TANITIM KONSERİ

            Yetkililer beni çağırmadan, kitap tanıtımı olmadan dağıtıma başlayabilirlerdi ama öyle olmadı. Bu türkü kitabının önemli olduğunu, konserin de verilmesi gerekir düşüncesinde olan dostlar vardı. Konserin yapılmasını ve tanıtımın yapılmasını arzu eden Malatya Müzisyenleri Dernek başkanı sayın Mehmet Tunç Yıldırım Kernek Meydanında tanıtım yapılacağını, bir de konser verileceğini söylemesi ile dünyalar benim oldu. Sayın Kemal Deniz, Sayın Mehmet Tunç Yıldırım ve Sayın Enver Kalaycıoğlu açılışa benim gelmemi arzu ediyorlardı. Büyükşehir daire başkanı sayın Murat Kılınc’a da teşekkürü borç bilirim.

            Bir gün önceden Malatya’ya vardım. Konser sabahı çalışmaları izlemek için Sanat Merkezinde idim. Mehmet Tunç Yıldırım hazırlık için olağanüstü gayret gösteriyordu. Organize olmak ve organize etmek zor iş vesselam. Zaman çok dardı ve saz ve ses heyetinin kaliteli olması, nota okuma becerilerinden dolayı kısa bir hazırlıktan sonra iyi bir konser gerçekleşti. . Hemen hemen elli senedir dinlemediğim türkülerin dillendirilmesi ve çalınması benim için müthiş bir zevkti. Koro şefi Mehmet Zeki Giray’la da tanıştık. Değerli bir saz ve hoca. Dedesi bizim yakın tanıdıklarımızdan çıktı. Kendisine ve koro üyelerine teşekkür ederim. Provada çalışılan Rüyamda gördüm mahımı ve bir su gibi durgunum türkülerinin konserde okunmadığına ve çıkartıldığına da bir anlam veremedim.

            Konserin yapılmasına ön ayak olan ve olumlu bakan, katkıda bulunan Sayın Selahattin Gürkan’a, sayın Murat Kılınca, sayın Süleyman Bayram’a, Sayın Hamid Süha Hotar’a, Sayın Cafer Budak’a, sayın Muhammed Furkan Güven’e ve sayın Ersin Özşahin’e teşekkür ederim.

            Ha az daha unutuyordum. Ben ortalama 60 sene emek verdiğim türkülerin yayımlanmasından dolayı çok mutluyum ve gururluyum. Bir takım hataların olması da mümkün. Ancak kitabı görmeden tanımadan, müzikle alakası olup olmadığını bilmediğim kim olduğunu tanımadığım kişilerden belden aşağı vurmak isteyenler mutlaka çıkmıştır ve çıkacaktır. İftira atmayın ve gıybet yapmayın gerisi tenkitler başım üstüne.

            Kernek Meydanından da eskiyi bilen bir Malatya’lı olarak gelişimi kısaca özetleyeyim. Eskiden Kernek biz Malatya’lıların mesire alanıydı. Dağa çıkar kenger kanatır çiğdem toplar, hayfene yapardık, gezer tozar koşar oynardık. Doğal Kaynağı ve Derme Suyu bütünlük oluşturuyordu. Daha sonra burası gölün suyu kullanılarak gazino yapılarak park oldu. Oraya çeşitli sanatçılar geliyorlar, konserler veriyorlar vur patlasın çal oynasın eğleniyordu. Aradan zaman geçti şimdiki haline döndü. Ben ona meydan diyorum. Adı meydan ama etkinlik yapılacak doğru dürüst bir alan maalesef yok. Sayın Belediye Başkan’ın bir düzenleme ile Kernek Meydanına konser, konferans ve  toplantı alanı yaptıracağını tahmin ediyor ve umuyorum. 26 Haziran 2022 Ankara