Ayakları doğuştan eğri olan ve yardım olmadan yürüyemeyen Zahide ve Ayşegül Yılmazer, kız kardeşler Antep’ten geldi ve Malatya’da şifayı buldular.

Yılmazer kardeşlerin ayakları tamamen yere basacak şekilde başarılı bir operasyonla düzeltildi. Ayaklarını gören kız kardeşler; “kapatmayın bu benim ayağım mı? İzlemek istiyorum” diyerek sargılar ilk açıldığında yaklaşık 10 dakika ayaklarını izlediler. 

Biri 15, diğeri 17 yaşında olan iki kız kardeş akraba evliliği nedeniyle doğuştan engelli olarak dünyaya geldiler. Ayaklarının eğri olması nedeniyle yıllarca destek almadan yürüyemediler. Ta ki, Malatya’da Ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak operatör doktorluk yapan Caner Cengiz Turan ile tanışana kadar. Artık engelsiz olan iki kardeş kısa süreli fizik tedavi ile birlikte rahatça yürüyebilecekler.

“ARTIK TAM BASABİLECEKLER”

Malatya Özel Divan hastanesinde görev yapan ve başarılı bir ameliyatla 2 kız kardeşi mutlu eden Dr. Caner Cengiz Turan;  “Ayakta doğuştan eğrilik, yürüyememe probleminden dolayı geldiler. Birçok yere başvurmuşlar bu eğrilik şikayetiyle ilgili ama herhangi bir olumlu sonuç alamayınca bizi buluyorlar, Gaziantep’ten kalkıp bize geliyorlar. Biz de iki ayağın ameliyatını gerçekleştirdik. Üzerine tam basamayan bu kardeşler bundan sonra ayağının üzerine tam basacak hale geldi. Bundan sonra inşallah yürüme becerisini sağlayacaklar. Kendilerine geçmiş olsun diyoruz. Tabii şimdilik yaptığımız ameliyat süreci, iyileşme süreci yaklaşık bir üç ay kadar sürecek. Bu sürede yara bakımı, işte iyileşme süreci beklendikten sonra belirli fizyoterapiler ile ayağa kalkacak. İlk etapta yürümesi zaman içinde tamamen kendini toparlayacak. Yaklaşık 22 yıldır ben ortopedinin içindeyim. Bu şekilde çok hasta ameliyat ettik. Özellikle il dışına da gidiyorum, yurt dışından da hastalar buraya geliyor.” dedi.

“KADER DEĞİL”

Böylesi durumları tedavisi olduğunu anımsatan Turan; “Ayak deformesi, bacakta, bacak boyda kısalık, bunlar hiçbir hastanın kaderi değil, hepsinin tedavisi mümkündür. Hastanemizde bunların hepsi yapılmaktadır. Böyle problemleri olan ailelere biz bunu tavsiye ediyoruz. Mutlaka bizimle bağlantıya geçsinler. Biz bunların gerekli tedavilerini yapıyoruz. Karamsarlığa herhangi bir şekilde kapılmasınlar. Bu kardeşler de aynı şekilde ayağının düzeldiğini gördü. Zaten size kendileri de anlatacaktır. Ne kadar mutlu olduklarını size söylerler. Ameliyatın başarılı geçme oranı yüzde 97 ayak tamamen düzelmiş pozisyona geldi bir de küçük parmakları var onların artık pek bir önemi yok bizim için. Ayak tam yere basacak şekle geldi. Eğri bir kısımda basmaktan tam düz basacak şekle geldi.” dedi.

“ALLAH’IN BİR MUCİZESİ”

Kızlarının sağlıklarına kavuşmasının mutluluğunu taşıyan anne Sevim Yılmazer ise; “Valla ben ne diyeceğimi bilemiyorum. Önce Allah sonra hocamızın sayesinde, yani bir mucize diyebilirim. Altı yıl önce geldim hocamızı buldum 27 yaşında oğlum var evde, onu tedavi ettirdim. Onun da ayakları böyleydi. Bunlar o zaman biraz küçüktü hocamız bize biraz zaman önerdi. O zaman içerisinden 6 yıl geçti. ‘6 yıl sonra tekrar gelince Hemen yapalım’ dedi. Allah’a binlerce şükür olsun, önce Allah’a sonra doktorumuza minnettarız. İsteyen buyursun gelsin hocamızla irtibat kursun. Duygularımı ifade edemiyorum. Çocuklarımın ayakları baya içe doğruydu. Ayşegül mesela içeride sürünüyordu, okula giderken benden destek alıyordu. Zahide yine öyle mesela Zahide de vardı bir şeyler ama Ayşegül’de hiç yoktu. Bir mucize diyeyim ben Allah’ın bir mucizesi. Önce Allah sonra doktorumuz yani.” Diye konuştu.  

