Battalgazi Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonunun desteği ile düzenlenen "1.Arslantepe Uluslararası Açık Satranç Turnuvası"nın Ödül Töreni düzenlendi.

16 Temmuz’da başlayan ve büyük bir çekişmeye sahne olan satranç turnuvası tamamlandı. Battalgazi Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl ilki düzenlenen 1. Arslantepe Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın startı, Medeniyetin Kalbi Battalgazi’de verildi. 5 kategoride düzenlenen ve 21 Temmuz 2022 tarihindeki ödül töreni ile son buldu.

 Eski Malatya’da bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen ödül törenine Battalgazi Kaymakamı Abdulkadir Duran, Battalgazi belediye başkanı Osman Güder, Türkiye Satranç federasyonu as başkanı Nilüfer Çınar Çorlulu, Malatya gençlik spor il müdürü Ebubekir Kayhan ile sporcular ve vatandaşlar katıldı.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki “Arslantepe Höyüğü” ismiyle bu yıl ilki düzenlenen 1. Arslantepe Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, 7’den 70’e birçok sporcuyu ağırladı. 5 kategoride oynanan ve toplam 60 bin Lira para ödülünün olduğu turnuvaya akın eden sporcular, bir yandan büyük turnuvada dereceye girmek için kıyasıya bir yarış içine girerken, diğer yandan da tarihi dip derinliği ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih başkenti Battalgazi’yi yakından tanıma fırsatı buldu. Turnuvaya katılım sağlayan satranç sporcuları, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Battalgazi’yi görmekten ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile tanışmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Turnuvada ödül alan sporculara yönelik gerçekleştirilen ödül töreninde 9 kategoride toplamda 73 sporcu ödül aldı. Ödül töreni öncesi Malatya santran il temsilcisi Cemal Gürsel Toy ile Malatya gençlik spor il müdürü Ebubekir Kayhan’ın selamlama konuşması yaptı.  

“HAMLELER ARSLANTEPE İÇİNDİ”

Sonrasında bir değerlendirme yapan Türkiye Satranç federasyonu as başkanı Nilüfer Çınar Çorlulu bir değerlendirme yaptı. Çorlulu değerlendirmesinde şunları söyledi; “Unesco dünya kültür miras listesindeki Arslantepe Höyüğü adına Battalgazi belediyesi, federasyonumuz ve gençlik spor il müdürlüğümüz tarafından düzenlenen 1. Arslantepe uluslararası satranç turnuvası Malatya ilimizde 6 gün boyunca kıyasıya bir yarışmaya sahne oldu. Bir hayli katılımcımız vardı ve sporcularımız hamlelerini yaptı. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

“MEYVESİNİ ALDIK”

Uluslararası bir turnuvaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Battalgazi Belediye başkanı Osman Güder; “Gerek merkezi hükümetimiz olsun, gerek biz yerel yönetimler olarak şuna inanıyoruz, gençliğimize sahip çıktığımızda ülkemize sahip çıkmışız. Gençliğimize sahip çıktığımızda geleceğimizin teminatına, sağlam ve sağlıklı bir ellere teslim etmişiz. Geldiğimiz andan itibaren gençlik spor bakanlığımız ve müdürlerimiz ile beraber gençlerimizi özellikle spora özendirme noktasında çok güzel çalışmalara imza attık. Bu konuda milli eğitim müdürlüğümüzün de ciddi destekleri oldu. Biz gençlerimize sağlıklı ve sağlam bir şekilde geleceğe hazırlama noktasında yerel yönetimler olarak emin olun gece, gündüz uğraş veriyoruz. Bu uğraşlarımızın meyvelerini şükürler olsun gün be gün toplamaya çalışıyoruz. Hem Battalgazi’mizdeki değerleri açığa çıkartmak, bu değerleri dışarıya tanıtma noktasında satranç il federasyonu temsilcimiz ile bir araya gelip konuştuğumuzda uluslararası böyle bir turnuvayı düzenlediğimizde Battalgazi’mizi, Malatya’mızı dışarıya açma noktasında, tanıtma noktasında güzel bir çalışmanın bir turnuvanın olacağı hasıl oldu. 51 ilimizden 420 civarında genç kadın, yaşlı erkek demeden bu turnuvaya katılması, özellikle görme engelli sporcularımızın Malatya’mıza gelmesi, tanıması bizi onurlandırdı. Yapmış olduğumuz için Malatya’mıza bir katma değer sağladığını hep beraber tanık olduk. 9 kategoride ödül alan evladımıza, kardeşimize ödüllerini vereceğiz. İnşallah bundan sonraki süreçte uluslararası arenada bu tür turnuvaları yapmak için gayretlerimizi göstereceğiz.” dedi.

“MUTLUYUZ”

Son olarak bir değerlendirme yapan Battalgazi Kaymakamı Abdulkadir Duran; “Bugün ‘kralların oyunu’ olarak adlandırılan satranç turnuvasını , padişahların mekanı da sayılabilecek bir mekanda, Kervansaray’da bir araya geldik. Malatya ve Battalgazi için bir marka değeri oluşturan ‘Arslantpe’ ismiyle bir turnuva düzenlenmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyemiz bu konuda ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile birlikte ciddi bir gayret sarf etti. Bu gayretin sonucunda da bugün derece gören sporcularımız ödül vermek amacıyla bir araya geldik. İnşallah bu aktivitelerin 10.-15.-20’cilerini yapmak nasip olur diyorum.” İfadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmalarla birlikte turnuvada 9 kategoride 1-2-3’üncü olan sporculara ödülleri verildi.