Tarihi cami avlusunda yapılan keşif incelemesine AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Sanat Eserleri Daire Başkanı Şengül Koncagül, katıldı.   

“YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMASINI BELİRTTİK”

 Avluda yapılan restorasyon çalışmasının değiştirilmesi için gerekli yerlere bilgileri verdiklerini işaret eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Ramazan ayı içerisinde değerli Genel Müdürümüz ve Vali Bey ile gece saat 02.00’de buraya geldik ve yapılan yapıyı yerinde inceledik. Yaptığımız incelemeler neticesinde de bu yapının caminin siluetini kapattığını gördük. Yapılan açıklananında sağlıklı bir mazeret olmadığını gördük. Daha sonra geçen hafta Sayın Bakanımızla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü’müze giderek bu konuyu bir toplantıda ele aldık. Sayın Genel Müdürümüz de buraya gelebileceğini, gelemezse de Şennur Hanım’ın buraya refakat edeceğini söyledi.   Sivil Toplum Örgütleri, Mimarlar Odası, Kent Konseyi, kanaat ve yerel önderlerimiz Malatya’nın geçmişteki hafızasının değerlendirilerek, plan ve proje noktasında yeniden bir düzenleme yapılmasını hatta Sivas Koruma Müdürlüğünden gerekirse yeniden onay alınması gerektiğini belirttiler.” dedi.  

“ŞEMSİYE BÜNYEMİZE UYMAZ”

Avlu içine yapılması planlanan şemsiye tarzı yapıtlar için de görüşlerini ifade eden Gürkan;“Tabii bir de şemsiye olayı gündeme geldi ve tüm Malatyalıların bu şemsiyeye karşıdır ve bizim bünyemize de uymaz. Şemsiyelerin camimizi kapatacağı kanısındayım. Zaten buradaki ağaçlarımız gölgeleme noktasını büyük ekseriyetle karşılamaktadır. Hem fazla bir masrafın övüne geçmiş oluruz hem de bu görselliği ve özgünlüğü yitirmeyiz diye düşünüyorum. Özellikle caminin kuzey kısmına yapılan abdest alma yerleri, bir taraftan caminin önünü kapatırken diğer taraftan da muhafazakar vatandaşlarımız genelde kıbleye doğru abdest alır, bu yeni yapıda kıbleye arkasını dönerek, abdest almaları zorunlu hale geliyor. Bir de caminin temeline su kaçtığı ve bu suyunda camiye zarar verdiği yönünde ifadeler var. Bu doğru bir ifade değil çünkü buranın altı zaten sudur. Cami ardıç ağaçlarının kazıkları üzerine kurulmuştur ve kaldı ki şimdiki teknoloji, yalıtımlar çok ileri aşamadadır. Bu anlamda buradaki çeşmelerin yine eski haline getirilerek, vatandaşımız ve camimiz arasında engel olan bu yapının kaldırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“İÇERİSİ ASLINA UYGUN”

İçeride yapılan restore çalışmaların aslına uygun olarak yapıldığını hatırlatan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci;  “Malatya 24 Ocak 2020’de ciddi bir deprem atlattı. Depremde hasar gören vakıf eserlerini Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, ciddi anlamda ciddiyetle yeniden restore etme noktasında gayret gösterdiler kendilerine teşekkür ediyorum. Yine o dönemde yıkılan evlerin yerine de TOKİ vasıtasıyla yeni evlerin çoğunluğunu vatandaşlarımıza teslim ettik. Caminin iç restorasyonu noktasında güzel bir restorasyon olduğunu ilgili arkadaşlarımız ifade ediyorlar ve Malatyalılarda beğeniyorlar ama çevre düzenlemesi noktasında orijinalinin yitirilmemesi önem arz ediyor ve kent hafızasının bu anlamıyla yok edilmemesi de önemli. Bu noktada özellikle abdest alınması noktasında görselin ortaya çıkması Malatyalılarda bir rahatsızlık yarattı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri burada bu konuda gayret gösterecekler. Biz şuna inanıyoruz. Millete rağmen hiçbir şey olmaz. Bu Malatyalıların ortak malı. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz Malatyalılara uzun yıllar hizmet etsin diye. Zaten Vakıf kültürünün amacı da bu. İnşallah aslına uygun beklentileri ortadan kaldırarak yapacaklar.” dedi.

“TALEPLERİ ELE ALACAĞIZ”

Vakıflar Bölge Müdürlüğü Sanat Eserleri Daire Başkanı Şengül Koncagül ise;“Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, tarihi yapıları gelecek nesillere aktarılması noktasında koruyoruz ve onarıyoruz. Bu konuda Türkiye’de hatta dünyada uzman bir kuruluşuz. Buradaki restorasyonda da caminin orijinalini hiç bozmadık ve yaptık. Çevre düzenlemesinde de Malatya dışında yaptığımız birçok restorasyonda çevre düzenlemesine farklı yorumlar getirebiliyoruz. Yaptığımız bu düzenleme zaten Koruma Kuruluna sunuyoruz onlarda uygun gördükten sonra yapabiliyoruz. Ama burada bir hassasiyet oluşmuş tarafları dinledik hazırladıkları dosyaları alacağız. Kent Konseyi üyelerimizi de tekrardan dinleyip onların istedikleri doğrultusunda bu konuyu yeniden değerlendireceğiz.” Şeklinde konuştu.