25. Malatya Uluslararası Kayısı Festivali öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın demokrat tavrı ve özverisi ile Malatya tarihinde görülmemiş zenginlikte her türlü görüşün yer aldığı bir kortej yürüyüşü ve festival açılışı programı düzenlendi. 15 Temmuz Hain Darbe girişiminin ardından tüm siyasi partiler Yeni Kapı Meydanında el ele demokrasiye sahip çıkan devasa bir miting düzenlenmişlerdi bu etkinlik tarihte yerini “Yeni Kapı Ruhu” olarak almıştı. 25. Malatya Uluslararası Kayısı Festivalinde de açılışından itibaren Yeni Kapı Ruhu hakimdir desek yeridir. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan daha önce veya halihazırda Malatya’ya hizmet etmiş, Malatya sevdalısı kim varsa bir araya getirmeyi başardı. Bir şehir el ele destansı şekilde festivalini kutluyor. Bu birlik ve beraberlik görüntüsü festivale olan ilgiye de yansıyor.

Konserler de alanlar tıklım tıklım, fuar stantlarına yoğun ilgi var, olay yok; kavga yok. İnsanlar aileleri ile birlikte doyasıya eğleniyor, keyifli zamanlar ve hatıralar toplayarak evlerine dönüyor. Malatya’nın yeni fuar merkezi ve konser alanı zaten mükemmel. Eskiden sahnenin önünde metrelerce protokol alanı bırakılırdı, vatandaşlar sanatçıları yakından göremez, seslerini duyurmakta zorluk çekerlerdi. Şimdi yeni düzende protokolün yeri yana kaydırılarak doğrudan vatandaşların sahneyle bağlantıları sağlanmış. Tüm bu güzellikler Malatya’nın çok başarılı bir şekilde yönetildiği bizlere gösteriyor. Bu birlik ve beraberlik görüntüsünden rahatsız olanlar, Selahattin Başkan’a dönük toplumun tüm kesimlerinden gösterilen saygı ve sevgiden korkan tipler yine çamur atmaya, suyu bulandırmaya, moral bozmaya çalışıyor ancak bu kesimlerin sesi gün geçtikçe o kadar kısık çıkıyor ki neredeyse duyulması olanaksız seviyelerde. Nedeni ise şüphesiz Selahattin Başkan’ın başarıları.

Başkanın rant muslukları kesen tavrından rahatsız olanlar ilk günden beri çamur atmaya devam ettiler en önemli iftiraları da Selahattin Başkan’ın yüksek egoya sahip, kibirli biri olduğu yönündeydi. Şimdi sizlere soruyorum, Selahattin Başkan, iddialarda olduğu gibi kibirli, kendini beğenmiş, egosu tavan birisi olsaydı daha önce bırakın aynı masayı aynı ortamda dahi bir araya gelmesi imkansız kişileri aynı masanın, aynı etkinliğin etrafında toplamayı başarabilir miydi? Vatandaşların içinde rahatlıkla dolaşabilir miydi? Bakın Başkan Fuar alanında uzun bir süre zaman geçiriyor, vatandaşlarla sohbet ediyor, hatta onlara yemek ısmarlıyor, çocuklara hediyeler ikram ediyor; insanlar fotoğraf çektirebilmek için sıraya giriyor.

Ben söyleyeyim bunların hiçbiri olmazdı. Zaten söyledikleri tüm iftiralar zaman içerisinde yalan odluğu ortaya çıktığı için artık sesleri duyulmuyor, itibar görmüyor, dikkate alınmıyor. Evet, 25. Malatya Kayısı Festivalinde , Malatya Tek Yürek…Diğer şehirlere örnek olması gereken bu fotoğrafı veren, bu ortamın kurulmasına vesile olan, üstteki bu pozitif dalganın vatandaşlara sirayet etmesini sağlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı canı gönülden kutluyorum.