Saadet Partisi Mayıs ayı olağan genel toplantısını yaptı. Toplantının gündeminde ekonomi ve zamlar vardı. Saadet Partisi Malatya il başkanı Mustafa Canbay; “zamlar durmak bilmiyor” dedi.

Saadet Partisi Malatya il divan kurulu Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan İl Başkanı Mustafa Canbay, başta akaryakıt zamları olmak üzere gelen zamlara yönelik iktidarı sert bir dille eleştirdi.

“HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?”

Canbay İlk olarak İsrail üzerinden eleştide bulunarak; “Dışişleri Bakanımızın İsrail’e gidip İsrail terör devletinin kurucusu Theodore Herzl’in mezarına gidip çelenk bırakması bizleri derinden üzmüştür. Lütfen kendinize gelin sizi yetiştiren Erbakan Hocamız iktidara geldiğinde Filistin’de 1 tane olay olmadı.   Bir tane şehit verilmedi. Sizin normalleşme çalışmalarınızdan cesaret alan terör devleti yöneticileri Filistin’de etmedik zulüm bırakmadılar. Şehit edilen Filistinli kardeşlerimizin akıtılan kanlarından hiç mi ürkmüyorsunuz? Hesabını nasıl vereceksiniz?” dedi.

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Canbay konuşmasını ekonomiye getirerek, tüketicinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek; “Gelelim ekonomiye, neyi anlatalım. Kira fiyatları 2000 TL civarında. Ev fiyatları ateş pahası. Dolar kuru 16.50 TL ye dayandı.  Dolardaki 1 liralık artış kur korumalı mevduat hesaplarından dolayı bütçeye 53 milyarlık yük getirdi. 12.470.588 adet asgari ücretli maaşına tekabül ediyor. Buda tam 41.568 kişinin 25 yıl çalıştığını düşünürsek emekliliğine kadar yetecek ücret demektir. Aynı zamanda 1.5 tane Çanakkale köprüsü ediyor. Faize verilen 240.000.000.000 TL ise 56.470.588 adet asgari ücretli maaş ediyor. 20 yılda faize verilen yaklaşık 1 trilyon faiz parasını varın siz hesap ediniz. Dolar arttı, hammadde arttı, akaryakıt son iki günde 2 TL arttı, nakliye arttı, malın fiyatı arttı, döndü dolaştı tüketiciye dayandı tüketicinin alım gücü düştü.” İfadelerinde bulundu.

“AKARYAKITA 1 YILLIK ZAM % 200’Ü GEÇTİ”

Canbay Son olarak Akaryakıt ve zamlar üzerinden eleştirilerini devam ettirerek; “Akaryakıt fiyatlarında gelen zamlar durmak bilmiyor. Döviz kurunda yaşanan artışın ardından 30-40 kuruş arası gelen zamlar son süreçte 1 liranın üzerinden gelmeye başladı. 1 Yıl Önce Ne Kadardı (19.05.2021) - LPG - 4,14 TL - Benzin - 7,23 TL - Motorin - 6,59 TL  Son Güncelleme:(28.05.2022)-LPG-11.81 TL- (%185 zam)-Benzin-25,36 TL- (%252 zam)-Motorin-24,75 TL- (%276 zam) Çay ve şeker artık lüks olmaya başladı. Son bir ayda çay fiyatları neredeyse iki katına çıktı.  Ve bu halde bile ÇAYKUR olarak hala zarar edeceksiniz. 3 tane fabrikası olan yabancı menşeli şirket yılda 3 milyar kar açıklayacak, 41 fabrikası olan ÇAYKUR her yıl 200-300 milyon zarar açıklayacak.  Şeker deposu olan ülkemiz şeker ithalatı ile karşı karşıya. Siz şeker fabrikalarını özelleştirirseniz, kendi kendinize yetemeyecek duruma gelirsiniz. Böylece dışarının şekerine mahkum olursunuz. Bu iş kime yaradı Cargill denen firmaya yaradı. Adamlar nişasta bazlı şekeri üretecek ve gelip sana satacak. Yani bu iş ABD ye yarayacak. Hadi bakalım bu zamlardan sonra çık işin içinden. tüketici ürün alamayacak, satıcı satamayacak, nakliyeci taşıyamayacak, fabrika üretemeyip işçi çıkarmak zorunda kalacak. Kendinize gelin her yerde biz Erbakan hocanın talebeleriyiz derken yaptıklarınızla hocamızın kemiklerini sızlattınız.  Hadi yeniden Bismillah deyip işe başlıyoruz. Biz hükümetin alternatifi değil milletimizin umuduyuz. Nasıl ki daha önceki hükümetlerimiz döneminde yaptık yine yapacağız. Milletimizle el ele verip, Mahalle yönetimlerimizle, ilçe yönetimlerimizle, il yönetimlerimiz ile Hanım kollarımızla, Gençlik kollarımızla ve de MİLKO yönetimlerimiz ile Yeniden Büyük Türkiye’yi biz kuracağız.” dedi.

Onay OZAN