendirecek her türlü konu da düşüncesini paylaştı, sonuç alana kadar da ısrarcı oldu. Son olarak Malatya esnafının yaşadığı şeker krizini dile getirdik ve Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı’nın şirketinin aracı olarak piyasaya şeker verdiğini bu yüzden fiyatların aşırı yükseldiğini kamuoyuna duyurdu. Gelen tepkiler üzerine Kahtalı önce kendini savundu akabinde şeker dağıtım işinden çıktıklarını bildirdi.

Yine Yeni Caminin arka kısmına yapılan ucubelerle ilgili sesini yükseltti ve en önemlisi kendi ifadesi olan Şelalecilerle doğrudan mücadele etmekten bir adım geri atmadı. Bugün Şevket Keskin, Malatya’da vicdanların sesi olmayı başarmış, vatandaş için , esnaf için onların yararını gözetmekten başka en ufak farklı bir teşebbüste bulunmamış, adı sanı, sicili termemiz bir insandır. Böylesine bir değerin bir kez daha Esnaf Odaları Başkanlığına büyük bir teveccüh ile seçilmesi de çok güzel ve yerinde olmuştur. Şevket Başkan’ı bir kez daha tebrik ediyor, yeni döneminde de başarılar diliyorum.