Malatya Valiliği Beydağı Geçici Barınma Merkezi içerisinde bulunan Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin yapmış olduğu resimler “Muhacirden Ensar’a 15 Temmuz ” temalı resim sergisi açıldı.

Malatya Valiliği Beydağı Geçici Barınma Merkezi içerisinde bulunan Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin yapmış olduğu resimler “Muhacirden Ensar’a 15 Temmuz ” temalı resim sergisi açıldı.

Suriyeli öğrencilerin resim sergisi Malatya AVM’de açıldı.  Malatya Vali Yardımcısı İdris Akça’nın yaptığı resim sergisinin açılış törenine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, İl Göç idaresin Müdür vekili Atilla Kölük, öğretmenler, öğrenciler ve velileri ile vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili düşüncelerini resmeden Suriyeli öğrencilerin aynı zamanda Suriye ve Filistin konusunda da resim çalışmalarının yer aldığı sergi vatandaşlarında ilgisini çekti.

-“15 Temmuz’u çizerken, yaşadıklarımı da hissettim”

Sergide resimleri bulunan Suriyeli öğrenci Belsim Elbirli, “Resimleri çizerken Müslümanları ve tüm insanları düşündüm. Ve benim vatanımı düşündüm. Resim çizdiğin zaman ilk şey hissetmen gerekiyor.” dedi.

15 Temmuz temalı resimlerini çizerken yaşamış olduğu duygularını da anlatan Belsim Elbirli, “Aynısını hissettim, sanki vatanımda da aynısı. Eski günleri, yaşadığım şeyleride hissettim.” ifadelerini kaydetti.

Suriye’ye döndükten sonra nasıl bir resim çizmek istersin? Sorusuna ise Belsim Elbirli, “ Savaş bittikten sonra şöyle bir resim yapmak istiyorum;  her yer mutlu olsun.” şeklinde cevap verdi.

-“Çizerken içimizde bir duygu vardı”

Suriyeli öğrenci Marah Süleyman, “Resim çizerken neler hissettik? Bizim vatanımızda savaş var, şimdi burada 15 Temmuz’da darbe bildiğimiz gibi olduğu için vatan bir savaştan kurtuldu. O yüzden bunları çizerken çok içimizde bir duygu vardı, o duyguyu yani kelimeler onu anlatamaz ki. O yüzden size ne söyleyeceğimi bilmiyorum.” diye konuştu.

15 Temmuz darbe temalı resimleri çizerken yaşadığı duygularını da anlatan Marah Süleyman, “ O darbe olmadı, o yüzden çok mutlu olduk. Bu mutluluğumuzu resimlere dökmek istedik, çizerken dökmek istedik.” dedi.

Bir gün Suriye’ye döndükten sonar nasıl bir resim çizmek istersin sorusuna? İse Marah Süleyman, “Yani bir teşekkür gibi Türkiye’ye bir resim çizmek isterim. Çünkü o bize verdiği bütün bu emeklere karşı bir teşekkürümüz olmalı.” cevabını verdi.

Suriyeli öğrencilere resim kursu veren Resim Öğretmeni Metin Yaman “Çocuklarımız orada kendi duygu ve düşüncelerini bir şekilde buraya yansıttılar.” dedi.


OSB’lerdeki enerji sorunu istişare edildi OSB’lerdeki enerji sorunu istişare edildi