Malatya Büyükşehir Belediyesi Yeni Şire Pazarının 600 milyon lişraya mal olacak projesinde satılacak işyeri fiyatları dudak uçuklattı.

Malatya Şire Pazarının Yaka mahallesinde bulunan yeni alana taşınması için hazırlanan projede düğmeye basılırken, Esnaflara verilecek işyerlerinin fiyatları dudak uçuklattı. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, işyeri fiyat listesinin kendilerine tebliğ edilmesiyle birlikte fiyatların yüksek olmasına bir anlam veremedi. Esnafları toplayarak bilgilendirdi. Bir işyeri ortalama 2 milyon liraya ve de yüzde 25’i peşin ödeme kaydıyla satış kararı verilmişti.

Meston A.Ş  Koordinatörü Dursun Kayış imzasıyla Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Cemal NOGAY,Meston A.Ş  Genel Müdürü Fahri Ulubaba ve bin Ticaret Borsası üyesine gönderilen  yazıda “Malatya Şire Pazarı Bağımsız Bölüm satış Fiyatları  ve Yerleşim Planı hazırlanarak  Malatya Ticaret Borsası tarafın hazırlanan üye listesinde bulunanlara aşağıdaki şekliyle gönderilmiştir” denilerek şu açıklama yapıldı:

DEĞERLİ ŞİRE PAZARI SEKTÖR ÜYELERİ;

ŞİRE PAZARI KOMPLEKSİ SATIŞ FİYAT LİSTELERİ  İLE  BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİN KONUMLARINI GÖSTEREN VAZİYET PLANI HAZIRLANMIŞ OLUP, EK DE TARAFINIZA SUNULMUŞTUR. AYRICA VAZİYET PLANLARINA BU KONUDA HİZMET VERMEK AMACIYLA  AÇILAN İNTERNET SAYFAMIZDAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ. www.sirebugdaykompleksi.com ŞİRE PAZARI KOMPLEKSİ İÇİN 9 KASIM İLE 19 KASIM 2021 TARİHLERİ ARASINDA TALEP TOPLANMASINA BAŞLANACAKTIR.

TALEP TOPLAMA DETAYLARI;

1.  TALEP TOPLAMA İŞLEMLERİ  MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ-MESTON AŞ. ŞİRE  PAZARI KOMPLEKSİ TANITIM OFİSİNDE YAPILACAKTIR.

2. HER ÜYENİN İLK AŞAMADA 1 BAĞIMSIZ BÖLÜM ALMA HAKKI BULUNMAKTADIR.

3.  HER ÜYENİN   5 ADET TERCİH YAPMA HAKKI BULUNMAKTADIR.

4. BİR BAĞIMSIZ BÖLÜM İÇİN BİRDEN FAZLA ÜYENİN TALEP GÖSTERMESİ DURUMUNDA MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE  KAYISI BORSASI GÖZETİMİNDE VE  KATILIMCILARIN HUZURUNDA KURA ÇEKİMİ YAPILACAKTIR.

5.ÜYELERİN TERCİH HAKKINI KULLANABİLMESİ İÇİN  MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE BAĞLI ŞİRKETLERDEN OLAN MESTON AŞ.  HESABINA KATILIM BEDELİ OLARAK  10 BİN TL YATIRILMASI GEREKMEKTEDİR . SATIŞ İŞLEMİ GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA İLGİLİ  BAKİYE SATIŞ BEDELİNDEN DÜŞÜLECEKTİR. SATIŞ İŞLEMİ GERÇEKLEŞMEMESİ DURUMUNDA BAKİYE KESİNTİSİZ OLARAK İADE EDİLECEKTİR.

6.ÜYELERİN TANITIM OFİSİNE TERCİH EDECEKLERİ BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİ BELİRLEYEREK GELMESİ RİCA OLUNUR.

BİLGİLERİNİZE SUNARIZ. İLETİŞİM : 0 (422) 212 21 21

TİCARET BORSASI FİYATLARA TEPKİ GÖSTEREREK PROJEDEN ÇEKİLDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” yaklaşık 600 milyon TL’ye mal olacak. Hazırlanan projenin hayata geçmesi ile kent merkezindeki eski Şire Pazarı buraya taşınacak. Ancak projenin sürdüğü bu süreçte esnaflar kendilerine sunulan yeni iş yerleri fiyatlarının fahiş fiyatla satıldığını söyleyerek duruma tepki gösterdi.
Eski şire pazarında toplanan çok sayıda kayısı esnafı yaptıkları basın açıklaması ile yaşanan bu duruma tepkilerini dile getirdi. Burada konuşan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, önceki gün yeni Şire ve Buğday Pazarıyla ilgili istişare toplantısı gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu saatten sonra nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi toplantı yaparak karara bağladık. Yapmış olduğumuz istişarenin sonucunda Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaka Mahallesi'nde inşa ettiği yeni Şire ve Buğday pazarından çekilme kararı aldık” dedi.

 Malatya'da 2 mahallede alt yapı çalışmaları tamamlandı  Malatya'da 2 mahallede alt yapı çalışmaları tamamlandı

İşyerinin metre karesi 17 bin lirayı buluyor

Malatya Büyükşehir Belediyesinin önem verdiği “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi”nde satışa sunulan işyerlerinin metrekaresinin KDV ve vergilerle 17 bin lirayı bulduğu ifade edilirken, bu fiyatlara işyeri almanın mümkün olmadığını belirten Esnaflar “Malatya’da bu fiyata satılan işyeri var mı? Bu hesaba nasıl ulaşmışlar doğrusu anlayamadık. Metre karesi 17 bin liraya işyeri Malatya’da satılan bir yer duydunuz mu?” diyerek tepki gösterdiler.

İşte Kayısı Pazarındaki Dükkan Fiyatları: