Damak lezzetiyle dünyada farklı bir yere sahip olan Malatya kayısısı sezon öncesinde sektörler bir araya geldi ve kayısıyı istişare etti. Bu anlamda bir değerlendirme yapan MTB başkanı Ramazan Özcan; “Bugün asıl toplantımızın en önemli günden maddesi, bugün yakalamış olduğumuz fiyat istikrarını bugünden sonra da devam ettirebileceğimiz alt yapıyı ve kuralları belirlemek. Onun için bugün ki toplantı Malatya, Ülkemiz ve ülkemiz ihracatı açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 Ege İhracatçılar birliği Güneydoğu Anadolu ihracatçılar birliği ve Malatya ticaret borsası tarafından, sezon öncesi kayısı ile alakalı istişare toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Malatya Valisi Hulusi Şahin, Ege İhracatlar birliği sektörler kurulu başkanı Osman Öz, Malatya İhracatçılar birliği başkanı Ali Rıza Poyraz, MTB başkanı Ramazan Özcan ile ihracatçı firmalar katıldı.

“FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ”

Borsa binasında gerçekleştirilen toplantıda Kayısının Malatya için önemine dikkat çeken MTB başkanı Ramazan Özcan;  “Sezon Açılışından Önce Bir Araya Gelip Malatya’da gerçekleşen tahmini kuru kayısı rekoltesiyle beraber bir yol haritası belirlenmesi ve yıl içerisinde özellikle fiyat istikrarı konusunda, kuru kayısının geleceği ve ihracatı ile ilgili değerlendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu yıl özellikle Ege ihracatçılar birliğimizin ve Güney Doğu Anadolu İhracatçılar birliğimizin de aynı tarihte Malatya’da planladığı 2 günlük programla Malatya’da bizimde yapmış olduğumuz programı birleştirme kararı aldık. Son zamanlarda özellikle dünyada tarımın ve tarım ürünlerinin ne kadar kıymetli olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu bir taraftan bunu fırsata çevirmek istiyoruz. Bugün Malatya dünya kuru ve yaş kayısı merkezi olmanın ve özellikle bu alanda önemli bir ticaret merkezi ve ihracat merkezi olmanın ülke ekonomisine yaklaşık 400 milyon Dolar’ın üzerinde ve şehrin ekonomisini ayakta tutmaya çalışmanın haklı gururunu yaşıyor. Tabi son zamanlarda özellikle sayın Cumhurbaşkanımınız hedef koyduğu 500 milyar Dolar ihracat rakamlarının içerisinde de Malatya çok önemli bir noktada. Son 3 yıldır düşük rekolteyle karşı karşıya kaldığımız dönemlerde aslında bir fiyat istikrarı ve özellikle üretim maliyetlerinin çok zorladığı ve üreticimizin de çok zor durumda kaldığı bir dönemi yaşarken bunu bir fırsata çevirmeninde şu anda farkındayız. Son zamanlarda kayısı gerçekten hem fiyat, hem de prestij ürün olması açısından önemli bir dönem yaşıyor. Bugün asıl toplantımızın en önemli günden maddesi, bugün yakalamış olduğumuz fiyat istikrarını bugünden sonra da devam ettirebileceğimiz alt yapıyı ve kuralları belirlemek. Onun için bugün ki toplantı Malatya, Ülkemiz ve  ülkemiz ihracatı açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“HİKAYE 5 BİN TO İLE BAŞLADI”

Özcan konuşmasının devamında; “Bu hikaye 5 bin tonla başlamış bugün 100 bin tonlara ulaşmış bir ihracat hikayesidir. Üreticilerimize sonsuz teşekkürler ediyoruz. Onlar bu kadar kıymetli vakitleriyle sıcağın altında bu ürünü bu hale dönüştürmeselerdi belki bizde bu ürünü satma fırsatı bulamadık. Ama ihracatçılarımız, tacir ve tüccarlarımız da özellikle bu ürünü dünyanın dört bir yanına ve bütün dünya halklarına, damak tatlarına ulaştırdıkları ve bunu bir ekonomik gelir olarak ülkeye getirdikleri için sonsuz teşekkürler ediyoruz.” dedi.

Ege İhracatlar birliği sektörler kurulu başkanı Osman Öz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Ramazan bey o kadar detaylı anlattı ki bana da söyleyecek bir şey bırakmadı. Üreticilerimiz bu ürünü üretmeselerdi, biz ihracatçılar başka bir şey satabilirdik ama böyle bir ürünü gururla yurt dışında dolaşamazdık. 2 tane önemli ürünümüz var.  Bir tanesi Ege’den İncir, bir tanesi Malatya’dan kuru kayısıdır. Fındığı da ihmal etmeyelim o da çok önemli.”

“250 BİN TON SATARIZ”

Malatya’nın 250 bin ton kayısı satabileceğine işaret eden Malatya İhracatçılar birliği başkanı Ali Rıza Poyraz; “Bundan her halde 25 yıl önceydi rekoltemiz 30 bin ton diye borsada bir toplantı yapmaya çalıştık. Dediler ki, ‘ağaçları sökelim rekoltemiz çok yüksek satılmıyor’ diye bir konu gündemdeydi ben o zaman şunu söylemiştim, biz 100 bin ton satarız dedim. Bugün Allah’ın izniyle 250 bin tonda satarız. Bugün 100 bin ton şuanda 8 Dolarlara geldi. Çiftçimiz buna çok emek çekti hepsine saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

“DOMİNE EDİYORUZ”

Son olarak kayısı ile ilgili bir değerlendirme yapan Malatya Valisi Hulusi Şahin ise; “Bu zincirin bir halkası. Bu halka topraktan başlıyor. Zincirin her hangi bir halkasında yaşanacak aksaklık bu süreci baltalar. Dolayısıyla bizler hem çiftçi boyutunu, tarımsal üretim boyutunu, hem pazara taşınma boyutunu, hem pazarlama boyutunu, hem de fiyat istikrarı boyutunu iyi planlayıp yerine getirmemiz lazım. Biz bunları yaparken şöyle bir avantajımız var sektörü domine ediyoruz. Eğer ki, bunu domine etmesek bunları bize yaptırtmazlardı. Bunları yapabilecek pozisyondayız. Allah bize büyük bir lütuf ihsan etmiş. Malatya bu işte dünyanın merkezi. Ege kuru üzüm, incin merkezi, Karadeniz fındığın dünyada merkezi.  Dünyayı bu ürünlerle biz domine ediyoruz ve çok ciddi ihracat rakamlarına ulaşıyoruz. Dünya nüfusu artıyor. Bazı piyasalar olmadı ama olacaklar. Örneğin Çin gibi. Çin’de 1,5 milyar nüfus var kayısıyı henüz tatmamış. Bu bize büyük ufuklar açıyor. Kayısı konu olduğu için söylüyorum ama tüm kuru meyveler için bu söz konusu.” diye konuştu.