OSB Yönetim kurulu seçimleri sürecinde TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’na yönelik iddiaları asılsız buldu.  başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; “Biz, bu işleri gerçekleştirirken, çalışmalarımızın bir anda bertaraf edilmesi için başarımızı iftira ile gölgelemeye çalıştılar.” dedi.

2021 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen 1. OSB Yönetim kurulu seçimleri sürecinde Malatya Ticaret ve sanayi odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’na yönelik Malatya Valiliği tarafından bazı iddialar üzerinden müfettiş istenmiş ve soruşturma talep edilmişti.

MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu düzenlediği basın toplantısında iddialar ve müfettiş raporları hakkında bilgileri paylaştı.

“İFTİRA İLE GÖLGELEMEYE ÇALIŞTILAR”

 Birinci organize yönetim kurulu seçimleri üzerinden İlimizden ayrılan Malatya Valisi Aydın Baruş başta olmak üzere birçok kişiyi eleştiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; “Bildiğiniz üzere 3-3,5 yıllık görev süremizde üyelerimizin ve şehrimizin menfaati için mücadele etmeye çalışıyoruz. Şehrimizin ekonomisinin büyümesi ve üyelerimizin sorunlarının çözülmesi adına önemli adımlar atmaya çalışıyoruz. Sadece belli bir kesimi değil oda üyelerimizin tamamının odası haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle evrak odacılığından bilgi odacılığına geçmek suretiyle gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana odamızın 6 bin 600 üyesi vardı, bunun 9 bin 600 üyeye çıkmasına vesile olduk. Gerek oda başkanlığımız gerekse de 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığımız dönemimizde görev süremiz içerisinde atmış olduğumuz güçlü adımlarla, ciddi işler gerçekleştirdik. 20 senedir yapılmayan arıtmayı, ilimize kazandırdık ve ilimizin 50-100 sene sonraki sanayisi için iyi hamleler gerçekleştirdik. Eski arıtmanın olduğu yer kokudan geçilmez bir haldeyken, eski arıtmayı yenilemek adına revize çalışmaları gerçekleştirdik ve şu anda eski arıtmamız aktif durumda olduğu için hem ilçedeki suyun kirlenmesinin önüne geçtik hem de mevcuttaki durumu kurtarabilir hale getirdik. Arıtmanın haricinde bölgedeki altyapı ve üstyapılar için bütçelerinin getirilmesi, TOBB tarafından oraya yatılı bir okul yaptırmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız doğrultusunda Organize Sanayi Bölgesini nitelikli hale getirmeye çalıştık. Biz, bu işleri gerçekleştirirken, çalışmalarımızın bir anda bertaraf edilmesi için başarımızı iftira ile gölgelemeye çalıştılar. Gerçekten şehirde öyle bir atmosfer oluştu ki yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız işler bir anda geride durdu, farklı şeyler konuşuldu. Başarılar gölgelenemez, güneş balçıkla sıvanmaz.” dedi.

“SEÇİME KISA SÜRE KALA MÜFETTİŞ ÇAĞIRDILAR”

OSB seçimlerine 2 gün kala müfettiş çağırılmasına yönelik tepkilerini dile getiren Sadıkoğlu;“2021 yılının ağustos ayında şahsım ve 1. OSB döneminde birlikte görev yaptığım, yönetim kurulu arkadaşlarımın kamuoyunda itibarsızlaştırılması, bununla birlikte odamızın 1. OSB yönetimi tarafından bertaraf edilmesi, ancak başarıların gölgelenmesiyle olabilecekti. Bazı asılsız iddialar üzerinde Sanayi Bakanlığı’ndan seçimimize çok kısa bir süre kalmasına rağmen müfettiş çağırıldı. Daha sonra müfettiş raporları beklenmeden, kamuoyunda suçlu diye lanse edildik. Malatya’da o kadar ciddi suçlar varken, giden seçime 2 gün kala bertaraf edilmemiz, ortada bir kurgunun olduğunun göstergesidir. Ama kamuoyunda insanların aklıyla dalga geçmeye çalışanlar, ‘bunu yutturabilir miyiz?’ diye uğraştılar. Ama bunlar şunu fark edemediler, Malatya insanının ferasetini fark edemediler.” diye konuştu.

