Şehir merkezinde bulunan Derme İlkokulu’nun tarihi kapısı, bahçede yetişen ağacın dalları ve esnafların tezgahları ile tamamen kaybolmuş durumda.

Halktan Uzak Halk Eğitim Halktan Uzak Halk Eğitim

Geçmişten günümüze varlığını sürdüren tarihi yapılar açısından Derme İlkokulu kapısı Malatya’nın önemli değerleri arasında yer alıyor.

Daha önce korunması gereken köşk şeklinde ki okul, yıkılıp yerine betonu yapılırken  Derme İlkokulu’ndan geriye kalan tarihi kapısı da adeta yok olmakla karşı karşıya.

Malatya merkezde varlığını sürdüren birkaç yapıdan biri olan okul kapısı ilgisizlikten görülmüyor, fark edilmiyor. Malatya’nın yakın tarihine kadar kolej dengi eğitim veren ve öğrenci velileri tarafından tercih edilen Derme İlkokulu’nun kapısı tüm işlevini kaybetmiş, adeta atıl durumuna gelmiş. Yüzlerce kişinin anılarını barındırdığı okuldan geriye kalan tarihi kapı,  önünde açılan tezgâhlar ve okul bahçesinde yetişen ağacın dalları ile tamamen görünmez hale gelmiş.

Tarihi bir kapı olması nedeniyle yıkılamayan ancak çevrenin insafına bırakılan kapının bir an önce ortaya çıkarılıp koruma altına alınması isteyen çevredeki vatandaşlar; “Derme ilkokuluna baktıkça içimiz acıyor. Tarihi eserler kültürel mirasımızdır. Kentin kimliğine katkı sunmaktadır. Geçmişten günümüze ulaşan kültürel mirasları gelecek nesillere ulaştırmak bizim vazifemizdir. Nesiller boyunca aktarılacak olan tarihi eserler sonraki neslin daha kültürlü olmasını sağlar. Tarihi eserler medeniyetlerin gelişmesine, ilerlemesine, kökleşmesine, büyümesine etki etmiştir. İnsanlık tarihi boyunca dünyada milyonlarca tarihi eser ve yapılar olmuştur. Bizlerin de gelecek nesle yapılacak en büyük yatırımımız tarihi eserleri ve yapıları korumak ve sahiplenmektir. Eserler ortadan kalkarsa gelecek nesle miras bırakmamış oluruz.” denilerek Derme İlkokulu kapısının korunması isteniyor.

Okul kapısının yakın tarihe kadar yol zemini ile eşit seviyede olmadığı 2-3 taş merdivenden sonra erişildiği belirtilip; tarihi eserlerin öneminden bahsedilen bir eğitim kurumunda, tarihi eserin katledilmesinin büyük bir tezat oluşturduğu vurgulanarak; “Tarihi eserlerin korunması için tarihi şuur sahibi olmalı, Her şey eğitimle başlar” denilerek okullarda tarihi eser ve yapılarına yönelik dersler verilmeli. Belediyeler vatandaşlara tarihi ve kültürel ücretsiz geziler düzenlemeli. Kültür ve sanat alanında yatırımlar yapılmalı. Var olanlar korunmalı” ifadelerinde bulunuluyor.

Haber: Onay OZAN