Gelinlikçilerde birden fazla iş kolu olmasına tepki gösteren Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş; ”Nerdeyse takım elbiseye kadar satacaklar. Bir ruhsatla 5 iş yapıyorlar bunu bitirmek için sonuna kadar bu işin üstüne gideceğiz” dedi.

Gelinlik satan esnaflar, ‘düğün paketi’ adı altında içerisinde kuaför, fotoğraf gibi alanlarda da faaliyet göstermelerine Malatya Berberler ve Kuaförlerden tepki geldi. Berber ve kuaför esnafları ‘herkes kendi işini yapsın’ diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“SONUNA KADAR GİDECEĞİZ”

Konu ile alakalı bir değerlendirme yapan Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş; “Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları odası olarak geçmiş yıllarda yaşanan kuaför ve fotoğrafçılarda yaşanan bir sıkıntımız var. Yıllardır çaba sarf ettiğimiz, sürekli gündeme getirdiğimiz, yetkililere dilekçelerle ilettiğimiz bir sıkıntı. Bu sıkıntılarımız yıllardır yetkililere iletiyoruz. İnşallah bu defa bu sıkıntılarımıza bir çare bulunur diye ümit ediyoruz. Yıllardır diyoruz ki gelinlikçi esnafının içerisinde fotoğrafçı, çiçekçi, kuaför gibi işler bir çatı altında yapılıyor. Biz oda olarak defalarca bu şekil işlem yapmayın şeklinde uyardık. Bu çalışmalarımız sonunda geçen aylarda gelinlikçiler içindeki fotoğraf çekimi paketini kaldırdık konuyu çözüme ulaştırdık. Bunun üzerine odamıza kuaför arkadaşlarımızdan dilekçeler gelmeye başladı. Biz bu dilekçeleri alıp, 350 civarındaki esnafımız ve gel inciklilerle bir toplantı yapıp bu konuyu çözmenin uğraşına gideceğiz. Yıllardır bu konuda çaba sarf ediyoruz ama gelinlikçi esnafı bu konuda hala direniyor.  Bizim önerimiz herkes kendi mesleğini yapsın. Maalesef bu konuda oda olarak bizden başka kimse bu konuyla ilgilenmiyor. Çiçekçiler ve benzeri işyerleri bu işin içerisinde yer alıyor. Nerdeyse takım elbiseye kadar satacaklar. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, gelinlikçiler bu konunun bu defa çok ciddi olduğunu bilsinler. Biz oda olarak bu konuda ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.  Çünkü kuaförlerimiz artık gelin başı taramıyorlar. Çok zor durumdalar. Biz bunu biliyoruz. Ama bu yıl içinde bu konuya bir nokta koymayı kesinlikle planlıyoruz. Elimizden ne geliyorsa da ilgili kurumlarla da beraber işbirliği yaparak bu işi çözeceğimizin bilgisini buradan söylemek istiyorum.” dedi.  

“TEK RUHSAT 5 İŞ”

Gelinlik satan esnafın tek ruhsatla birçok iş yaptığını söyleyen Toptaş, konu ile ilgili yetkili mercilere dilekçelerini vereceklerini işaret ederek;  “Bu konuda öncelikle Maliyeye başvuracağız. Çünkü bir ruhsat ile 4-5 iş yapıyorlar. Biz bunun bilincindeyiz. Bunu maliye de belediyeler de biliyor. Nedense bunların üstüne gidilmiyor. Biz oda olarak dilekçemizi verdiğimizde Maliye olsun, Belediyeler olsun, Esnaf odaları olsun, hangisi olursa olsun o dilekçemizin takipçisi olacağız. Eğer sorunu burada çözemezsek konuyu Ankara’ya taşıyacağız.   Ciddi bir şekilde konuyu takip ederek peşini bırakmayacağımızı, yapan arkadaşların bilmesini istiyoruz. Eğer bir iş yapıyorlarsa 4 branşta ayrı iş yapmasınlar. Bu konuyu yetkililere ileteceğiz ve ciddi bir şekilde bunun peşinde olacağımızı bilmelerini istiyoruz. Resmi kurumlar nezdinde hakkımız arayacağız. Bu konuyu sonuca ulaştırmak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.” diye konuştu.

 ONAY OZAN