 “İDDİALAR BOŞA ÇIKTI”

OSB seçimlerinde kendisine yönelik iddiaları ve müfettiş raporları hakkında değerlendirmede bulunan Sadıkoğlu; “Neticede bir soruşturma açıldıysa alnımız ak. Biz bir yanlış yapmadığımızı biliyoruz. Ama müfettiş raporunu beklemeye, bununla ilgili sonuç geldikten sonra konuşma arzusunu ifade etmeye çalıştık. Soruşturmanın sonucunun açıklanması için defalarca talep ettik ve sonucunu açıklayın eğer bir suç varsa biz kendimizi savcılığa suç duyurusunda bulunalım dememize rağmen hiçbir sonuç alamadık. Yeni gelen valimizden sonraki süreç daha aydınlık, daha şeffaf, net. Soruşturma raporumuz 1 aydır geldi bizde bunu basınla paylaşmak istedik. “Burada bölge müdürü atanması ile ilgili giden valinin iddiası vardı. Bakanlık tarafından birçok kez bölge müdürü atanması için yazılar gönderildi.  ‘boşluk var, muhatap bulamıyoruz, bölge müdürünü atayın’ diyerek en az 3-4 defa yazı gönderdi. Biz bunu sayın vali ile paylaştık. Bir türlü atamayı gerçekleştiremediler. Benim hiç tanımadığım, oraya geldiğim görev süresince geçmiş yönetimin işe aldığı ama personelleri çağırdığımda işinizle ilgili sunum yapın dediğimizde vizyonunu ortaya koyan, yaptığı işi analiz ettiğimiz birine ‘vekaleten sen ilgilen’ dediğimiz bir arkadaşımızı atamamız gerektiğini, artık 2 sene oldu dememize rağmen vali bey her defasında öteledi, erteledi ve bakanlıkta bizi sıkıştırdı. Valini iddiası şuydu; “Malatya 1. OSB’ye Bölge Müdürü atamasına ilişkin kararın Yönetim Kurulu’nun Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı dışındaki üç üyesi tarafından imzalandığı” konusuydu. Müfettiş raporu ise; “Bölge müdürü atanması konusunun 3 Mayıs 2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısı da dahil olmak üzere, daha önceki birçok toplantıda gündeme getirildiği ancak, Vali Aydın Baruş’un mütemadiyen ret ettiği ve müspet karar alınmasının ertelendiği tespit edilmiştir. Yönetim Kurulu Başkanının (Valinin) uygun görmediği kararların alınmasını salt kendi reyine dayanarak erteleme veya engelleme yetkisinin bulunmadığı, zira Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 26’ıncı maddesine göre toplantı ve karar sayısının ilgili tarihteki toplantıda sağlandığı, bu nedenle Yönetim Kurulu Kararına ilişkin yapılan incelemede mevzuata aykırılık tespit edilememiştir.” Her seferinde kişisel egosu yüzünden, yâda farlı müdür atama arzuları yüzünden işi ötelediler.  Biz orada iş nitelikli atama yapmaya çalışıyoruz. Orada yetki vermediğimiz için işimiz tıkanmış, orada birçok sorumluluk alanına imza atılmamış. Biz orada işin önünü açmaya çalışmışız orada iş yavaşlatılmış. Bu bir suçmuş gibiymiş gibi de bizi kamuoyuna deklare etmeye çalışmışlar. Dolayısıyla bir suç oluşmamış orada bunu rapora ekleyerek belirtiyor.” dedi.

