Tarım sektörünün temsilcileri Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sektör İşbirliği Toplantısında bir araya geldi. Meslek liselerinde tarıma yönelik yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Tarım ve ziraat alanında eğitim veren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrenci sayısının ve buna paralel olarak sektörde istihdam oranının artırılması konularının hakkında paydaşlarla istişare gerçekleştirildi.

Battalgazi Hasırcılar mahallesinde özel bir salonda gerçekleştirilen Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir’in yanı sıra, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bölge Koordinatörü Yunus Kılıç, Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Malatya Koordinatörü Murat Tunç ve tarım paydaşları katılım sağladı.

“HER ANLAMDA YETİŞMİŞ İNSANA İHTİYAÇ VAR”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şükrü Doğan;” Okulumuz 1960 yılından beri tarımsal eğitimin verildiği eski, olduğu kadar da kıymetli bir okuldur. Özellikle günümüzde yaşanan gıda krizi ile birlikte tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretimi de daha fazla önem kazanmıştır.  Tarımın ve Hayvancılığın haliyle gıdanın üretimden başlayıp insanlara ulaşıncaya kadar her aşamada alında yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşte tam da bu aşamada okullarımıza verilen tarımsal eğitim ortaya çıkmıştır. Mesleki eğitimde uygulayarak ve yaparak öğrenme esastır ve kalıcıdır. Bu bilinçle okulumuzda uygulamaları eğitimlere ağırlık vermekteyiz. Tarım, gıda ya da hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği gibi alanlarda okullarımızın laboratuvarlarını ve sahalarının dört dörtlük olması beklenemez. İşte tam da bu aşamada bizler de öğrencilerimizin bu eksiklerini gidermek için öğrencilerimizi sizlerin yöneticisi veya sahibi olduğunuz işletmelerde mesleki eğitim almaları adına göndermekteyiz.” dedi.

“ÖN YARGI KIRILMALI”

Tarımsal üretimde önyargıların kırılması gerektiğini kaydeden Doğan; ”Öğrencilerimize işletmelerinizin kapılarını açan siz değerli yöneticilerimize ve işletme sahiplerine çok teşekkür ediyoruz. Bu tür istişare toplantıları ile sizlerden gelecek istekler ve öneriler bizler için çok önemli olmaktadır. Eğitimde sektörün tüm paydaşların ortak hareket ettiği karşılıklı yardımlaşma ve ortak akılla yürütülecek bir eğitim sisteminin başarıya ulaşacağını inanmaktayız. Bu nedenle sektör ile kurumumuz arasında yapılacak işbirliği ve protokolleri önemsiyoruz. İşlimizde tarımsal eğitimin ortaöğretim ayağının oluşturulduğu okulumuzda sizlerin verdiği saf desteğin yanında okullarımızda makine, araç, gereç, burs ve istihdam gibi destekleri vermenizi bekliyoruz.  Şuanda kamuoyunda tarımsal üretime yönelik önyargıları yıkmak için öğrencilerin ve velilerin güdülenmesi gerektiğine inanıyoruz.  Sizlerin desteği sayesinde tarımsal eğitimde güzel günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı saygılarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

ÖZDEMİR,”SAHADAKİ İSTİHDAMIN ARTIRILMASI İÇİN BÜYÜK BİR ÇABA VAR”

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir ise konuşmasında okullardaki öğrenci sayısının ve sahadaki istihdamın artırılması için büyük bir çaba gösterildiğini belirterek, ”Tüm katılımcıları öncelikle saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Ben 3 aylı sür zarfında Malatya’daki gözlemlerim üzerinden konuşmak istiyorum. 3 aydır Malatya’daki gözlemlediğim şey hakikaten çok güzel bir eğitime destek var. Öncelikle burada bulunan sizlerin şahsına ve sizlerin şahsında eğitime katkıda bulunan tim Malatyalılara çok teşekkür ediyorum. Milli eğitim Müdürlüğü olarak saygılarımızı sunuyoruz. Geçen hafta sonu Konya’da idik. Sayın Bakanımız tarım ile ilgili orada birçok atılımların bilgisini ve haberini verdi bizlere. Özellikle sizlerin destekleriyle ben şuna da inanıyorum biz Malatya olarak tarım konusunda farkımızı fark ettireceğiz. Konya ve Gaziantep’te yapılan protokollerle beraber okullarımızdaki öğrenci sayılarının artırılması, bununla birlikte sahadaki istihdam oranlarımızın artırılması için bir çaba var.” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüsten sonra dünyayı gıda krizinin beklediğini ve bunun önüne geçmek için tarım alanında eğitim verilmesi, buna paralel sektörde istihdamın oluşturulmasının önemli olduğundan bahseden Özdemir, ”Biliyorsunuz ki artık Koronavirüs salgınından sonra dünya genelini bekleyen tarımsal bir kriz var. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak şuan tarımda sadece yüzde 16’lık bir istihdamı sağlayabiliyoruz. Çünkü geçen senelere göre 257 bin kişi sektörden azalmış durumda. Bunun tabi ki en büyük etliklerinden biri de köylerden şehirlere yapılan göçler. Göçlerin en büyük nedenlerinden biri de eğitim-öğretim olmadığı denildiği için yapılıyordu, ekonomik alanda da göçler başlamıştı. Biz, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda köylerimizdeki okullarımızı açarak en azından tarıma katkıda bulunmak adına, eğitim adına bunu yapacağız. Ve inanıyorum ki sizlerle beraber tarım sektöründe de meslek liselerinde de çok güzel yollar kat edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Protokol konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin, okul ve sektör arasındaki işbirliğin güçlendirilmesi için görüşleri alındı. Program hatıra fotoğrafının çekiminin ardından güçlü bir işbirliği kurulacağı temennisi ile sonlandı.

“OKULUN ADINI DEĞİŞİN”

 Programda tarımla ilgili fikirlerini paylaşan Malatya Ziraat mühendisleri odası Başkanı Fevzi Çiçek ise; Malatyalılar Battalgazi Hasırcılarda bulunan Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin adını kimsenin bilmediğini ifade ederek, eski ismi olan ziraat lisesi olarak değiştirilmesini talep etti.

 Onay OZAN