2020 Mart ayında ülkemizde görülen koronavirüs pandemisi ile mücadele etmek için sağlık bakanlığı bilim kurulu kurarak salgınla mücadele startı aldı. Gerek sokağa çıkma kısıtlamaları, gerek maske kullanım zorunluğu, gerek HES kodu kullanımı, gerek toplu faaliyetlerin ve gece müziklerinin yasaklanması, gerek kahve ve kıraathanelerde oyunların yasak edilmesi, gerek çay ocaklarının kapatılması, gerek lokantaların paket servis dışında faaliyet verememesi, düğün, sünnet ve toplu yemeklerin yasaklanması süreçleriyle bugüne kadar geldik. 2022 Nisan ayının son günlerindeyiz. Ramazan bayramı sonrasında gerek düğün ve buna benzer faaliyetler artacak. Salgının azalması ile birlikte geçtiğimiz aylarda Sağlık bakanı Fahrettin Koca, ‘dışarıda maske takma zorunluluğunun kaldırılmasını, HES uygulamasının sona ermesi ‘ gibi önemli kararları kamuoyuna duyurmuştu. Yasakların hafifletilmesi ile birlikte gece müzik etkinlikleri gündeme geldi. Sağlık bakanlığı yasağın kaldırılmasını içi işleri bakanlığına, İçişleri bakanlığı da sağlık bakanlığına bırakmıştı. 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kabine toplantısının ardından bazı yasaklara son verildi. Bu yasaklar arasında kapalı ortamlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılması, maske şuan sadece toplu taşıma araçlarında kullanılacak. Neredeyse hiçbir yasağın kalmadığı dönemde ne yazık ki gece canlı müzik yasağı halen devam ediyor. Bu sektörden ekmek yiyen ve yasağın kalkmasını ümit eden kişilerin hayalleri yeniden suya düştü.

 Belediyeler ‘sosyal faaliyetler adı altında’ konserler veriyor, kapalı ve kalabalık ortamlarda üstelik daha yasaklar bitmeden önce ama ne yazık ki gece müziği yasağı devam ediyor. Peki neden bu yasak kaldırılmadı? Geçenlerde CHP genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba’da bu konuyu meclis gündemine taşımıştı. Ama gelinen noktada gece canlı müzik yasağı halen devam ediyor ve bu yasağı ne zaman, kimin kaldıracağı da bilinmiyor.