Yeni Malatyaspor 2022 yılı yıllık olağan mali genel kurulunda açıklamada bulunan Başkan Adil Gevrek: "318 Milyon TL borcumuz var. Ciddi bir borç. Sürdürülebilir mi sürdürülebilir. Bu borç 10milyon Euro'ya kapanır. 262 Milyon TL'den 318 Milyon TL'ye çıktı. 3 aydaki borçta 30 milyon TL kur farkı var." dedi.

Battalgazi Belediyesi konferans salonunda düzenlenen mali genel kurul öncesi bazı taraftar gurubu belediye hizmet binası önünde Yeni Malatyaspor başkanı Adil Gevrek’e sözlü saldırıda bulundu. Gergin başlayan mali genel kurulda mali gelir ve gider tabloları okunarak ibra edildi.

Mali genel kurulda gelir ve giderlerle ilgili bir bilgilendirme yapan Yeni Malatyaspor başkanı Adil Gevrek, takıma sahip çıkılmadığı yönünde sitemlerde bulundu.. Toplam borcu kurula suna gevrek; "318 Milyon TL borcumuz var. Ciddi bir borç. Sürdürülebilir mi sürdürülebilir. Bu borç 10milyon Euro'ya kapanır. 262 Milyon TL'den 318 Milyon TL'ye çıktı.  3 aydaki borçta 30 milyon TL kur farkı var. Yüzde 10'u aşarsam Başkan ve yönetim sorumlu. Böyle bir sorumluluğum var. Bizim sebep olduğumuz bir borç varsa mahkemede tek tek inceleyelim. Sadece kur farkından 155 milyon TL borç var. Bur borcu ben mi yaptım. TFF 115 milyon TL bizim hak edişimiz olan yayından kesti. Bu dediklerimin hepsi kayıtlıdır.  Biz gelirken stat bitmemişti. Tesis yoktu. Biz tesislere 5 milyon Euro harcadık. Sayın milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, iş adamlarımıza çağrımdır. Siz 2 sene önce toplanıyordunuz Adil Gevrek'i devirmek için. Hadi şimdi yine toplanın. Beni de çağırın. Gerekirse hesapta sorun. Ben size tek tek borcu anlatayım. Gerçekleri kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz? Herkes üstünden sorumluluğu atıyor. Çıkın iyi günde de kötü günde de Yeni Malatyaspor'un yanındayım deyin. Yeni Malatyaspor'un lehine her zaman konuşacağım. Biz her yerde Yeni Malatyapsor'un haklarını savunuruz. Siz sustunuz. Hem Malatya ile ilgili hem Türk futboluyla ilgili sıkıntılar var." dedi.

“BÖYLE MALATYASPORLULUK OLMAZ”

Başta Malatyalı siyasilere ve bazı işadamlarına sitemde bulunan Gevrek; "Gönül isterdi ki bizi eleştirenlerinde burada olmasını isterdim. Burada gerekirse hesap sorulacak bir durum varsa hesap sormalarını da isterdim. Yapılacak bir şey varsa onunda yapılmasını isterdim. Ama hep birlikte kavgamızı etmemiz lazımdı. Tek ortak noktamız Yeni Malatyaspor olmalı. Takım UEFA'ya giderken bu takımı protesto ettiniz. 8 yıldır burada şampiyon olurken de bunu yaptınız. Böyle Malatyasporluluk olmaz." dedi.

“DÜŞTÜĞÜ GİBİ ÇIKAR”

Takımı eleştirenlerin genel kurula gelmemesini eleştiren Gevrek: "Çok üzgünüm. Taraftarlarımız haklarını helal etsin. Bütün sorumluluğu üzerime alıyorum. Takım düştü ve tüm sorumluluğu üzerime alıyorum. Takım düşebilir. Anadolu kulüplerinde 4 takım hariç herkes düşme adayı. Düşebiliriz ama düştükten sonra neler yapacağımız önemli. Bana kızıyorlar. Sanki benim şahsi meselem. Ben Malatyaspor'un menfaati için siyasetçilerin karşısında durdum. İyi günde vardınız kötü günde yoksunuz. Gelin burada hesabını sorun. Bu takım düştüğü gibi çıkar. Ben inanıyorum. "dedi.

 “MALATYA’DA SİYASET YAPAMAZSINIZ”

Bazı siyasilerden tehditler aldığını ilerisüren Gevrek; “Tehdit ettiğiniz lafları, kelimeleri burada söylerim, bana söylediklerinizi çıkar söylerim, siz Malatya’da siyaset yapamazsınız, bir daha Malatya’nın kapısından giremezsiniz. Kusura bakmayın ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ama kin güdecek birisi değilim. Yeni Malatyaspor’un menfaati için bir araya gelin. Yeni Malatyaspor uçurumun kenarına gidip geliyor. Acı gerçekleri konuşuyorum burada. İsterse Malatya düştüğü yerden şuan öyle güçlü bir şekilde çıkar ki, bundan sonra Süper ligde 5 yıl değil, 10-20 yıl kalır. 3 aydır şuan bunun çalışmasını yapıyorum. Nasıl çıkar? Birliği, beraberliği sağlarsak çıkar. Malatyaspor’a yapılan senaryonun aynısı şuan. Bilen biliyor. Yapmayın bu tecrübeyi yaşadık. Eski Malatyaspor’da yaşadık. Bu takım kurtulabilir. Şuan ben oyuncuları satıyorum desem 100 milyona satıyorum hemen. Bakın 100 milyon kasaya koyunca borç nereye düşüyor. Anlaya biliyor musunuz? “dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mali tabloların okunmasıyla borcun 320 milyon olduğu ifade edildi. Yapılan mali genel kurul ile birlikte Yeni Malatyaspor’un borcu delegeler tarafından ibra edildi.