“KURT TOPLAMIŞTI, KESECEKLERDİ”

Kız kardeşlerin büyük abilerinin de aynı sorunla 6 yıl önce Dr. Turan’a geldiklerini ve geldiklerinde ayağında yaralardan dolayı kurtlanmış olduğu görüldüğünü bu nedenle ayağın kesilme ile karşı karşıya olduğunu ama Dr. Caner Cengiz Turan’ın onu da kurtardığını anlatan anne Yılmazer; “Benim dört çocuğum var, en büyüğüm sağlam ama diğer üç tanem böyle. Doktor genetik dedi bize. Ankara’ya götürdüm üç buçuk yıl orda EMG tedavisi gördü. Nöroloji doktorlarına gittik ondan sonra DNA testimiz yurt dışına gitti İsviçre’ye ama hiçbir sonuç alamadık. Hocamızı whatsap üzerinden buldum bir arkadaş paylaşmıştı. Dedim bu doktor acaba bizim oğlanı iyileştirebilir mi? yaraları falan göstermişti sonra onu aradım durumu anlattım. Sizin doktor bize bakar mı dedim fotoğrafını atsam ben de göstereyim dedim. Hoca beni aradı hocamızla mesajlaştık. Hocama durumu anlattım. Hemen hemen 14-15 yıl vardı o yarası artık kurtlanmıştı. Antep’te. Oğlanın ayağını bilekten keseceklerdi.  ‘Hocam bana hiç durma gel’ dedi. Geldik ‘yatışı falan yapalım sizi hemen ameliyata alayım’ Altı yıl oldu maşallah şimdi hiçbir şeyi yok yürüyor. Bunlar gibi değil o biraz ilerlemiş çünkü. 27 yaşında böyleyken yapsam Caner hocayı bulsaydım belki daha güzel olurdu, ama kısmet değilmiş işte ne yapalım. Valla mucize bir doktor, hayatımızı tekrar bize verdi başka da bir şey diyemiyorum” ifadelerinde bulundu.

“ÜZERİNİ KAPATMAYIN”

Ameliyat sonrası ayağını düz gören 15 yaşındaki Ayşegül Yılmazer; “Ben ilk başlarda öyle umutlu değildim, yani olmayacak diyordum. Ama pansuman için açtıklarında gerçekten  o eğri ayağım düzelmişti ve ben cidden çok şaşırmıştım. Yani o kadar heyecanlıydım ki artık tek başıma yürüyebileceğim. Yani ayakkabısız, çorapsız yürüyemiyorum. Ve yaralarım açılmıştı şu an bence o yaralarım da kapanmıştır. Sargılar ilk açıldığında bu benim ayağım mı? Kapatmayın üzerini dedim ve yaklaşık 10 dakika ayaklarımı izledim” dedi.

“ÖVMEYE KELİMELER YETMEZ”

Dr. Cengiz Turan’a övgüler yağdıran 17 yaşındaki Zahide Yılmazer ise; “Caner hocaya çok teşekkür ediyorum gerçekten onun sayesinde ayağımı düz basacağım artık. Önce burkulmalar falan yaşıyordum artık gerçekten, baya kötüydüm, inşallah onun sayesinde de düzeleceğim ve bunların hepsi geçecek diye umut ediyorum yani Caner hocaya da baya teşekkür ediyorum. Umarım düzeleceğiz, herkes gibi düzgün basacağız. Yürümemiz düzgün olacak inşallah. Caner hocayı övmekle, arşa çıkılmaz gerçekten onu övmek için kelimeler yetmez.” Şeklinde konuştu.

Haber: Onay Ozan- Remzi Hayta