İngiliz yazar Herbert George Wells ya da kitaplarındaki adıyla H. G. Wells (1866 - 1946), Dünyaların Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilimkurgu romanlarıyla bütün dünyada tanındı. Ancak edebiyatın hemen her dalında yapıtlar verdi. Jules Verne gibi gelecekteki teknolojik gelişmeleri anlattığı kitaplarıyla bilimkurgu dalının öncülerinden biri oldu.

H. G. Wells Londra sokaklarında geçen çocukluğunda yaşıtları gibi oyunlar oynardı. Bir gün, kendisinden büyük başka bir çocuk tarafından, oyun olsun diye havaya fırlatıldı. Korkudan donakalan öteki çocukların gözleri önünde ve bir anda olup bitmişti her şey... Havada tutup usulca indirmeyi düşünen büyük çocuk bunu becerememiş, Herbert George yere çakılmıştı!

Bacak kemiği kırılan çocuk kanlar içinde hastaneye taşındı. Bacağı alçıya alındı; yatmak üzere evine gönderildi.

Aylarca evde hareketsiz yatarken çocukluğunu yaşama şansını yitirmiş oluyordu!

Ne yazık ki çocuğun şanssızlığı bu kadarla da kalmadı. Aylarca alçıda duran bacak açıldığında, kemiğin yanlış kaynadığı anlaşıldı!

Kemiği yeniden kırılarak bir daha alçıya alındı... Bu işlem sırasında, ıstırap içindeki çocuk ağladı, bağırdı, inledi, acıya dayanamayıp bayıldı...

Evde hareketsiz yatarak geçireceği ikinci bir dönem başlamıştı.

Ama o çocuktu... Acı çekerken bile düşlerinden kopamıyordu. Kendini yattığı yerden alıp götürecek kitaplar okumaya başladı... Uğradığı felaketi düşünerek üzülmekten ancak böyle kurtulabiliyordu. Okuduğu kitaplar sayesinde edebiyat beğenisi gelişti. Her kitap ona bir pencere açıyor, ufkunu genişletiyordu.

Evde bir yıl boyunca yatarak kazandığı okuma tutkusunu hiçbir zaman bırakmadı. Sağlığına kavuştuğunda da okudu, okudu...

Sonunda o yaralı çocuğun acılarından büyük bir yazar doğdu!

H. G. Wells, Atatürk'ün de önem verdiği bir yazardı. Atatürk, Söylev'i kaleme alırken onun dünya barışıyla ilgili görüşlerine gönderme yapacaktı.

"Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki sene evvel yayımlanan, bir tarih yazdı. Yapıtının son sayfaları 'dünya tarihinin gelecekteki evresi' başlığı altında birtakım düşünceler içeriyor."