On sene önce yazmışım . İşte bir yönetici geldi betonları kaldırdı. İnşallah Baharda daha çok su göreceğiz. Kernek Suyu gene yer yüzüne çıkacak, özgürlüğüne kavuşacak. Darısı diğer kaynaklarımızın başına. 

Mahallede çok samimi iki arkadaşım var idi. Birisi Mesut Selçuk ve diğeri Mehmet Doğu. Mesuttan bir haber geldi Ğızeneğe(Hızenek) bekliyoruz diye. Hızenek Gündüzbey Kapılıktan sonra Gündüzbey vadisine denk gelen bir yerdir.Daveti kaçırmadık. Hızenek bizim çocukluğumuzda forta attığımız bir yerdi. Giderdik Mesut tava yapardı, bizde çimerdik. Hızeneğe Mesutun bahçesine gittik ki Mesut’un eşi Leyla Biberleri doğramış. Mesut’a kıyamamış yardımcı olmuş. Mesut’ta sacı Almış, tavaya başlamış. Çocukluğumuzu yad ettik. Memhedin eşi Nigar’da  minik köfteli pirpirimli, sarmısaklı cacık yapmış. İki nefis yemek bir araya gelmiş.  Velhasıl geçmişi yad ettik. 

Ertesi gün Mehmet Doğu’dan haber geldi. Çırmıktıya bekliyik diye. Oraya da gittik ki ne görek Kiraz yapraklı eşgili küfde  ? Pendir havlesi mi(Peynir helvası). Yanında da demli çay. Çok güzel bir akşamdı. Emeklerine sağlık Nigar’ın.

Mehmet Aslan abi durur mu. Gel bizim bahçeye dedi. Mehmet abi’nin bahçesi Barguzu’nun en büyük bahçelerinden biri. Kuş sütü eksik. Sağ dizini seke seke koşturdu ha koşturdu. Tavuk pirzolayı, et köfteyi mangala attık odun ateşinde için için pişti, nafak narı gibi oldu. Yanna da iki duble aslan sütü. Güzel oldu vesselam. Mehmet abi  Malatya armudu,Limon armuduve Malatya elmasını arabaya höreledi. 

Sınıf arkadaşım Akçadağ ağası Servet Önal’ı da ziyaret ettim. Servet beni çok güzel karşıladı. Ailesi ile birlikte ikamet ettiği köşküne davet etti. Gelinleri kızları ile tanıştırdı. Servet!in sesi de çok güzeldir. Ankara sahnelerinde çok söylemişliği vardır. Orada Malatya yollarında isimli türküyü beraber söyledik. Arabamıza Akçadağ armudu ve dolma küfde yemeden bizi bırakmadı.  Birde dediki: Benim sınıf arkadaşlarım gelecek sene Malatya’ya gelsinler benim davetlim olsunlar.  Bir organize yapın hep beraber gelin dedi. Bizim ağamız ya. Sınıf arkadaşların hepsini birden davet ediyor. İnşallah Elli seneden sonra bir araya gelir, Servetin Bahçesinde buluşuruz.

Geldik veda faslına. Yola revan olduk Develiye yaklaştık ki ablam aradı. 
-Selami sazını unutmuşsun. Kargo ile gönderelim “dedi. Kargoya güven olmaz sazı kırarlar, zarar verirler dedim. Geri döndük.  Cafer Bakır yapımı, Halil Epik beğenisi  sazımı güvenceye aldım.
Eşimin oğlum Hüseyin Evren işe girer ve  evlenirse Somuncu babada helva ekmek  dağıtacağım demiş. Adağı yerine getirmek için “SOMUNCU BABAYA” uğradık. Helva ekmek dağıtmakta ne zormuş. Darendede öğrenciler okuldan çıkıyorlardı. Çoğu adak dememize rağmen almadı, mırın kırın etti ama zorda olsa adağımızı yerine getirdik.