Karikatürist ve çizgi roman yazarı Ratip Tahir Burak (1904-1977) ellili yılların muhalif çizerlerinden biriydi. Paris’te resim eğitimi gördükten sonra yurda dönerek dergi ve gazetelerde çalışmaya başlamıştı. Demokrat Parti’nin iktidarı ele geçirdiği 1950 yılında Ratip Tahir “Hürriyet” gazetesinde çiziyordu. Daha sonra “Ulus” gazetesinde çizmeye başladı.
Ratip Tahir, karikatürleriyle dönemin başbakanı Adnan Menderes’i çok kızdıran kişilerden biriydi. Sıkı muhalefet yapıyor, onun çizimleri karşısında başbakan küçük düşürüldüğü duygusuna kapılıyordu.
Takvimler 1956 yılını gösterirken, hakkında açılan dava sonunda, on sekiz ay hapisle cezalandırıldı ve Üsküdar Cezaevini boyladı! Menderes’in muhaliflerinden ünlü gazeteci-yazar Hüseyin Cahit’i de buraya yollamıştı yargıçlar.
Ratip Tahir Burak muhalif çizer olmanın onuruyla yatıp cezasını tamamladı... 
Ne var ki, bu ceza onu sindirmeye yetmemiş olabilirdi. İktidar koltuğunda oturan adam, ondan yana kaygılıydı!
Tahliye edileceği günün kendisine bildirilmesini bekliyordu ki, cezaevine, siyah bir araba içinde birtakım sivil kişiler geldi. Ratip Tahir’e: “Bizimle geleceksin!” dediler.
Üstadın, “Hayır” deme şansı var mıydı?
Çaresiz, buyruğa uydu. Arabaya bindi. Nereye götürüldüğü belli değildi. 
Gele gele, Karacaahmet Mezarlığı’nın kapısına geldiler.
“İn!” dediler, indi.
Mezarlığın kapısında kendisine, tahliyesi yazılı olarak bildirildi. 
“Bundan sonra Adnan Bey’i çizecek misin?” diye sondu içlerinden biri.
Bu sözün burada söylenmesi, bundan sonra gideceğin yer cezaevi değil, mezarlıktır, anlamına geliyordu!
Menderes iktidardan düşürüldükten sona, Ratip Tahir önce Kurucu Meclis’e, sonra da milletvekili olarak TBMM’ye girecekti!