 ‘KONAKLAMA BEDELİ’ İDDİLARI

Arıtma tesisi ihalesinde konaklama bedellerinin fazla olduğu yönündeki iddilar ve bununla ilgili müfettiş raporlarını da açıklayan Sadıkoğlu; “Yine konaklama bedeli ile ilgili iddialar vardı. Onlarda, “4 gün için toplam 3 bin 582, TL Günlük 895 TL Malatya 1. OSB bütçesinden, farklı tarihlerde düzenlenen faturalara istinaden, Ankara’da otellerde yapılan konaklamalar için yüksek miktarda konaklama bedeli ödemesi yapıldığı” diye bir iddiası var sayın valinin. Bu ilde ciddi anlamda bürokratlık yapanlar, 20 senedir bu arıtma problemini çözemedi. Bu arıtmanın ihalesini yapmak için aslında sayın vali gidebilirdi. Ama ne hikmetse burada bir şeyler yapmak yerine siyasiler ile beraber dolaşmayı tercih etti. Biz Malatya çocuğuyuz, gittik orada arıtma tesisinin ihalesini gerçekleştirdik. Dış görevlendirmelerde bin250 TL harcırah alma hakkım var. Ama geldiğimi günden beri gerek TSO’da gerek organizede dış görevlendirmelerde burada maaşla ilgili bir takım maddi menfaat içerisinde bulunmadık. Bin 250 TL harcırah alabileceğim yerde ücretsiz bir şekilde gitmiş, ihalenin yapılmasını sağlamışız. Orada da otelde konaklamışız. 4 gün ihale süreciyle uğraşmışız, 250 milyon ihale 230 milyona düşürülmüş. Haricinde sözleşmeleri bakanlıklarla yapıp gelmişiz. Burada 1. OSB’de müfettiş raporu şunu ifade ediyor; “Malatya 1. OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti tarafından il dışı görevlendirmelerinde esas alınacak harcırah, konaklama ve ulaşım bedellerine ilişkin 2014 yılından bu yana bir karara rastlanmamıştır. Harcıraha ilişkin herhangi bir karar alınmaması göz önünde bulundurulduğunda şikayet konusu hususa ilişkin olarak Müfettişliğimizce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.” Yani siz burada bir vali ve oranın bir başkanı olarak oraya dersiniz ki, ‘gittiğiniz dış görevde 100 liralık otelde kalacaksınız’ şahısta gider 800 liralık otelde kalırsa ondan sonra dersiniz ki ‘bu suç işlemiş’ dolayısıyla oraya belirtilen bir rakam olmadığı için konaklama ile ilgili 800 lira otel masrafının ‘çok olduğu’ ile ilgili sorgulanmışız.” Diye konuştu.

“İBRA EDİLMİŞ”

Harcamalarla ilgili süreci değerlendiren Sadıkoğlu; “Kağıt kebabı ve kayısı gönderimi vardı bunu da ifade etmek istiyorum. İddialara göre; “Malatya 1. OSB bütçesinden, farklı tarihlerde düzenlenen faturalara istinaden, yüksek miktarlarda kayısı/yemek bedeli ödemesi yapıldığı (27 bin TL Kayısı, 30 bin TL Kağıt Kebabı)” Buradan taleplerde çam sakızı çoban armağanı kurumlarda bürokrat, bürokraside, bakanlıklarda çeşitli kayısı hediyemiz olmuş. Kağıt kebabını tescilledik. Bakanlıklara gönderdik. Tanıtımını yapmak adına yaptığımız çalışmalar olmuş. ‘masrafın çok olduğu, bunların neden gönderildiği’ hususunda müfettiş çağrılmış. Bugün belediyeler dahil birçok kurumları araştırdığınızda bu rakamların en az 20 katı hediye gönderiliyor. Gönderilsin de ben saygı duyuyorum. Malatya’nın tanıtımını yapan önemli bir unsur kayısının gönderilmesi.  Müfettiş raporu Şu şekilde; ‘Malatya 1. OSB Yönetim Kurulu tarafından 2020 ve 2021 yıllarında yapılan harcamalar Vali Aydın Baruş’un da katıldığı toplantılarda 15 kişilik Müteşebbis Heyet tarafından oy birliği ile ibra edildiği tespit edilmiştir. Bu sebeple yapılan harcamalara ilişkin açıklamaların Malatya 1. OSB’nin ihtiyaçları kapsamında yapıldığı beyan edilmekle birlikte söz konusu beyanlarda Malatya 1. OSB’nin menfaatine açıkça aykırı olarak değerlendirilebilecek bir hususa rastlanılmamıştır.’ İfadelerine yer verilmiştir. Yani burada 100 bin lira harcama koymuşsun, burada giden kayısıların nereye gittiği kargo fişlerinden belli. Bunlar deli saçması ve tamamen algı yaratmaya yarayan hamlelerdi.” Şeklinde konuştu.

