Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Milli eğitim bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Mesleki Eğitime Değer Kat, Fark Yarat” temalı toplantı düzenlendi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen etkinlikte LGS sınavı sonrası başlayan tercihlerle birlikte Meslek liselerin önemine dikkat çekildi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla birlikte başlayan programda açılış konuşmasını yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Celal Abbas Karaduman yaptı. Karaduman konuşmasında meslek liselerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi; “Ülkemizin ekonomik büyümesi üretimden geçiyor. Üretimin temelini de nitelikli personeller oluşturuyor. Nitelikli personellerin yetişeceği en önemli merkezlerin meslek liseleri olduğuna inanıyoruz. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak en önemsediğimiz konuların başında Mesleki Eğitim geliyor. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan ‘81 İl 81 Okul’ protokolü kapsamında proje okulumuz olan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere ilimizdeki tüm meslek liselerine özel bir hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bugüne kadar Mesleki Eğitimle ilgili 30’u aşkın toplantı, 1 çalıştay ve çeşitli çalışmalar yaptık. Bugün yine böylesine önemli bir toplantı için bir aradayız. Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza, mesleki eğitimle ilgili yaptığımız çalışmalara katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi; Rehberlik öğretmenleri olarak sizler tercih dönemlerinin baş aktörlerisiniz. Velilerimizi ve öğrencilerimizi bilgilendirerek, tercih listelerinde meslek liselerimizin de yer almasını sağlamanızı sizlerden önemle rica ediyoruz. Şu mesajın altını çizmeden geçemeyeceğim. Her yatırımın riski vardır, her yatırımdan zarar edebilirsiniz ama insana yapılan yatırım, eğitime yapılan yatırım her zaman kazandırır. Bu düsturla Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Mesleki Eğitime verdiğimiz önemi ve desteği katlayarak sürdüreceğiz”

Açılış konuşmalarının ardından Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasında imzalanan “81 il 81 okul” projesi kapsamında Malatya TSO tarafından yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Toplantı Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Suat Kılıç ve Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Avcı tarafından sorulara cevap verilmesi ile devam etti.

Öte yandan gerçekleştirilen programda Malatya il milli eğitim müdürü Hatice Özdemir konuşma yaptığı esnada basın mensupları Özdemir’i, ‘haber yapma, görüşme taleplerine karşılık verilmediği’ gerekçesiyle protesto etti ve konuşma esnasında salon dışına çıktılar.

 Onay OZAN