C- Eti var Bulguru var: Kime ait olduğunu bilmiyorum. İlk defa Malatya sahnelerinde Tenekeci Bayram’dan duymuş kulağıma ve sazıma nakşetmiştim. Böylece Kayısı Kent Malatya Türküleri kitabına girdi.

     D- Ev süpürür toz eder. Bu türkünün bağlama çalan rahmetli Doğan Özkan’a ait olduğu söyleniyor.

     F: Fırat’ın akışına: Bu türküyü ben Malatya radyosunda 1960 lı yıllardan itibaren sık sık dinlemiştim. O da notalara ulaştı.

    G: Karlıkta balın olam. Bu türkü Malatya’da sık sık okunururdu. Sözler Mehmet Ergönül’e aittir. İlk kaynak kişiye ulaşamadım. Çaldım söyledim.

            AZİZ AZMİ FENERCİOĞLU’NDA BİZZAT DERLEDİĞİM TÜRKÜLER

            Anikomun anikosu var türküsü Malatya Malatya türküsünün ilk şeklidir. Malatya ninnisi. Mamalı’nın düz yazısı, Dedim dilber ne durursun, Havuz başının gülleri türküleri aklıma gelenler.

            MALATYA’LI FAHRİ KAYAHAN’IN ESERLERİ

            Ben Malatya’lı Fahri Kayahan’a Türkiye’nin Mozart’ı diyorum.Fahri’nin sadece plakları vardı. İlk kaset 1970 li yıllarda çıktı. Bu bantları aldım ve nota alan arkadaş’a vererek Fahri Kayahan’ın notaya alınmamış eserleri de notaya alınmış oldu. Ben bunlara da derleme diyorum. Siz ne derseniz diyin. Ortalama 20 türkü notası var kitapta.

            MALATYA’LI TÜRKÜCÜLERİN BANTLARI, CD VE DİĞER KAYITLARI

            Malatya türkücülerinin hemen hemen tüm kayıtları elimde var. Ortalama 600 bant ve CD biriktirmiştim. Onların içinden kayda değerleri notalattırdım. Bu seçme çok kolay bir olay değil. TRT Repertuarını, diğer türküleri Malatya türkülerinin özelliklerini bilmeden bu işi yapamazsınız.  En zor olaylardan biri de söylenen türkülerin sözlerinin notaya doğru aktarılmasıdır.

KAYISI KENT MALATYA TÜRKÜLERİ NASIL MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN GÜNDEMİNE GELDİ, KONSEER ORGANİZASYONUNA KİMLER EL ATTI ?

             Malatya türküleri kitabı 30 sene kadar önce kafamda hazırdı ama hakkı ile türküleri notaya alacak müzisyen uzun süre bulamadım. Bulduklarım dan da sonuç alamadım. Aradan seneler geçti. Ben de 1000 sahife civarında tutan tüm Türküler isimli Türkü kitabımı 2009 senesinde bastırttım. Ondan sonra bu kitap serüveni başladı. İlk Önce Vali Saran zamanında Malatya Valiliğine kitap örneğini verdim. Bastırılmaya değer bulundu ama insanların ruhunda var engellemek ve çekememezlik. İsmini vermeyeyim işte onlar ellerinden geldikçe taş koymaya çalıştılar. Ben de kitabı geri çektim, kendim bastırmaya karar verdim.

            Aziz Azmi Fenercioğlu 97 yaşına girmişti Malatya anılarını kitabını beraberce hazırlamıştık. Bir örnek de Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına göndermiştim. O kitabın Belediye Başkanlığınca bastırılması için Değerli İnsan Kültür Şube Müdürü Hamid Süha Hotar tarafından belediyeye çağrıldım. Onunla bu konuyu konuştuk. Kısmet olmadı o kitabın bastırılması. Hamid Beye benim de bir kitabım var isterseniz onu da bir inceleyin dedim. Anlaştık ve Türkü Kitabının incelenmesi için fotokopileri gönderdim. O zaman Belediye başkanı Ahmet Çakırdı. Altı  yedi sene öncesi diye tahmin ediyorum. Kitap kabul gördü ve Hamid Bey ilk hızı verdi ve ilk düğmeye bastı.  kaliteli bir kitap olması arzu ediliyordu. Notalar el ile alınmıştı, bu notaların dijital ortama aktarılması gerekiyordu. Bu durumu da üç sene gecesini gündüzüne katarak hummalı bir çalışma gösteren Doğukan Dursun’a ve eşine hassaten teşekkür ederim. Kitapta eksiklikler olmasın diye defalarca Doğukan Bey ile iletişim kurduk.  Kitap matbaaya verildi dizayn yapıldı ama Belediye başkanlarının basım için onay vermesi gerekiyordu. Bu onay sayın Başkan Selahattin Gürkan’dan gelmiş. Kitap bastırılmış dağıtım beklerken konser haberi bana geldi.