ARSA TAHSİSİ AÇIKLAMASI

Arsa tahsisi ile alakalı iddialar ve müfettiş raporlarını da açıklayan Sadıkoğlu; “Özellikle arsa tahsisi ile ilgili yapılan iddia var. Bugün halen o iddiayı algı olarak yürütüyorlar. Kendilerine yandaşlarına, oraya, buraya rant elde etti, arsa aldı ve hala burada emelleri olanlar bunu üzerinden yürümeye çalışıyor. Arsa tahsisindeki iddialar; ‘Yönetim Kurulu Başkanlığı adına 2 yönetim Kurulu üyesi tarafından imzalanan yazı ile kendilerine veya yakınlarına ait şirkete OSB tarafından arsa tahsisi yapılacağına dair taahhütte bulunulduğu’ yönündeydi. Ben ticaret yapıyorum. Ben hırsızlığı, arsızlığı bilmem, kalem oynatıp rüşvet yemeyi de bilmem. MTSO başkanının Malatya’da yatırım yapması arzusu kadar doğal, şeffaf ve bu anlamda birçok sanayici getirip gel Malatya’ya yatırım yap derken, kendimiz buradan başka bir ile yatırım yaptığımızda insanlar tarafından nasıl yanlış yad ırgalanacaksak Malatya’ya yatırım yapma arzumuzu ortaya koyduk.  Malatya’da 100-150 kişinin istihdam edebilmek için müracaat ettim. Gerçekleşen hiçbir şey yok. Müfettiş raporu burada. Öyle bir algılattılar ki bütün imzaların tamamı iki imza;  ben ve yönetim kurulu üyesi Özcan Dündar. Kendi imzalarıyla kendilerine yer verdiler. Halbuki İmzalara bakın farklı kimselerin imzasını bulamazsınız. Müfettiş Raporu; Söz konusu yazılara istinaden yapılan herhangi bir arsa tahsis ve satış işlemi olmadığı hususları göz önünde bulundurulduğunda Malatya 1. OSB nezdinde oluşmuş herhangi bir zararın tespit edilemediği ve bu kapsamda Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun hukuki ve cezai sorumluluklarına ilişkin Müfettişliğimizce hâlihazırda yapılacak bir işlem bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. ” Bir arsa tahsisi yok. Hak gaspı yok.  O gün algı çıkarıp haber yapanların bugün bunu da yazmalarını bekliyorum. Sırf algı ile organizeden bertaraf edilmeye çalışılmamız, yapacağımız yatırımların önü engellenmiş oldu.” İfadelerine yer verdi.

“GÖZALTINA ALINMA” OLAYI

O süreçte gözaltına alınmasını da değerlendiren Sadıkoğlu; “İddiaların dördü de buradaydı hepsini paylaştım. Geldiğimiz günden beri şunu yapmıyoruz; birilerine şirket kurdurup, kamunun araçlarıyla restoranlar zinciri kurdurmadık. Çocuğumuzun kayınbabasının tapularında onlarca artış sağlamadık. Bunları yapmayı düşünmedik. Bunları yapanlar bilsin ki bu işte tezgahı kuranlar onlar. Köşe başını tutanlar, iftira atıp bir insanı 30 yıllık geçmişini silmek istiyorlar. Jandarma gözaltına aldı algısı oluşturuldu. Bu olayla hiçbir alakası yok. İfademizi adliyede verdik çıktık. Adliyede görüntülerimde var. Ama öyle yaptılar ki; suç var, polis yakaladı, sorguya çekti algılarını oluşturdular. Bu yaşanan süreçten 2 hafta önce ifade vermeye gittik ama oraya monte etmeye çalıştılar.  Hırsızlar tarafından hırsız ilan edilmek gerçekten çok gülünç. Ama şunu biliyoruz doğru her zaman gün yüzüne çıkar. Hırsızların bu memlekette kim olduğunu biliyor. Bunlar zaman içerisinde ifşa olacaktır.  Müfettiş neden çağrıldı; gündem onlarca yaptığımız güzel iş varken, 20 yıldır çözülmeyen sorunları çözüp, bir buçuk yılda 17 bin ek istihdam sağlamışız. Nasıl gölgelenmeye çalışıldı. Göreve geldiğimizden bu yana, duruşumuz bizi başarıya götürdü. Arsa tahsislerini ahbap çavuş ilişkisiyle vermedik. Güçlünün haklı olduğunu değil haklının güçlü olduğu düşünce felsefemiz. Bugün doğalgaz çekmek istiyor, bunu organize tarafından yaptırmak istiyor.  Biz buna müsaade etmedik. Demiryolu yapmak isteye cebinden yapması gerektiğini söyledik. Buna benzer birçok şey dananın kuyruğunun kopmasına sebep oldu.” dedi.

