Ağbaba, beraberinde milletvekilleri, PM üyeleri ve CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer ile birlikte programlara başlamadan önce düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Ağbaba, Erdoğan’ın 10 Kasım’da partileriyle ilgili açıklamasına sert tepki göstererek şu ifadeleri kullandı; Ülkemizin kurtarıcısı hepimizin var olmasını sağlayan, bütün dünyaya meydan okuyan Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ölüm yıl dönümüydü. Atatürk sadece bir siyasi partinin değil bu yurtta yaşayan herkesin ortak değeridir. Siyasetçilerin bu konu üzerinden ülkeyi kutuplaştırmaması lazım. Ama AKP Genel Başkanı 9’u 5 geçeden dakikalar sonra ilk yaptığı şey Atatürk’ün ‘iki büyük eserim vardır’ dediği eserlerden biri olan partiye ve onun genel başkanına saldırmak oldu. Biz Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk’ü övmesinden gayet memnunuz. Bizi eleştirenlerden Atatürk ile ilgili alacağımız bir ders yok. Okullarda Andı aldırmış, resmi kurumlarda TC ibaresini kaldırmış, “iki ayyaşın yaptığı yasa sizin için muteber oluyor da” diyerek Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşı İsmet İnönü’yü hedef göstermiş, kendi beslemiş olduğu insanlar Mustafa Kemal Atatürk’ün annesine namusuna laf etmiş, “saat 9’u 5 geçe kenefe gidin”, “keşke Yunan kazansaydı” diyen fesli Kadir’i sofrasının baş konuğu yapmış, onu rehber edinmiş, birinden alacağımız birinden alacağımız ders yoktur.”

Ağbaba açıklamasının devamında Mehmet Barlas’ın darbe çağrısı yaptığını belirterek; “Son günlerde yazdığı yazılarla Darbeci Kenan Evren’i evinde ağırlayan darbenin çocuğu AKP yandaş besleme basınının başyazarlarından kimi zaman Özal’cı, kimi zaman Demirelci, Çillerci, Erbakancı en son Erdoğancı Mehmet Barlas partimizi tehdit etmiş. “CHP kapatılabilir seçimlere girmesi yasaklanmış olabilir” diyor. ‘150 kişilik milletvekilleri listesi hazırlayıp sürgüne gönderebiliriz’ diyor. Bu açıkça bir darbe çağrısıdır, demokrasiye saldırıdır. Bunu yapan da Tayyip Erdoğan’ın kalemşörüdür, AKP’nin sözcüsüdür. Senin yedi feriştahın gelse CHP’nin önünden geçebilir mi? Senin haddin mi partimizi tehdit etmek? Kenan Evren döneminde besleyip büyüdüğü için atıp tutuyor. Kenan Evren de “Asmayalım da besleyelim mi?” diyordu. Bu kalemşör de yurtdışına milletvekillerini sürgün etmekte bahsediyor. Saraydan aldığı talimatı yerine getiriyor. Biz bedeli ne olursa olsun sürgün olur, cezaevi olur, ölüm olur demokrasiyi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyetin İkinci yüz yılında demokrasiyle taçlandıracağız. Barışı, sevgiyi ve kardeşliği hakim kılacağız.” İfadelerini kullandı.

Ağbaba, açıklamasının devamında ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Ülke yangın yeri birkaç rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Ağbaba “Son bir yılda ev kiraları; İstanbul’da yüzde 73, Antalya’da yüzde 71, Adana’da yüzde 65, Ankara’da yüzde 50, İzmir’de yüzde 49 artmış. Kayseri'de yüzde 63 artmış. Asgari ücretlinin yaşamına sadece Ankara’dan örnek verelim. Ankara’da ortalama ev kirası 1900 TL’ye yükselmiş durumda. Asgari ücretle ev kirası arasındaki fark 925 TL. Açlık sınırı ise 3 bin 100 TL. Son bir yılda meskende elektriğe yüzde 28,9; meskende doğalgaz ise yüzde 19 zam geldi. Yine son bir yılda; Kömür yüzde 89, soba fiyatı yüzde 72, odunun fiyatı yüzde 41 oranında artmış. Asgari ücretli; Eğer barınsa ısınamıyor, ısınmak istese aç kalıyor, yarı aç karnını doyursa bu seferde barınamıyor, dışarıda kalıyor. AKP, dar gelirli vatandaşları çıkamadığı bir girdabın içine mahkûm etmiş durumda. Doğalgaz ısınmak, elektrik aydınlanmak, ev barınmak içindir. Bu keşifler yüz yıllar önce vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için keşfedildi. 2021 Türkiye’sinde asgari ücretli, 1800’lü yıllarında seviyesinde yaşıyor. Herhalde Edison tarihin en büyük icatlarından biri olan Ampulün, AKP’nin simgesi olacağını bilseydi, keşfetmek için bu kadar zahmete girmez, bir kez daha düşünürdü.”ifadelerini kullandı.Bülten