Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Özcan ayrıca 2021 yılı kayısı ihracat rakamlarını da paylaştı ve Malatya kayısısının İhracatta Türkiye başarısını anlattı.

“6 bin 293 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleşti”

 İhracat rakamları ile alakalı Borsa binasında bir değerlendirme yapan Özcan;  “2022 yılının ilk 4 ayını geride bıraktık. Bir taraftan ihracat miktarımızı tonaj olarak korurken, bir taraftan da ihracat gelirlerimizdeki artış hem ülke hem de Malatya ekonomisini ciddi anlamda sevindiriyor. 2022 yılının nisan ayında 6 bin 293 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz ihracatın karşılığında da 32 milyon 535 bin dolar da gelir elde ettik. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, kısmen bizde de endişe yaratmıştı. Ama dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar ve savaş gerginliğine rağmen kuru kayısıda ihracatımız devam ediyor. Elde etmiş olduğumuz rakamlar ise çok sevindiricidir ve bu rakamları mayıs ayında da devam ettirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

“Hedeflere adım adım ilerliyoruz”

2022 ihracat hedeflerine adım adım ilerlediklerini ifade eden Özcan; “1 Ağustos 2021 bizim sezon diye adlandırdığımız başlangıç noktamız. Sezon diye adlandırdığımız günden bu yan ada 9 ayı geride bıraktık. Bu 9 aylık süreçte bir hedef koymuştuk, 100 bin ton ihracat, 500 milyon dolar gelir.  9 ay içerisinde hedefimizde geldiğimiz nokta 71 bin 146 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirdik. Bunun karşılığında da 320 milyon 459 bin dolar da gelir elde ettik. Önümüzdeki sezona 3 ay var. İnşallah bu süre içinde 500 milyon dolar hedefimize ulaşmak için yoğun bir şekilde çalışacağız. Geçen yıl ortalamalarının yaklaşık 80 milyon dolar üzerinde gelir artışı sağlamışız. Bu da çok önemli bir konu yani 3 ay içerisinde rutin ihracatımız sekteye uğramadan devam ederse, belirlediğimiz hedefe adım adım ilerlemeye devam edeceğiz.” Diye konuştu.

Üzümü gerisinde bıraktı

Özcan ayrıca Türkiye ihracat rakamları verileri üzerinden bir değerlendirme yaptı ve 2021 yılında ülke genelinde Kayısının en çok ihraç edilen ürün olduğunu söyledi.  Özcan; “Kuru kayısı ihracatında Türkiye şampiyonu oldu. Normalde kuru üzüm hem ihracat açısından, hem de ihracat geliri açısından 290 bin Dolar’da kaldı. Kayısı 306 milyon Dolar’ı yakaladı.” dedi.  

 Onay OZAN