Deprem bilimci Naci Görür yeniden Çelikhan-Erkenek, Kahramanmaraş Türkoğlu fay hattını işaret etti ve yıkıcı bir deprem olacağını ifade ederek yerel yönetimlere çağrıda bulundu.

Malatya için deprem uyarısı!

24 Ocak 2020’de yaşanan 6,8’lik Elazığ Sivrice depremiyle burada fay hattı enerjisini boşalttı. Ama asıl tehlike Çelikhan-Erkenek, Kahramanmaraş Türkoğlu fay hattında. Uzmanlar sürekli olarak ‘yapı stoku’ bakımından sürekli olarak uyarılarda bulunuyor.

İspendere şifalı içmelerinde izcilik kampı İspendere şifalı içmelerinde izcilik kampı

“Bu daha önemli”

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür bir kez daha Çelikhan-Erkenek için deprem uyarısında bulunurken, 'Bu kuşaklar üzerinde yer alan her ildeki tehlike ve risk analizlerini özellikle yerel yönetimlerin yönetimi altında, üniversitelerle birlikte ama hükümetinde destek ve teşvikiyle yapmamız lazım. Bu Türkiye'nin yaptığı yol ve köprü projelerinden çok daha önemli bir proje.' dedi.

“Yeni bakanlık önerisi”

Özellikle Elazığ depremi sonrası bölgede Çelikhan-Erkenek, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde deprem beklendiğine dikkat çeken Görür: "Elazığ depreminden sonra özellikle Çelikhan-Erkenek, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde deprem bekliyoruz. Bu bölgeler deprem olma olasılığı yüksek olan yerler. Tabi bunları zaman olarak sınırlandıramıyoruz. Sebebi de maalesef Türkiye'deki fay hatlarının deprem üretme tekerrür periyotlarını bilmiyoruz. Bu konuda çalışmalar fazla yapılmıyor. Ülke olarak tüm fay kuşaklarında çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu kuşaklar üzerinde yer alan her ildeki tehlike ve risk analizlerini özellikle yerel yönetimlerin yönetimi altında, üniversitelerle birlikte ama hükümetinde destek ve teşvikiyle yapmamız lazım. Ben bu Türkiye'nin yaptığı yol ve köprü projelerinden çok daha önemli bir proje. En önemlisi de Türkiye'yi yeni kurulacak bir Bakanlık altında buna hazırlamak lazım." ifadelerini kullandı.