Ramazan ayı ile birlikte azalan kan stokları S.O.S verirken, Malatya protokolünden kan bağışı çağrısı geldi. Vali Aydın Baruş, büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, il sağlık müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Kızılay Şube Başkanı Harun Kurt,  Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Ahmet Barış Turan, il sağlık müdürlüğü binası önünde bir araya gelerek, ‘kan verelim cam bulalım’ diyerek çağrıda bulundular.

İlk olarak çağrı yapan Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Ahmet Barış Turan, “Ramazan ayı itibarıyla kan bağış sayılarımız geçen aylara göre oldukça düştü. Bu anlamda bütün Malatya halkını kan bağış merkezlerimize bekliyoruz.  Kızılay’daki kan stoklarımızı bundan önce kan bağışı durumuna tekrar getirmelerini istiyoruz.” dedi.

“HEDEFİN ALTINDA KALDIK”

Ramazan’da beklenen hedefin altında kaldıklarını söyleyen Kızılay Şube Başkanı Harun Kurt; “Her sene Ramazan ayında kan bağışları düşmekteydi.  Dolayısıyla beklediğimiz hedefin çok altında kaldık. Geçmişte Malatya ili olarak nüfusumuza oranda kan bağışı sayısında Türkiye 3'üncüsü olduk. Dolayısıyla aynı hassasiyeti diğer aylarda verdiğimiz kan bağışı sayısını Ramazan ayı bitmeden de hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere tüm halkımızı davet ediyoruz. Bu konuda Sayın valimizin bize katkıları ve destekleri için kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz. Sağ olsunlar inşallah tüm halkımızı kan bağışında olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“HASTALARI KAYBEDEBİLİRİZ”

Kan bekleyen hastalarımız oluyor diyen sağlık il müdürü Prof. Dr. Recep Bentli’de,“Bildiğiniz gibi hastanelerimizde kullandığımız kanlarımızın tek tedarikçisi Kızılay'dır. Bir asta için 5-6 ünite kan kullandığımız hastalarımız oluyor. Kan bağışı rakamlarının bu kadar düşmesi durumunda maalesef kaybedeceğimiz hastalar olabileceğini için bütün vatandaşlarımıza kan bağışına davet ediyoruz. Sayın valimizin da kan bağışına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“CAN OLALIM”

Kan bağışının önemine vurgu yapan Vali Aydın Baruş;  “İl Sağlık Müdürlüğümüzün önündeyiz. İl Sağlık Müdürlüğümüzün önü Kızılay Kan alma merkezinin olduğu noktalardan birisi.  Ayrıca kentimizin değişik noktalarında Kızılay kan bağış otobüsü de görebilirsiniz. O otobüslerde de görevli arkadaşlarımız vatandaşlarımızdan kan bağışı alıyorlar.  Biraz önce gerek İl Sağlık Müdürümüz, gerek Kızılay Şube Başkanı ve Kızılay Kan Merkezi başkanımız ifade ettiler. Kan vermek çok önemli. Neden, çünkü hepimizin veya yakınlarımızın hastaneye sevkinde servislerinde ameliyattan önlerinde çaresizce kan beklediği anlar olmuştur. Aileden birisinin veya akrabalarınızdan birisinin ameliyata girmeden önce doktorlarımızın bizden kan talebi olmuştur. Bu akrabalarımızın ihtiyaç duyduğu kan grubundan acele bir şekilde kan temin etmek mümkün olmamaktadır. Ama oradaki doktorlarımızın öncelikle başvurduğu kaynak Kızılay Kan Merkezleridir. Kızılay Kan Merkezi'nde yeterli stok olduğu takdirde bizim aradığımız grupta bulunmasa bile o grubu Kızılay Kan Merkezi elindeki mevcut stoklardan O kanları temin edebilmektedir. Böylece acil ihtiyacı karşılanmaktadır.  Bizler de yarın ameliyathane yakınlarımızın zor duruma düştüğü anda çaresiz kalmak istemiyorsak Kızılayı kan merkezlerine sağlıklı bireyler olarak kan bağışında bulunmalıyız. Malatya'da bu konuda Türkiye'de örnek yerlerden birisidir, ilk sıralarda yer alan bir ilimizdir.  Ramazan ayı münasebetiyle bir de oruç ve sağlık endişesiyle Vatandaşlarımızın kan bağışından çekindiklerini görüyoruz.  Daha önce   3 bin 200, 3 bin 300 aylık olarak alınan kan sayısının Ramazan ayında bin 200 lire düştüğünü yani 3’te 1’e  düştüğünü görüyoruz. İnşallah Ramazan ayı da bitmek üzere bayrama ulaşmak üzereyiz. Bu günlerden sonra bağışlarımızı lütfen yapalım. Zor durumda insanlara çare olalım. Bayramdan sonra artık Malatya'da da bu kan bağış sayısının ciddi şekilde artıralım. Buradan vatandaşlarımıza çağrımız ise kan verelim cam bulalım diyoruz.” dedi.

“YOĞUN BİR DÜŞÜŞ VAR”

Son olarak kan bağışı çağrısında bulunan Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan; “Kızılay bizim iyi günümüzde kötü günümüzde, ta Osmanlı'dan beri hep yanımızda olan kadim bir kuruluşumuzdur. Bu kuruluşumuza ilgili Malatya’mızda sadece yardım deprem felakette yanımızda olan bir Kızılay değil aynı zamanda üretimde olan da bir Kızılay teşkilatını görüyoruz. Bu süreç içerisinde özellikle Ramazan ayı olması münasebetiyle kan bağışında da yoğun düşüş gözlenmiştir. Bu anlamda bütün vatandaşlarımıza bütün hemşerilerime Kızılay'a kan bağışına davet ediyorum. İnanıyorum ki hemşerilerim bu çağrımıza kulak verecekler. Bir ünite kan vermek bir can Kurtarmak anlayışı içerisinde olduğunu da düşünmek kaydıyla bu çağrımıza kulak vermenizi temenni ediyorum. Tekrar hepinizin Ramazan'ı tebrik ediyorum bayrama sağlık içerisinde erişmenizi cenabı haktan niyaz ediyorum.” İfadelerinde bulundu.