“İMZA ATMADIK DİYE OLDU”

Yapılan algı operasyonlarının altında yatan sebebin OSB’de kurulan Biokütle Enerji Santrali olduğunun altını çizen Başkan Sadıkoğlu, detayları şu şekilde açıkladı; “Peki, neden müfettiş çağırıldı, bu ayak oyunları niye yapıldı? İşte bunları sizler paylaşmak istiyorum. 1.OSB Yönetiminde yer aldığımız süre zarfında arsa tahsislerinde ahbap çavuş ilişkisine girmedik. Kayısı bahçesi yapmak isteyenlere arsa tahsisi yapmadık. Fabrikasının önüne kadar demiryolu hattı isteyenlerden tutunda doğalgaz ek projesini OSB’nin bütçesiyle hayata geçirmek isteyenlere müsaade etmedik. İşte bu duruşumuz birkaç siyasi ismi rahatsız etti. Ama en büyük sebep Biokütle Enerji Santraline ücretsiz arsa tahsisini konusuydu. Çamur bertarafı yapacak bir tesis için ücretsiz arsa tahsisinin altına imza atmamızı istediler. Hazırlanan ilk sözleşmeye göre, tesisi kuran firmadan bir kuruş dahi para almadan yer veriliyor, santral bitmiş faaliyete geçecek durumdaydı. İmzalamamız istenen sözleşmeye konu yatırımı incelediğimizde bir rant olduğunu gördük. Firmanın bu tesiste elektrik üreteceğini hem de bu elektriği normal fiyatının üç katına satacağını tespit ettik. 2,5 yılda kendini amorti edecek karlı bir iş. O dönemin valisi tarafından bu sözleşmeyi imzalamamız istendi. Biz de bu sözleşmeyi imzalamayacağımızı, bu yatırımda bir karlılık olduğunu, OSB’lerin bu yatırımdan bir rant elde etmesi gerektiğini söyledik. O süreçte ciddi gerginlikler yaşadık. Bizler bu görevlere seçimle geldiğimizi, üyelerimizin sorumluluğunun üzerimizde olduğunu ve kimsenin bize dayatmalarla imza attıramayacağını defaten söyledik. Bizim bu duruşumuzdan sonra 1. ve 2. OSB’ye toplam 60 milyon TL kira bedeli ve 500 milyon TL değerindeki tesisin 11 yıl sonra Malatya Sanayisine hibe edilmesi için yeni bir sözleşme hazırlandı. Bu sözleşmeye imza attık. Yani biz olmasaydık, ilk sözleşmeye göre firmaya ücretsiz yer tahsisi yapılacaktı.”

“1. OSB SEÇİMLERİ SONRASI ALINAN TEDBİR KARARI NASIL OLDUYSA BİR ANDA KALDIRILDI!”

1. OSB seçimleri sonrası alınan tedbir kararının kısa sürede kaldırılması olayına da değinen Başkan Sadıkoğlu, “Bu arada, şöyle bir detayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Merhum Ali Abbas Daşan tarafından 1. OSB seçimi hakkında açılan davada tedbir talebi kabul edilmiş ve 13 Ekim tarihine duruşma günü belirlenmişti. Ancak her ne hikmetse duruşma tarihi 1 ay öne çekilerek tedbir kararı kaldırıldı. Tedbir kararı varken seçim yapılmış olmasını ve seçimin hemen ardından tedbir kararının mahkeme günü öne çekilerek kaldırılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

“1. OSB’DE 10 AYDIR BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKILMIYOR”

Malatya 1. OSB için hazırlanan projelerin rafa kaldırıldığını belirten Başkan Sadıkoğlu, “Bizler OSB yönetimindeyken Malatya Sanayisinin gelişmesi ve orada yatırımı olan üyelerimizin hizmetine sunmak için birçok projemiz vardı. Fizibilitesi yapılarak projeleri hazırlanan OSB yeni hizmet binası, Akaryakıt İstasyonu, Bankalar ve Noterin yer alacağı tesisler yapacaktık. Fırat Kalkınma Ajansından 18 milyon TL bütçeli 42 adet işliğin yer alacağı Tekstil Kent projesi hazırlamıştık. Spor Bakanlığı’ndan spor tesisi ön onayı almıştık. Bu projelerimizin rafa kaldırıldığını görüyoruz. 1’inci OSB’de 10 aydır bir çivi dahi çakılmıyor” şeklinde konuştu.