Turgut Özal Üniversitesi 4. Yaşına bastı.

İstediğimiz düzeyde kurulmasa da 4 yılda önemli gelişmeler yaşadı, yeni Fakülteler açıldı, Bölüm sayısı artırıldı, daha da önemlisi Yeşilyurt Kampüsünde bina inşaatları görülür aşamaya geldi.

Her zaman dediğimiz gibi Battalgazi Kampüsü Turgut Özal Üniversitesine yeterli gelmemektedir.

Çıkmaz bir yolda Üniversite olamaz…

Turgut Özal Üniversitesi şehrin batı yakasında Yeşilyurt bölgesinde adıyla ve varlıklarıyla, yeni kampüsüyle var olmalıdır.

Yeşilyurt yerleşkesi Turgut Özal Üniversitesinin olması gerektiği yerdir.

Battalgazi yerleşkesi de Ziraat Fakültesinin var olması gerektiği alandır.

Bu nedenle Turgut Özal Üniversitesinin başka yere taşındığı iddialarını büyütmenin bir anlamı da yoktur.

Malatya’nın Doğu Yakasında İnönü Üniversitesi, Batı yakasında ise Turgut Özal Üniversitesi olması bizim hayalimizdir.

Turgut Özal Üniversitesi kuruluşunda sadece aktif 1 fakülte ve 8 Meslek Yüksekokulu’na sahipti, bu gün ise 6 fakülte, 9 MYO, 2 yüksekokul, 1 lisansüstü enstitüye sahip oldu. MTÜ’de ayrıca toplumsal katkı ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp çalışmaları da yürüten 11 uygulama ve araştırma merkezi de bulunuyor.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Ziraat Fakültesi bulunmaktadır.

Ayrıca Üniversite bünyesinde Sivil Havacılık Yüksekokulu, Akçadağ Meslek Yüksekokulu, Arapgir Meslek Yüksekokulu, Battalgazi Meslek Yüksekokulu, Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu, Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokulu, Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu eğitim vermektedir.

Bu nedenle 4 Yılda Fakülteler arasına birde Tıp Fakültesi ekleyen Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut bizce zor olanı başarmış Malatya’ya bir Tıp Fakültesi daha kazandırmıştır. 2020’de Sağlık Bakanlığı ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından birlikte kullanım protokolünü de imzalayarak Tıp Fakültesini Eğitim ve Araştırma Hastanesine yerleştirmeyi de başardı.

Bu çalışma da son derece önemlidir, ancak Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesinin gelişmesi, yeni bölümlerin açılması için kendi hastanesi olmalıdır.

Malatya’da çok güçlü bir sağlık alt yapısı olduğu bilinen bir gerçektir. Yenilenen ilçe Hastanelerinin yanı sıra yeni yapılan Beydağı Devlet Hastanesi de önemli bir görev üstlenecektir.

Bizim önerimiz Beydağı devlet Hastanesinin tamamen Turgut Özal Tıp Fakültesinin kullanımına verilmesidir.

Bu konuda Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut her fırsatta Ankara’da bunu dile getirerek Tıp Fakültesine Hastane kazandırmak amacıyla sürekli girişimlerde bulunuyor, görüşmeler yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu konuda gerekli talimatları vermesi beklenmektedir.

Turgut Özal Üniversitesinde Malatya Basınının verdiği emek ve mücadele vardır.

Bu nedenle Turgut Özal Üniversitesinin gelişmesini sağlayacak her çaba bizleri mutlu eder.

Bizleri gururlandırır, umutlandırır.

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut’un Hastane için verdiği mücadeleyi destekliyoruz.

Beydağı Devlet Hastanesi, Turgut Özal Üniversitesine tahsis edilmeli ve bu konuda destek verilmelidir.

Malatya’nın ikinci üniversitesi Tıp Fakültesiyle ve hastanesiyle daha hızlı gelişecektir.

Evet, Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi kendi hastanesine kavuşturulmalıdır.

Bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz.