Yeşilyurt ilçesi Topraktepe mahallesinde bulunan arasi sulaması için yapılan ana sulama kapakları önünde bir araya gelen Dilek Mahallesi, Topraktepe, Sütlüce mahalle sakinleri arazilerini ve arazilerini sulayamadıkları gerekçesiyle isyan etti.  

Yeşilyurt ilçesi Topraktepe mahallesinde bulunan ve buradan birçok mahallenin arazi sulamasının dağıtımı yapılan bölgede Dilek Mahallesi, Topraktepe, Sütlüce mahalle sakinleri bir araya gelerek ‘arazilerine su verilmediği, bu yıl Malatya’da yeteri kadar yağış alınmasına rağmen arazilere şuana kadar yansıtılmadığını’ ileri sürerek  tepki gösterdiler.

 “SUYUMUZU İSTİYORUZ”

Sulama sıkıntısı ile ilgili bilgi veren ve mahalle sakinleri adına tepkileri dile getiren Mehmet Kızıl; “Bu kanal 60 yıllık bir kanal. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı çekmedik.  Bu su 5-6 mahalle yaklaşık olarak 20 bin dönüm arazi sulaması yapan bir sulama. Bugün gelmişler daha sulama başlamadan diyorlar ‘hiç su yok’ arazide mahsullerimiz kuruyor, adamlar sularımız kesiyorlar. Daha kuraklık yok, Temmuz ayı gelmemiş, daha Haziran’ın başındayız. Burada dönüşümlü olarak devamlı suyun akmasını istiyoruz.” dedi.  

“TENEZZÜL EDİPTE GELEN YOK”

Başka bir mahalle sakini ise yetkilileri aradıklarını ama karşılık alamadıklarını ifade ederek; “Battalgazi sulama birliği başkanlığına kadar, DSİ’ye kadar aradık. Saatlerdir burada bekliyoruz. Bize diyorlar ki, ‘DSİ binasına gelin orada konuşalım. Tenezzül edipte buraya gelmiyorlar. Buradaki sulama suyunu içme suyu diye depolamaya almışlar. Beydağı’nın neresine vurulsa oluk oluk su akıyor gidip oralardan su çıkarmıyorlar, Sulama suyunu içme suyu diye MASKİ’ye satıyorlar. Biz hakkımızı istiyoruz. Bu su hiçbir zaman kesilmeyecek. Gerekirse kanalı yıkacağız yine de buradan ayrılmayacağız. Ödeme zamanı bir gün dahi geçtiğinde direk mahkemelik oluyoruz. Sorumluları burada görmek istiyoruz.” İfadelerinde bulundu.  

Haber: Onay OZAN 

 Arazilerinin susuz kalması gerekçesiyle eylem yapan mahalle sakinlerini ilçe jandarma ekipleri sakinleştirmeye çalıştı.