Şuan piyasada stabil seyreden altın fiyatlarının ilerleyen süreçte yükseleceği konusu piyasada hakim.

Malatya’da kuyumculuk yapan Engin Temizer, faiz artırımı ile ilgili süreci değerlendirerek; “Her zaman faiz artırımı olmayacağı için yükselme devam edecektir. ONS’u baskılayamayacakları için altının daha da açılacağı yönünde bir beklenti var.” dedi.

Düğün sezonunun ve uzun vade yatırım yapmak isteyenlerin gözü kulağı altın fiyatlarında. Şuan stabil bir şekilde 970- 990 bandında stabil seyreden altın oranları ilerleyen süreçte ONS değerlerine bağlı olarak yükseleceği tahmin ediliyor.

“TIRMANIŞA GEÇEBİLİR”

Bu anlamda altın piyasası ve altındaki son durum hakkında bir değerlendirme yapan Kuyumcu esnaflarından Engin Temizer;  “Şu süreçte  altında ki ONS değerinin aşağıya doğru gelme yönünde bir izlenimi var. Bunun karşılığı olan Dolar’da da faiz artırımı nedeniyle yükselme beklentisi var. Bu da altında ne gibi etki eder? ONS’un baskılarından dolayı biraz daha fiyatları aşağı çekme söz konusu olur. Aynı zamanda Dolar’ında yukarıya çıkması ekonomik anlamda Türkiye’nin yükseldikçe yükselmesini istemiyor. Bizimkilerde burada baskılarsa altın biraz bu süreçte aşağı gelme gibi 980-970 bantlarına geri gelme, çekilme beklentisi var. Fakat sonrası hiç iç açıcı görünmüyor. Altının daha da yükselmesi devam edecektir. Her zaman faiz artırımı olmayacağı için yükselme devam edecektir. ONS’u baskılayamayacakları için altının daha da açılacağı yönünde bir beklenti var. Şuan 24 ayar altın bin lira civarında stabil gidip geliyor. Fakat daha da tırmanacak gibi bir görüntü var.” dedi.  

Düğün sezonunda kuyumcuların işlerini değerlendiren Temizer, gurbetçilerin gelmesi ve kayısı hasadı ile birlikte altın satışlarında artış olacağını ifade ederek; “Düğün sezonunda yavaş yavaş hareket başladı. Tabi fiyatların bu kadar yükselmesi ister istemez alım gücünü biraz düşürdü. Ama yavaş yavaş sezon daha da artacaktır. Gurbetçi sezonu Kayısı sonrası sezonu işleri arttıracaktır diye düşünüyoruz.” dedi.