Özellikle sadece yaz aylarında değil bireylerin kendi sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmeleri ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirmeleri gerekir. Yaza girerken hafi fl emek, pek çok insan için önemli ama bu endişe ile sağlıksız diyetler yapmak, vücudu zorlamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gazetelerden ya da internet sayfalarından okunarak yapılan kısa süreli şok diyetlerin ilerleyen zamanda geri dönüşü oldukça zor olacak olan zararlar verebilir. Halbuki yeterli ve dengeli beslenebilmek için uyulacak birkaç kural ömür boyu fi t ve sağlıklı bir bedene kavuşmalarını sağlayabilir.

“ÖĞÜN ATLAMAYIN”

- Öğün atlayınca zayıfl anır düşüncesi tamamen yanlıştır, aksine öğün atlayan kişinin metabolizma hızı azaldığı için bu şekilde verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Sabah, öğle, akşam mutlaka ana öğünlerinizi her gün aynı saatte olacak şekilde düzenli alın. Aralarda da hafi f hafi f beslenmeyi unutmayın. Aralarda yiyebileceğiniz en uygun atıştırmalıklar şunlardır; 1 porsiyon kuru veya taze meyve (1 küçük boy elma veya 4 adet kuru kayısı), 1 su bardağı süt veya ayran, 1 avuç leblebi veya 3-4 adet şekersiz kepekli bisküvi. Akşam yemeğinizi geç saatlere bırakmayın ama mecbur kaldıysanız sebze yemeği, yoğurt, ekmek gibi hafi f yiyecekler tüketin.

“ÖĞÜNLERİNİZİ ÇEŞİTLENDİRİN”

- Tek tip beslenme doğru değildir. Yeterli dengeli beslenip, ideal kilonuza erişmek için aynı öğünde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besin gruplarından (süt, yoğurt, et, kurubaklagil, meyve, sebze, tahıl) dengeli bir şekilde almalısınız. Mesela öğle yemeğine örnek bir menü; mercimek çorba, etli taze fasulye, yoğurt, kepekli ekmek, arada 1 porsiyon meyve.

“POSA TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN”

- Hem sindirim sistemi sağlığınız hem de tokluk hissinizin gelişmesi için günlük posa alımınızı arttırın. Beyaz ekmek yerine kepek veya çavdar veya tam buğday ekmeği, pirinç pilavı yerine bulgur veya tam buğday makarnası tüketin, meyvelerinizi soymayın, haftada 2 kez kurubaklagil tüketin.

“YETERLİ KARBONHİDRAT ALIN”

- Genel olarak diyete başlandığında yapılan en büyük hata tüm karbonhidrat kaynaklarından vazgeçmektir. Öğünlerde yeterli karbonhidrat tüketmezseniz kan şekeriniz düşer, acıkma süreniz kısalır, eliniz gereksiz atıştırmalıklara gider. Her öğün ya 1-2 dilim tam tahıllı, kepekli veya çavdar ekmeği ya da 3-4 kaşık bulgur veya tam buğday makarnası tüketin.

“PROTEİN TÜKETİMİNİZE DİKKAT”

- Proteini yüksek besinler ayrıca yüksek oranda yağ içerirler bu nedenle ihtiyacınızdan fazla protein tüketmemeye çalışın, ayrıca aşırı protein tüketiminin böbreklerinizi yorduğunu da unutmayın.

“TATLI YERİNE MEYVE YİYİN”

- Gün içerisinde şekerinizin düştüğünü ve canınızın tatlı çektiğini hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda tatlıya değil meyveye uzanın, ancak bir öğünde 2-3 porsiyondan fazla meyve tüketmeyin, aşırı meyve tüketiminin de kilo kontrolünü olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

“SALATAYI BÜYÜTÜN”

- Evinizde küçük yemek tabaklarını tercih edin, dışarıda yemek yerken büyük bi porsiyonun hepsini bitirmeyin. Aynı yemekten 2. porsiyonu çok nadir tercih edin. Ancak salata kaselerinizi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz, tabii ki salata soslarından ve aşırı yağdan uzak durmak şartıyla.

“YEME HIZINIZI AZALTIN,

” - Beyne tokluk sinyalinin gitmesi en az 15-20 dakika sürer. Az çiğneyip, hızlı yerseniz tokluk oluşana kadarki sürede daha çok yemek yerseniz aldığınız kalori miktarı artar.

“YAĞ TÜKETİMİNİZİ AZALTIN”

- Yeterli dengeli beslenip fazla kilolardan kurtulmak için doğru pişirme tekniklerini tercih etmelisiniz, ayrıca kızartma sırasında besinde bir sürü kanserojen maddeler meydana geldiğini de unutmayın. Bu nedenlerden dolayı besinlerinizi kızarmak veya kavurmak yerine haşlayın, buğulayın veya fırında pişirin. Et, tavuk, balık koyduğunuz hiçbir yemeğe ekstradan yağ koymanıza gerek yoktur